Euro 2020: Türkiye’nin Yolu

EURO 2020 grupları ve Türkiye ile karşılaşacak ülkeler belli oldu! Kendi grubundan 2. olarak çıkmayı başaran Türkiye, bugün çekilen kurada A grubuna yerleşti. Bu gruba yerleşen diğer ülkeler ise İtalya, İsviçre ve Galler. EURO 2020 kuralarından belli olan diğer grupları da aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye’nin Euro 2020 Macerası

EURO 2020 Milli Takım ve Türk halkı için son yılların en olaylı ve heyecanlı futbol organizasyonlarından biri oldu diyebiliriz. İlk olarak Milli Takımın İzlanda deplasmanına yaptığı yolculuk sonrası İzlanda havalimanında karşılaştığı “bekletilme” sorunu oyuncuları bir hayli kızdırmıştı.

Hatta olaylar bununla sınırlı kalmayıp, havalimanında bir vatandaşın Emre Belözoğlu’na tuvalet fırçası tutarak bunu kayıt alması kameralara yansıdı.

Bunun üzerine Türkiye’deki sosyal medya kullanıcıları bu kişinin peşine düşerek internet üzerinde tam anlamıyla bir insan avı başlattılar.

Euro 2020

Birkaç yanlış kişinin linçlenmesi sonrasında olay daha da saldırganlaşmadan, birkaç Türk’ün fırça tutan kişiyi bulup Türkiye forması ile özür dilerken kayda alıp internete yüklemesi ile son buldu.

Mizahi tarafı daha ağır basan bu yaşananlardan sonra Türkiye gündemine daha sert bir şekilde giren başka bir olay gerçekleşti. Arnavutluk ile Türkiye deplasmanındaki maç sırasında Milli Takımımızın Barış Pınarı harekatındaki askerlerimiz için asker selamı vermesi dünya gündemine düştü ve bazı politikacılar dahil yabancı medya organları bunu sert bir şekilde eleştirdi.

Fransız yetkililerin açıklamaları sonrasında taraflar daha da gerginleşmiş olup, maç günü sabırsızlıkla beklenmekteydi. Maçta ilk 76. dakikada atılan gol ile Fransa öne geçti. Fakat skoru 81. dakikada Kaan Ayhan’ın golü ile eşitlemeyi başarmıştık. İşte tam bu golün sevinci sırasında oyuncular saha kenarına tekrardan asker selamı vermek için koşarlar iken kamera bir anda farklı bir açıya çevrildi.

Aynı şekilde bu olay da sosyal medyada geniş bir yer bulurken, sonrasında Arnavutluk ve Fransa ile oynadıkları maçlarda olası siyasi provokasyon içeren davranışlar sergilediği iddiasıyla Türkiye Futbol Federasyonuna disiplin soruşturması açıldı. Şimdiye kadar yaşadığımız olayların özeti böyle iken, biten elemeler sonrasında bizi neyin beklediğini göreceğiz.

Fikstür

Euro 2020

Bizi neler bekliyor?

A Grubu

Milli takımımız, nispeten iyi diyebileceğimiz bir kura çekti. Kalite olarak baktığımızda İtalya grubu lider bitirir gibi görünüyor. Diğer takımlar birbirine yakın seviyede olsa da millilerimizin buradan sıyrılarak grup aşamasını geçmesi gayet olağan.

B Grubu

Belçika için epey güzel bir gurup oluştu. Grubu rahatlıkla lider bitirecek gibi duruyor. Rusya ve Danimarka arasında mücadele yaşanabilir ancak Rusya’nın bu gruptan çıkan bir diğer takım olacak gibi duruyor.

C Grubu

Hollanda ve Ukrayna ikilisinin zorlanmadan aşacağı bir grup olacaktır. Hiç zorlanmadan çıkılacak guruplardan birisi.

D Grubu

İngilizler ve Hırvatlar büyük ihtimalle maçları geçip, grup sonrasını düşünüyorlardır. Epey kolay bir kura oldu onlar için de.

E Grubu

İkincilik mücadelesinin kıran kırana geçmesini beklediğim bir grup. İspanya yoluna devam eder, Polonya-İsveç savaşını ise Polonya’nın kazanma şansı çok yüksek gibi duruyor.

F Grubu

Play-off A Yolu Galibi hiç kazanmamış olmayı dileyecektir bu grup yüzünden. 2014-2016-2018 turnuvaları galipleri aynı grupta. Burası sayesinde çok zevkli maçlar izleyeceğimiz kesin. Kim çıkabilir diye bakacak olursak, Fransa ve Almanya’nın şu an üstünlüğü var gibi duruyor.

Yolunuz açık olsun çocuklar, Milli Takımımızın olduğu bu önemli turnuva, 2020 yazımızı şüphesiz ki şenlendirecek. Umuyoruz ki millilerimiz bize hak ettikleri başarıyı bahşedecektir.


Alper Yıldırım
Oyun Otağ ve birkaç farklı şey.