Farklı Müzik Türleriyle Tanışmak

Hangi tür müzikten hoşlanırsınız? Hiç farklı bir müzik türü dinlediniz mi? Boş vakitlerimde farklı müzikler bulmayı aşırı severim, sizlere de bulduğum müzik türleriyle tanıştırmama izin verin. Hemen başlayalım!

Lo-fi Hip Hop

Çoğunlukla sözsüz beatler ve enstrümantal içeren bir müzik türüdür bunun dışında içinde eski caz kayıtlarından kısımlar da bulabilirsiniz. Eğer ders çalışacak veya sakince bir işle uğraşacaksanız kesinlikle öneririm. Avrupa taraflarında ne kadar çok dinlense de ülkemizde pek dinlendiğini, sevildiğini düşünmüyorum umarım bu sizlerle birlikte değişmeye başlar.

Country

İçinde banjo, gitar ve keman içeren yavaş, duygulandıran müzikler olabildiği gibi; hızlı, neşelendiren bir müzik türü de olabiliyor. Genelde insanlar bu türü ülkemizde duymadıkları için bilmiyor. Eğer daha önce hiç country dinlemediyseniz size şiddetle öneriyorum!

Metal

Nereden başlasam bilemiyorum… Folk metalin yarattığı geleneksel havadan mi? Yoksa fantastik diyarlara götüren power metalden mi? Metal çoğu insanın en fazla arkadaşlarından duyabildiği, böğüren insanların olduğu “gereksiz” olarak nitelendirilen bir tür olarak görülüyor ancak aksini kanıtlar nitelikte muazzam eserleri bu türde bulabilirsiniz. Mesela; Metallica, Apocalyptica, AC/DC ve daha nice grupları dinleyebilir onların eserlerine tekrar tekrar aşık olabilirsiniz. Metalin her türü size hitap etmeyebilir, bundan ötürü trash metal olan bir müziği sevmezseniz hemen “metali sevemiyorum ben ya…” demeyin. Kalan alt türlerine bakmanızda yarar var.

Latin Amerika Müzikleri

Size de tanıdık geliyor mu bu tınılar? Filmler ve dizilerde çokça duyduğumuzdan olsa gerek sanki hepsini dinlemişim hissi uyanıyor içimde… Aslında son yıllara kadar hiç arama, dinleme gereği duymamıştım bu tarzı, ancak şimdi bağımlısı oldum desem yeridir. Uzun yolculuklarımda bana eşlik eden bu türü sizlere de öneririm.

Caz

Caz… Bazı şeylere anlatılmaz yaşanır derler ya, işte o benim için cazdır. Sürekli olarak “entel” müziği olarak geçen ancak tarihine bakacak olursak hiç de öyle olmayan, muazzam ötesi eserler barındıran bu tür; bana her anımda eşlik etmiş, yanımda olmuş, özellikle ders çalışırken beni aşırı motive etmiştir. Bu türden bahsetmezsem olmazdı, kesinlikle ön yargılarınızı bir kenara bırakmanızı ve denemenizi tavsiye ederim.


Semih Şevik
Genel olarak okumayı seven, bilgisayar oyunlarıyla, yazılımla arada oyun geliştirmeyle uğraşan biriyim, biraz da karamsar ve yalnız. En kısa bu şekilde anlatabilirim kendimi sanırım...