Felsefenin Kısa Tarihi Kitabından En Sevilen 10 Alıntı

Felsefe öğrenmeye yeni başlayanlar için bulunmaz bir nimet olan Felsefenin Kısa Tarihi kitabı için öncelikle Nigel Warburton‘a teşekkür ediyorum.

Felsefenin Kısa Tarihi

Felsefenin Kısa tarihi, kronolojik bir sıralamayla sizlere felsefenin tarihini nakış nakış işliyor. Yunan felsefesinden başlayıp orta çağ felsefesine son olarak modern felsefeyi öğreniyoruz.

Sizlerle kitapta altını çizdiğim 10 alıntıyı paylaşmak isterim.

Hadi başlayalım.

1. Türcülük de ırkçılık gibidir. Sadece kendi türünüzün bakış açısından görmekten ya da sadece onun lehine kuvvetli önyargılara sahip olmaktan ileri gelir. Bir çok insan, yapacağı şeye karar verirken sadece diğer insanları düşünür. Oysa bu yanlıştır. Hayvanlar da acı çekebilir ve acıları dikkate alınmalıdır.
( Sayfa: 352, Peter Singer )

2. Belki de ödenmesi gereken bedel, zayıfların ayaklar altında ezilmesiydi ama bu, güçlünün önünde açılan zafer ve başarı uğruna ödemeye değer bir bedeldi.
( Sayfa: 257, Nietzsche )

3. Başkaları, sizi neyin mutlu edeceğini bildiklerini düşünebilir. Ama genelde yanılırlar. Kendi hayatınızla ne yapmak istediğinizi en iyi kendiniz bilirsiniz. Bilmiyorsanız bile tek bir yaşam biçimine uymaya zorlanmak yerine, kendi hatalarınızı yapmanın daha iyi olduğunu düşünüyordu Mill.
( Sayfa: 213, John Stuart Mill )

4. Hayat acılarla dolu ve hiç doğmamış olmak daha iyi olurdu.
( Sayfa: 200, Arthur Schopenhauer )

5. Doğmadan önce var olmadığı zaman konusunda nasıl endişelenmiyorsa, ölümden sonra ne olacağı konusunda da endişelenmiyordu.
( Sayfa: 158, David Hume )

6. Söylediklerinizden tiksiniyorum, fakat bunları ifade edebilme hakkınızı ölümüne savunurum.
( Sayfa: 145 )

7. Eğer Tanrı hem sizin hem de benim ne yapacağımızı biliyorsa, nasıl olur da ne yapacağımız hakkında hakiki bir seçim yapabiliriz?… Eğer eylemlerimizle ilgili bir seçim yapmamız mümkün değilse, yaptıklarımız yüzünden cezalandırılmamız ya da ödüllendirilmemiz ne kadar adildir?
( Sayfa: 72, Boethius )

8. Varlığından şüphe ettiğiniz bir şeyin var olduğuna kendinizi ikna etmeniz çok güçtür (belki de imkansız).
( Sayfa: 116, Blaise Pascal )

9. Hiçbir şeyin önemli olmadığının farkına varın. Böylece hiçbir şey, ruh halinizi yani iç huzurunuzu bozmayacaktır.
( Sayfa: 37, Pyrrhon )

10. Platon insanların oy vermesine izin vermenin, yolcuların geminin dümeninde olmasına izin vermekten farksız olduğunu düşünmüştür – dizginleri, ne yaptıklarını bilen insanlara vermek çok daha iyiydi.
( Sayfa: 19 )