Fantastik Seriler The Witcher

Fantastik Seriler: The Witcher

Fantastik bir evren olan The Witcher'ın derinlemesine incelemesi. Witcher Nedir? Geralt Kimdir? Hikaye kaç yılında ve nerede geçiyor?
Fantastik bir evren olan The Witcher'ın derinlemesine incelemesi. Witcher Nedir? Geralt Kimdir? Hikaye kaç yılında ve nerede geçiyor?

Fantastik eserler, günümüzde oldukça fazla okunan ve sevilen bir edebiyat türü haline geldi. Her gün yeni bir tanesi daha çıkan fantastik eserler arasında yerini çoktan edinmiş, artık kült birer eser sayılan serilere değineceğiz. İlk fantastik seriler yazımız doksanlardan bu yana oldukça popüler olan “The Witcher” ile ilgili.

Fantastik Seriler The Witcher

İlk Ortaya Çıkışı

Yazar Andrzej Sapkowski Witcher’ı, büyük bir roman veya seri şeklinde değil kısa öyküler halinde tasarlamıştır. 1980’lerin ortasında Polonya’da çok meşhur olan “Fantastyka” dergisinde ilk defa Witcher’ı yayınladı. Sonrasında düzenlenen bir yarışmada üçüncülük kazanınca serinin devamı geldi. Fakat o dönem yazılan pek çok Witcher hikayesinin kopyaları tekrar basılmadı ve piyasada mevcut değil. İlk romanı The Last Wish (Son Dilek) adı altında toplanmış bir hikayeler dizesiydi.

Fantastik Seriler The Witcher

Witcher Nedir?

Kürelerin Birleşimi adı verilen doğaüstü bir olaydan sonra pek çok tehlikeli yaratığın insanların dünyasına geçmesine üzerine, Witcher Okulu adı verilen yerlerde canavar avcıları yetiştirilmeye başlanıyor. Kurt Okulu, Ayı Okulu ve Kedi Okulu en başarılı ve en iddialı 3 okuldur. Bunun dışında da okullar bulunmaktadır. Okulların isimleri yetiştirdikleri Witcher’ların yani canavar avcılarının türlerini belirtmektedir. Örneğin Kedi Okulu Witcherları hızlarıyla ön plana çıkarken Ayı Okulu Witcherları güçleriyle ön plana çıkar. Ana karakterimiz Geralt ise bir Kurt Okulu Witcher’ıdır. Gücün ve hızın orantılı bir şekilde dengelenmesi stratejisine dayanırlar. Küçük yaşta ailelerinden alınarak, zorlu sınavlar ve mutasyonlarından ardından gerçek birer Witcher‘a dönüştürülürler.

Mutasyonlar sonucunda kısır olurlar ve duygularından büyük oranda arınırlar. Bunun dışında kullandıkları belli başlı büyüler vardır. Basit ama etkili olan bu büyüler; Aard, Igni, Yrden, Quen ve Axii‘dir. Aard küçük bir patlama yaratarak düşmanların ve belli nesnelerin uzaklaştırılmasında kullanır. Igni, Witcher’ın elinden ateş çıkarmasını sağlar. Yrden belli bir bölgeyi büyüleyerek düşmanı yavaşlatır. Quen koruma kalkanı sağlarken son olarak Axii‘de düşmanın kafasına girerek karıştırmayı sağlar. Büyüler haricinde yaratık gruplarına özel kullandıkları iksirler vardır. Kılıç kullanma konusunda oldukça ustalardır. Hikayelerin geçtiği dönemlerde pek Witcher kalmamış olsa da herhangi normal bir insanın onlara meydan okuması zordur.

Fantastik Seriler The Witcher

Evren Hakkında

Oldukça geniş bir karakter ve ırk çeşidine sahip olan Witcher Evreni, bir “Witcher” olan Geralt of Rivia üzerinden okuyucuya aktarılıyor. Bunun dışında 1 film, 2 dizi ve 3 oyunu bulunan evren yine Geralt üzerinden şekilleniyor. Hikayelerin geçtiği yer, yıllar önce ilk olarak elfler tarafında gelinen “Kıta” da ve birkaç tane takım adada geçiyor. İnsanların kesin hakimiyetinin bulunduğu bu evrende elfler, cüceler, vampirler, kurt adamlar ve buçukluklar gibi pek çok ırk bulunmakta. 13. Yüzyılda geçen hikayede Kuzey İmparatorlukları ve Güney İmparatorluğu olan Nilfgaard vardır. Bütün seri boyunca bu iki taraf kimi zaman sıcak çatışmaya girmiş kimi zaman ise komplolara başvurmuştur.

Fantastik Seriler The Witcher

Serinin Önemli Karakterleri:

Geralt Of Rivia: Kurt okulu Witcher’ıdır. Kıtayı dolaşarak canavar avlar ve geçimini sürdürür. Prenses Ciri’nin manevi babasıdır.

Yennefer Of Vengerberg: Oldukça güçlü bir sahire olan Yennefer, Prenses Ciri’nin manevi annesi ve Geralt’ın sevgilisidir.

Cirilla: Cintra’nın dişi aslanı olan Calanthe’nin torunudur. Cintra Prensesi ve Geralt’ın sürpriz çocuğu olarak bilinir. Kadim dilde adı Zireael (Kırlangıç) anlamına gelmektedir ve doğaüstü yeteneklere sahiptir.

Dandelion: Geralt’ın en yakın arkadaşıdır. Balat yazarı ve gezgin bir ozandır.

Triss Merigold of Maribor: Yennefer’ın ve Geralt’ın arkadaşıdır. Ciri’nin ablası sayılabilecek bir yeri vardır ve bir sahiredir.

Fantastik Seriler The Witcher
The Witcher 3 : Wild Hunt’dan Witcher Kalesi “Kaer Morhan”

Kitap Okuma Sırası:

  • Son Dilek
  • Kader Kılıcı
  • Elflerin Kanı
  • Nefret Çağı
  • Ateşle İmtihan
  • Kırlangıç Kulesi
  • Gölün Hanımı

“Dünya büyük,” diye mırıldandı Witcher, “Hepimizi alır içine” . “Dünya büyük,” diye yineledi elf. “Bunda haklısın, insan. Ne var ki sizler bu dünyayı değiştirdiniz. Önce zor kullanarak değiştirdiniz, elinize düşen her şeye davrandığınız gibi davrandınız ona”

Fantastik Seriler: The Witcher” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!