arama

Evrim Savaşları: Yobazların Bilim ile İmtihanı

 • paylaş
 • paylaş
 • Mertcihan Özdemir

Geçtiğimiz günlerde Sözler Köşkü adlı YouTube kanalı Evrim Teorisi’ni bitirdiklerini iddia eden bir video yayınladı. Aslında bu tür videolar her geçen gün çoğalıyor. Bilim ile uzaktan yakından alakası olmayan kişiler, yıllar süren çalışmalar ile ömürlerini geçiren bilim insanlarının bulgularını yarım saatlik videolarla kolayca çürütüyor(!)

Bu sefer de benzer bir şey oldu fakat evrime inanan kesimleri bile şüpheye düşürüp acaba dedirtmeyi başardılar ne yazık ki. Bu yanılgı durumu tabii ki de evrim ile alakalı değil, tamamen insanımızın çabuk gaza gelmesi ve biraz da içlerindeki korkunun tetiklenmesiyle oluşan bir durumdu. Evrim Ağacı adlı Türkiye’nin belki de en iyi bilim yuvalarından olan YouTube kanalı (aynı zamanda bir dergi) yoğun ısrar üzerinde bu videoya cevap verdi.

Çağrı Mert Bakırcı, Evrimi Teorisi’ni çürüttüklerini iddia ettikleri argümanların hepsini yanıtladı ve Sözler Köşkü adlı dinci kanalın nasıl safsatalarla bilimden uzak kalmış kesimi kendi inancını satmak için alıkoyduğunu gözler önüne serdi. Aslında yaptığı şey hepimizin yapabileceği bir şeydi. Çürütme iddialarını Google’da aratarak aslında neyin ne olduğunu bizlere anlatmış oldu. Maalesef herkes bu tip videoları izledikten sonra büyük yanılgılara kapılıyor ve oturup araştırmak yerine ya kabul ediyor, ya da bu şekilde bilim insanlarından kendilerini aydınlatmalarını istiyor. Zaten Çağrı Mert Bakırcı da videonun başında bu konuya biraz sitem ederek başlıyor…

Sözler Köşkü’nün argümanları ise zaten baştan sonra safsatadan ibaret ve aslında yıllardır süregelen, hristiyan temelli, Dünya’nın on bin yaşında olduğuna, düz olduğuna inanan insanların sunduğu argümanların kopyalanmış halleri. Ve bu tip kanallar böyle videolar çektikçe, ya insanları daha çok dinden soğutuyor, ya da kendilerini rezil ediyorlar. Çünkü yalan söylüyorlar! Bir bilim insanının söylediği sözü kesip biçerek, bakın evrime inanmayan bilim insanı bulduk şeklinde izleyenleri de aptal yerine koyuyorlar.

Evrim Nedir?

Bu kanalın ve ülkemizin çok büyük bir kısmının düştüğü bir yanlış var. Evrim bir doğa yasasıdır. Kütle çekim kanunu gibi nettir. Evrimin basamaklarını, işleyişini deneyler ve bulgular ile bize aktaran şey ise Evrim Teorisi’dir ve bilim sürekli değişim gösterir. Belki bir gün Evrim Teorisi de çürütülecek fakat 45 dakikalık video çekip, sonunda iki çay istiyorum diyerek bitiren, din istismarı yaparak insanları korkutan soytarılar tarafından değil, yine bilim insanları tarafından olacak!

Evrim ile Din çelişir mi?

Öncelikle evrimin din ile çelişip çelişmediğini aktaracak olan kurumlar bilim insanları değildir. Din ve bilim bir tutulamaz, bilim; din için yumuşatılamaz. Bazı dinci kesimler evrimi kabul ederken bazı kesimler inkar eder. Bu bilimin sorunu değildir. Bir inanç, sistematik düşünceler temelinde bulunan ve sürekli değişen, hayatımızı daha iyi tanımamızı sağlayan olguların üstüne de gölge düşüremez.

Bu tarz videoların dine etkisi nedir?

Çekilen bu tip videolar, evrimden daha çok, hatta ateizmi yaymak amaçlı çekilen videolardan bile daha fazla dine zarar verir. İnsanların inancını belli bilimsel temeller üzerine kuramazsınız, inancınıza kanıt aramak için sağa sola saldıramazsınız çünkü inanç kanıt gözetmeksizin benimsenen bir şeydir. Bu tarz insanların peşlerinden giden kesimlerin de bir çoğunun ileride inançlarını yitirmesinin sebebi budur. Farkına varmadan kendi inançlarına zarar veriyorlar…

Rönesans görmemiş bir toplum oluşumuzdan mıdır, sorgulamaktan korkmamızdan mıdır bilmem ama 21. Yüzyılda hala din ile bilimi savaştırmak ve bundan çıkar elde etmeye çalışmaktan bir türlü kurtulamadık. Böyle devam ettiği sürece sadece saldırgan, bilime ve gerçeklere gözlerini kapatmış; dogmalarla hayatını sürdüren bir nesil yetişir. 

6 ay sonra, 1 yıl sonra yine böyle videolar çekilmeye devam edecek, çünkü onların tek yapmak istediği kendi inançlarını pazarlamak. Böyle devam ettiği sürece de dindar insanları bilimden uzaklaştıracaklar. Yinelemek gerekirse, evrim eğer bir gün çürütülecekse; bilim adamları tarafından yapılacak. O yüzden Celal Şengör’ün de dediği gibi; ya bilimi adam gibi öğreneceksin ya da bilimin içerisinden gelenlere saygı göstereceksin!

 • Mücahit
  3 hafta önce

  Dostum yazdığın yazıya verdiğin emek için teşekkür ederim ama burada ne amaçla yazdığını anlamadım. Sadece sözler köşkü aslı kanala laf söylemişsin ama onun açıklamalarını çürütecek bir bilgiye rastlamadım. Saygılar

  1
  yorum beğen
 • Celal Şengör
  3 hafta önce

  Tapın bana

  0
  yorum beğen
 • Özgür
  3 hafta önce

  Evrim Bilimsel bir gerçektir evrim yalandır diyen de ya ispatlar ki evrim hakkında yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 1200000 tane makale yazıldı ve bunların yaklaşık 800000 bini evrimin yalan olduğunu söyler ama hepsi çürütülmüştür Evrim Gerçektir evrime inanmayan bilim karşıtıdır bunda alınacak bir şey yok evrim ateizim de degildir deist ya da teist olup evrime inan milyonlarca kişi vardır evrim 160 yıldır cokertilmeye çalışılmıştır ama başarılı olunamamıştır

  0
  yorum beğen
 • Enes Durmuş
  3 hafta önce

  Bu makaleyi hazırlayan arkadaş ne kadar aptal ve dinden uzak ise sözler köşkü kanalı da bir o kadar bilimden uzak. Hayatı boyunca Kur’an okumamış birisi tutupta burada dinlerin bilimsel araştırmalar yapmamasını emrediyor tarzında bir makale hazırlamış. Hak din İslam dininin kaynağı Kur’an dır. Kur’an’ın sadece 20-25 sayfalık kısmı ibadetlerle ilgili. Geriye kalanı bilimsel olgular ve insan ilişkileri ile ilgili. Dünyanın ilk bilim insanı Müslüman İbn-i Heysem dir ve dünyanın ilk bilimsel kitabı İbn-i Heysem in kitabül menazir adlı optik bilimi alanında yazılmış kitabıdır. Bu kişi Al-i İmran suresinin 191 ayetine bakarak göğü düşünerek çalışmalarını yapmıştır. Dünyaya baktığımızda makina alanında, tıp alanında mekanik mühendisliği alanında ki gelişmelerin temel öncüsü hep Müslüman bilim insanları olmuştur. Şu an ki Afrika ve Ortadoğu nun geri kalmışlığına dayanarak oradaki halkın müslüman olduğundan dolayı geri kaldığı kafasını yaşıyorsunuz. Hâlbuki Kur’an ın bir çok yerinde sorgulamıyor musunuz, görmüyor musunuz, farketmiyor musunuz veya ilk emri İkra gibi her şeyi sorgulamamızı ve okumamızı emrediyor. Kuran’da bilimsellikle alakalı hiç bir şey yok diyen şu videoya göz atsın. https://youtu.be/-tpBiS3SqBA . Şu noktaların da üzerinde durmak istiyorum. Bilimsel araştırmalar yapılıyor diye bir durumun kesin olarak varlığı kabul edilemez. Eğer ki bilimsel araştırmalar daima gerçeklik ve tutarlılık sağlasaydı bugün Darwinin türlerin kökeni adlı kitabının sonsuza kadar kabul edilmesi gerekiyordu ama teknoloji ve senin o yücelttigin bilim ilerledikçe Darwinin kitabında bir çok yanlış ortaya çıkmıştır. Bu yanlışların ortaya çıkması elbette evrim teorisini çürütmüyor çünkü o zamanki koşullar yetersizdi. Şu an ki koşullarda bile evrim teorisinin içinde bir çok tutarsızlıklar varken bu şekilde tabulaştırıp bilimi sorgulanamaz hale getirmekte çok saçma. Sözler köşkünün bilimden uzak safsatacılar olduğundan bahsetmissin ama sen daha bilimin nasıl ilerlediğini bile bilmiyorsun. Ayrıca evrim teorisini reddeden bilim insanı sayısı savunandan daha fazladır bunu da unutmayın araştırmalara bakabilirsiniz. Zamanında evrim teorisini kabul edipte sonradan reddeden bilim insanı sayısı da çok fazla. Evrim teorisinin bu kadar gündemde kalmasının temel sebebi propaganda ve sunumdan ibarettir. Dünyanın en saçma bilgisini kaliteli bir sunum ve propaganda ile satabilirsiniz ama dünyanın en önemli bilgisini kötü bir sunum ve pazarlama ile de reddedebilirsiniz. Evrim teorisinin bir yalandan ibaret olduğunu ve bilimsellikten uzak olduğunu söylüyorum ben de. Bu son sözümle ilgili hem sana kitaplar önereyim hem de makaleler sunayım. Hemide “bilimsel”. Kitap ve makaleleri için Instagram: emnestym ulaşabilirsiniz

  0
  yorum beğen
 • Mustafa Acar
  3 hafta önce

  Evrimmiş devrimmiş bu beni hiç alakadar etmez ama bi adam veyahut bi grup müslüman dinine düşkün olduğu için “yobaz” değerlendirmesi yapmanız çok yanlış.

  0
  yorum beğen
 • Erdem
  3 hafta önce

  Yobazlar kanayan yaramız maalesef.

  1
  yorum beğen
 • Açelya
  3 hafta önce

  Yazıda dindar insanların bilimden uzaklaşacağı yazılmış. Yalnız iyi saçmalamışlar. Hem dindarım hem de bilimle ilgilenirim. Size ne yani? Bir Parça Tuhaftık’ın tüm sosyal medya hesaplarını kara listeye aldım zira bunlar Müslüman düşmanı gibi görünüyor.

  1
  yorum beğen
 • Mehmet Çalışkan
  3 hafta önce

  Evrime inanmayan yobaz mı oluyor. Herkes sizin gibi düşünemez. Biz size bir şey desek “inancıma saygı duy” dersiniz ama evrime inanmayan insana çıkıp yobaz damgası yapıştırabiliyorsunuz. Dini inancı çok sağlam birisi değilim müslümanım ama müslüman olmasam da evrime inanmazdım. Müslüman olduğun için evrime karşı değilim.

  1
  yorum beğen
 • Yusuf
  3 hafta önce

  Çok boş yazmışsın. Yobazlığın ne demek olduğunu bir öğren ondan sonra yaz bence. Bir şeyleri karalamak için yazdığın izlenimi veriyor. Bpt senin gibi boşları özellikle mi seçiyor anlamıyorum. Kendi aranızda bi temizlenmeye gidin be bpt kardesim. Önüne gelene al kalemi yaz dersen sonuç hüsran…

  1
  yorum beğen
 • Serdar Cülük
  2 ay önce

  Küçük bir çocuğun abilerinden görüp taraftar olması gibi bir durumun içindesin. Daha fazla bilgi edinmeye çalışmalısın. Onların (Sözler Köşkü) evrimi anladığını düşünmüyorum, senin de çok anladığın söylenemez. Yazı üslubunu da geliştirmen gerekiyor.

  1
  yorum beğen
 • İbrahim
  2 ay önce

  Bu makale mi , haber mi yoksa köşe yazısı falan mıydı?Bu konuda dediğin gibi gerekli merciler cevabı vermiş , ama senin yazdığın yazı mı desem onu da bilemedim,çok saçma.

  0
  yorum beğen
 • Ube
  2 ay önce

  Yobazım ben yobazım yobazım yobazım Yobaz olmayı severim severim seveerriiiiiimmmm… Şu sayfada insanlar konuları genel anlamda açıklamayı öğrenemeyip kendi kafasındakini karşıya benimsettirmeye çalışıp üstüne hakaret etmeyi çok seviyorlar. Bu insanların ben çok biliyoruz siz salaksınız durumuna yatması beni çıldırtıyor

  0
  yorum beğen
 • hazal
  2 ay önce

  yazınızda anlatmak istediğiniz gayet güzel ve düşünceler de doğru ifade edilmiş fakat hocam aslında biraz daha bilimsel dil kullanırsanız yazınız tam anlamıyla makale olacaktır, iyi günler dilerim

  0
  yorum beğen
 • Alpaslan
  2 ay önce

  Son görsel her şeyi açıklamış 🙂

  1
  yorum beğen
 • Enes Durmuş
  2 ay önce

  Makaleyi yazan arkadaşım asıl senin yobazlığın hat safhada. Makale dediğin subjektif olmaz objektif olur bir tarafı eleştirip bir tarafı övmekle bir şeyi kanıtlayamazsın. Sözler köşkünün yaptığı büyük bir aptallıksa senin bu makalende bir o kadar aptallık !

  1
  yorum beğen
 • Sami
  2 ay önce

  Bravo, çok güzel bir yazı olmuş. Ne tesadüftür ki ben de tam bugün, bu konuda düşüncelere dalmıştım; aynı fikriyata sahibiz.

  1
  yorum beğen