FC Start

FC Start: Futbol, Direniş ve Umudun Hikayesi

Futbolun sadece futbol olmadığını, futbolun umut ve direnişin bir simgesi olabileceğini göstermiş bir takımdır FC Start. Kiev’de Almanlara karşı kurulmuş olan bu takımı size anlatalım.

FC Start Nerede Kuruldu?

Takımın kuruluşu Kiev’in Alman işgaline girmesiyle başlıyor. Sovyetler Birliği‘nin en önemli şehirlerinden biri olan Kiev 1941 yılında işgal ediliyor. İşgal sırasında halk ister istemez bir anda sefalet içinde yaşamaya başlıyor.
Mykola Trusevych, işgalden önce Dynamo’nun efsane kalecisiydi. İşgalden sonra ise, bir fırında yerleri süpüren bir işçi olarak çalışmaya başlamıştı. Mykola Trusevych’un patronu bir gün, futbol takımı kurmasının halka moral vereceğini söylüyor. Bu düşünce efsane kalecinin aklına yatıyor ve şehirde tanıdığı eski futbolcuları aramaya başlıyor

FC Start

FC Start Kuruluyor

Mykola Trusevych’un ilk bulduğu kişi Kiev’in efsanevi sağ kanat oyuncusu Makar Honcharenko oluyor.  Honcharenko, kendisine yapılan daveti şöyle anımsıyor: “Kreschatick Sokağı’nda kayınvalidemin evinde kaçak olarak yaşıyordum. Bir gün ansızın Kolya, sanki cennetten çıkmış gibi geldi ve bana bir futbol takımı kurduğunu söyledi. Diğer çocukları da bulmalıydık. Kuzmenko’yu birkaç defa sokakta görmüştüm. Ona ulaşmak pek vaktimizi almadı. Daha sonra Svyridovskiy’e ulaştık. O da diğerleriyle temasa geçti. 
Birkaç hafta sonra fırıncının takımı kurulmuştu. 8 oyuncusu Dynamo Kiev’lilerden (Mykola Trusevych, Mikhail Svyridovskiy, Mykola Korotkykh, Oleksiy Klimenko, Fedir Tyutchev, Mikhail Putistin, Ivan Kuzmenko, Makar Honcharenko), üç oyuncusu ise Lokomotiv Kiev’li (Vladimir Balakin, Vasil Sukharev and Mikhail Melnyk) oyunculardan oluşuyordu.

FC Start İlk Maçına Çıkıyor

7 Haziran 1942’de FC Start ilk maçını Rukh’a karşı oynadı. Maçı Nazi yardakçısı bir hakem yönetmesine ve kendi oyuncularının neredeyse hepsinin çıplak ayakla oynamasına rağmen maçı 7-2‘lik bir farkla kazanmışlardı. Bu maçı kazanmaları hem Rukh takımının sahibini hem de Nazilerin dikkatlerini çekmişti. 1942 yılında FC Start, işgal güçlerinin kurdukları takımlara karşı çıktıkları her maçı kazanmıştı. Bu durum Kiev halkına moral verdiği için ve işgal güçlerine karşı her seferinde galip geldikleri için Almanları rahatsız etmeye başlamıştı.

FC Start

FC Start, Luftwaffe’ye Karşı

Start’ın galibiyetlerinden ve halka verdikleri moralden canı sıkılan Almanlar artık buna bir son vermek istiyorlardı. Alman Hava Kuvvetleri’nin Flakelf takımı 9 Ağustos günü bir rövanş teklif etti. Maça bir SS Subayı hakem olarak atanmıştı. Bu karardan da anlaşılacağı üzere maçın sıkıntılı olacağı belliydi.

FC Start

Ölüm Maçı

Bazı kaynaklara göre, maça atanan SS Subayı, FC Start’ın soyunma odasına girip oyuncuları uyardığı biliniyor. Oyuncular maça çıkmadan önce endişelilerdi fakat takımın kaptanı Trusevych, maçtan önce duygusal bir konuşma yapıp, takımını bu maçı kazanması için hırslandırır.
Maç başlamadan önce FC Start oyunları Nazi selamı vermez. Bu olay seyircileri coşturur. Maçın başlangıcından itibaren Almanlar topa değil de rakip oyunculara doğru koşuyor, sakatlayacak şekilde müdahaleler yapıyorlar fakat hakem tarafından faul çalınmıyordu.

FC Start

Bitmeyen Maç

Maçın son dakikalarında maç 5-3 Start’ın üstünlüğü ile devam ederken, Klimenko topu alır, Alman defansını teker teker geçer, kaleciyi de geçip topu kale çizgisine getirir, Almanlara dönüp kahkaha atar ve topu gol yapmak yerine santra çizgisine doğru şutlar. Bu olay üzerine, maçın bitmesine daha 15 dakika varken, hakem maçı bitirir. FC Start muazzam bir zafer kazanmıştır.

Zaferin Sonuçları

Bir sonraki gün FC Start oyuncuları teker teker yer altı örgütü kurmak suçundan tutuklanmışlardı. Toplama kampına götürülen oyunculardan sadece üç isim sağ çıkabildi. Fedir Tyutchev, Mikhail Sviridovskiy ve Makar Honcharenko cehennemden çıktıktan sonra Sovyet Savaş Kahramanı unvanı alırlar ve hikayelerinin efsaneleşmesini sağladılar.

Cehennemde İki Devre (Két Félidö A Pokolban)

FC Start’ın bu hikayesinden etkilenen Macar yönetmen Zoltan Fabri’nin filmidir. Zoltan Fabri gerçek olan bu olayı biraz değiştirerek farklı bir şekilde sinemaya uyarlamıştır. Eğer Start sizi etkilediyse, bu filmi izlemenizi tavsiye ediyoruz.

FC Start

FC Start ve Futbol

Aslında burada son olarak değinmek istediğimiz konu, FC Start gibi başka olaylarda da bize futbolun sadece spor olmadığını görmemiz mümkün. İnsanları bir araya getiren futbol gibi spor aktivitelerinde bazen oyuncular ya da takımlar sadece sahaya eğlence amaçlı çıkmaz, bazen bir olayı, bir haksızlığı sahaya yansıtmak için oynarlar bazen de FC Start gibi, işgalci güçlere boyun eğmediklerini göstermek için sahaya çıkarlar, futbol sadece bir oyun değildir.

FC Start

‘FC Start: Direnişin ve Umudun Hikayesi’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!