FBI SWAT

FBI – SWAT

Eğer güncel haberleri takip ediyorsanız yakın zamanda Amerika’da olan olaylar hakkında bilginiz vardır. Olaylar hakkında bilginiz yoksa kısaca özetlemek istiyorum. Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. Başkanı olan Donald Trump, seçimlerdeki mağlubiyetini kabullenemeyip kendi destekçilerine kışkırtıcı içerikli konuşmalar yaptı ve bunun sonucunda Trump destekçileri Amerika Kongre Binası’nı bastı. Bunun sonucunda 5 kişi ölmüştür. Bu olaylarda Kongre binasını koruması için FBI SWAT birimi çağırılmıştır. Şimdi sizlere FBI SWAT biriminden bahsetmek istiyorum. Eğer SWAT birimleri hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayarak SWAT birimleri hakkındaki yazıma ulaşabilirsiniz.

FBI SWAT
Amerika Kongre Binasına müdahale için gelen FBI SWAT birimi

FBI SWAT

Federal Soruşturma Bürosu (Federal Bureau of Investigation) kısaca FBI, Amerika Birleşik Devletleri’nin iç istihbarat ve güvenlik gücü olarak kabul edilmektedir. ABD Adalet Bakanlığı’na bağlı çalışan büro, ABD’nin terörle mücadele, karşı casusluk ve suç araştırma organizasyonu olarak da kabul edilmektedir. FBI ayrıca kendi müdahale ve operasyon birimlerine sahip bir organizasyondur.

FBI SWAT, alanlarında uzmanlaşmış operatörlerden oluşmuş taktik bir birimdir. Ülke çapındaki 56 FBI saha ofisinin her birinde en az bir SWAT ekibi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra FBI SWAT içerisinde daha gelişmiş birimlerde bulunmaktadır. Bu birimler genelde rehine kurtarma operasyonlarını gerçekleştirmektedirler.

FBI SWAT
San Diego bürosuna bağlı SWAT takımı meskun mahal eğitiminde

Temel görevleri arasında aktif saldırgan imhası, rehine kurtarma, bomba imha, yüksek değerli hedef imhası veya ele geçirilmesi, önemli politikacıların korunması, yüksek riskli isyanları bastırmak ve müdahale edilmesi bulunmaktadır.

Eğitimleri

Birim operatörü olmak için sıkı bir seçim süreci bulunmaktadır. Adayların fiziksel ve zihinsel zorluklarının yanı sıra nişancılık, fiziksel uygunluk, problem çözme ve iletişim konularındaki becerileri de test edilmektedir. Potansiyel SWAT operatörleri hem SWAT hem de Kitle İmha Silahları (KİS) temel eğitim kurslarını tamamlamalıdır. Ayrıca SWAT operatörleri silahlar ve taktik senaryolar gibi düzenli eğitimlere tabi tutulmaktadırlar.

FBI SWAT
Dallas’ta konuşlanan FBI’a bağlı SWAT takımı aktif saldırganlara karşı yapılan bir eğitimde

Ekipmanları

Birim diğer kolluk kuvvetleriyle hemen hemen aynı ekipmanları tercih etmektedirler. Colt M4 karabina ve Heckler and Koch 416 tipi saldırı tüfekleri kullanmaktadırlar. Tabanca olarak da çoğu kolluk kuvveti gibi Glock 17, Sig Sauer P226 ve M1911 tipi tabancalar kullanmaktadırlar. MP5 ise vazgeçilmez bir hafif saldırı tüfeği olarak kullanılmaktadır.

FBI SWAT
Kaliforniya Üniversitesinde aktif saldırgan olayına müdahale eden birim ve ellerinde M4 Karabina tipi saldırı tüfekleri

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıkla kalın!

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Kerem Akmil
Çankaya Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4. sınıf öğrencisiyim. NATO, Uluslararası Güvenlik ve Uluslararası Terörizm konuları özel ilgi alanım. Aynı zamanda askeri ve modern dünya orduları konularında da bilgili ve ilgiliyimdir. Bir Parça Tuhaftık.