Evrim Savaşları: Yobazların Bilim ile İmtihanı

Geçtiğimiz günlerde Sözler Köşkü adlı YouTube kanalı Evrim Teorisi’ni bitirdiklerini iddia eden bir video yayınladı. Aslında bu tür videolar her geçen gün çoğalıyor. Bilim ile uzaktan yakından alakası olmayan kişiler, yıllar süren çalışmalar ile ömürlerini geçiren bilim insanlarının bulgularını yarım saatlik videolarla kolayca çürütüyor(!)

Bu sefer de benzer bir şey oldu fakat evrime inanan kesimleri bile şüpheye düşürüp acaba dedirtmeyi başardılar ne yazık ki. Bu yanılgı durumu tabii ki de evrim ile alakalı değil, tamamen insanımızın çabuk gaza gelmesi ve biraz da içlerindeki korkunun tetiklenmesiyle oluşan bir durumdu. Evrim Ağacı adlı Türkiye’nin belki de en iyi bilim yuvalarından olan YouTube kanalı (aynı zamanda bir dergi) yoğun ısrar üzerinde bu videoya cevap verdi.

Çağrı Mert Bakırcı, Evrimi Teorisi’ni çürüttüklerini iddia ettikleri argümanların hepsini yanıtladı ve Sözler Köşkü adlı dinci kanalın nasıl safsatalarla bilimden uzak kalmış kesimi kendi inancını satmak için alıkoyduğunu gözler önüne serdi. Aslında yaptığı şey hepimizin yapabileceği bir şeydi. Çürütme iddialarını Google’da aratarak aslında neyin ne olduğunu bizlere anlatmış oldu. Maalesef herkes bu tip videoları izledikten sonra büyük yanılgılara kapılıyor ve oturup araştırmak yerine ya kabul ediyor, ya da bu şekilde bilim insanlarından kendilerini aydınlatmalarını istiyor. Zaten Çağrı Mert Bakırcı da videonun başında bu konuya biraz sitem ederek başlıyor…

Sözler Köşkü’nün argümanları ise zaten baştan sonra safsatadan ibaret ve aslında yıllardır süregelen, hristiyan temelli, Dünya’nın on bin yaşında olduğuna, düz olduğuna inanan insanların sunduğu argümanların kopyalanmış halleri. Ve bu tip kanallar böyle videolar çektikçe, ya insanları daha çok dinden soğutuyor, ya da kendilerini rezil ediyorlar. Çünkü yalan söylüyorlar! Bir bilim insanının söylediği sözü kesip biçerek, bakın evrime inanmayan bilim insanı bulduk şeklinde izleyenleri de aptal yerine koyuyorlar.

Evrim Nedir?

Bu kanalın ve ülkemizin çok büyük bir kısmının düştüğü bir yanlış var. Evrim bir doğa yasasıdır. Kütle çekim kanunu gibi nettir. Evrimin basamaklarını, işleyişini deneyler ve bulgular ile bize aktaran şey ise Evrim Teorisi’dir ve bilim sürekli değişim gösterir. Belki bir gün Evrim Teorisi de çürütülecek fakat 45 dakikalık video çekip, sonunda iki çay istiyorum diyerek bitiren, din istismarı yaparak insanları korkutan soytarılar tarafından değil, yine bilim insanları tarafından olacak!

Evrim ile Din çelişir mi?

Öncelikle evrimin din ile çelişip çelişmediğini aktaracak olan kurumlar bilim insanları değildir. Din ve bilim bir tutulamaz, bilim; din için yumuşatılamaz. Bazı dinci kesimler evrimi kabul ederken bazı kesimler inkar eder. Bu bilimin sorunu değildir. Bir inanç, sistematik düşünceler temelinde bulunan ve sürekli değişen, hayatımızı daha iyi tanımamızı sağlayan olguların üstüne de gölge düşüremez.

Bu tarz videoların dine etkisi nedir?

Çekilen bu tip videolar, evrimden daha çok, hatta ateizmi yaymak amaçlı çekilen videolardan bile daha fazla dine zarar verir. İnsanların inancını belli bilimsel temeller üzerine kuramazsınız, inancınıza kanıt aramak için sağa sola saldıramazsınız çünkü inanç kanıt gözetmeksizin benimsenen bir şeydir. Bu tarz insanların peşlerinden giden kesimlerin de bir çoğunun ileride inançlarını yitirmesinin sebebi budur. Farkına varmadan kendi inançlarına zarar veriyorlar…

Rönesans görmemiş bir toplum oluşumuzdan mıdır, sorgulamaktan korkmamızdan mıdır bilmem ama 21. Yüzyılda hala din ile bilimi savaştırmak ve bundan çıkar elde etmeye çalışmaktan bir türlü kurtulamadık. Böyle devam ettiği sürece sadece saldırgan, bilime ve gerçeklere gözlerini kapatmış; dogmalarla hayatını sürdüren bir nesil yetişir. 

6 ay sonra, 1 yıl sonra yine böyle videolar çekilmeye devam edecek, çünkü onların tek yapmak istediği kendi inançlarını pazarlamak. Böyle devam ettiği sürece de dindar insanları bilimden uzaklaştıracaklar. Yinelemek gerekirse, evrim eğer bir gün çürütülecekse; bilim adamları tarafından yapılacak. O yüzden Celal Şengör’ün de dediği gibi; ya bilimi adam gibi öğreneceksin ya da bilimin içerisinden gelenlere saygı göstereceksin!


Mertcihan Özdemir
Kocaeli Üniversitesi 3. sınıf (Mühendislik Fakültesi) öğrencisiyim. Anlatmak istediklerimin bir kısmını yazıyorum.