Facebook, Trump’a Bu Sefer Dur Dedi

facebook-trumpa-bu-sefer-dur-dedi

Facebook, kırmızı baş aşağı bir üçgen olan Nazizm ile ilişkili sembol içeren kampanya reklamlarını Trump ve Pence kaldırttı. Naziler, komünistler ve liberaller de dahil olmak üzere siyasi mahkumlarının toplama kamplarındaki kollarına bu sembolü giydirdiler. Bugün, Trump kampanyası, antifa “çeteleri” hakkında korkuyu önlemek ve elbette kampanya parasını artırmak için bu sembolü kullanıyor.

Sonra Washington Post  ve diğer satış reklamları Trump’ı bildirdi, nazizme sembolün bağları hakkında uzmanlarla konuştu ve Facebook reklamları kaldırıldı.

“Bizi ihlal ettiği için bu mesajları ve reklamları kaldırıldı organize nefrete karşı politikasını ,” Andy Stone, Facebook sözcüsü olarak detaylı bir şekilde nedenini anlattı. “Politikamız, politik mahkumları sembolü kınan veya tartışan, bağlamı olmadan tanımlamak için yasaklanmış bir nefret grubunun sembolünün kullanılmasını yasaklıyor.”

Trump kampanyası, baş aşağı kırmızı üçgenin antifa için bir sembol olduğunu ve “bir emoji” olduğunu iddia ederek reklamların eleştirilerine cevap verdi. Ancak NBC muhabiri Brandy Zadrozny’nin de belirttiği gibi, “antifa” için yapılan bir Google görsel araması grup ve sembol arasında geniş çapta net bir ilişki göstermiyor.

Facebook’un Perşembe günkü eylemlerine rağmen, hem Trump’ın hem de Başkan Yardımcısı Pence’nin Çarşamba günkü Facebook sayfalarında yayınlanan reklamlar, Perşembe gününe kadar 1,5 milyon kez görüntülendi. Bildirildiğine göre, rahatsız edici 88 reklam var; “88” aynı zamanda “Heil Hitler” için de üstünlük kodudur.

Trump, Nazi sembolizmini politik düşmanlara karşı negatif reklamlarda ilk kez kullanmıyor. 2016 yılında, altı köşeli bir yıldızın (Nazilerin Yahudi toplama kampı mahkumlarını tanımlamak için kullandığı Davut Yıldızı) yanındaki Hillary Clinton imgesini “şimdiye kadarki en yolsuz aday” ifadesiyle tweetledi. Trump sık sık Clinton’u “Wall Street” e bağlayan antisemitik köpek ıslıklarını kullandı. Kampanyanın reklamı savunması, “Davut yıldızı değil”, bir “şerif yıldızı” olmasıydı.

Anti-Antifa Kırmızı Üçgen Reklamındaki Temel Başlıklar Şu Şekilde

“En sol grupların tehlikeli MOBS sokaklarımızda koşuyor ve mutlak kargaşaya neden oluyorlar. Onlar şehirlerimizi korur ve isyan ediyor – bu mutlak delilik.”

“Sokaklarımız”, “şehirlerimiz” ve “çetelerin” kullanımı, diğerinden korkuyor ve onları ABD vatandaşları değil, istilacı yabancılar olarak nitelendiriyor. 

Kampanyanın kırmızı üçgeni kullanması, bilirsiniz, yanlışlıkla Nazizme bağlı olsa bile, uzmanlar bu kampanyanın kör noktaları ve karar vericilerinin endişe verici bir göstergesi olduğunu söylüyorlar.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!