arama

Esrar (Cannabis) Ne Kadar Masum?

 • paylaş
 • paylaş
 • Mertcihan Özdemir

Çoğumuz uyarıcı-uyuşturucu maddeleri illa ki bir yerlerde görmüşüz veya duymuşuzdur. Birçok insan esrarı bu kategoriye sokmaz, aksine sigaradan bile daha zararsız ve son derece doğal olduğunu savunur. Sanatçılar, film yıldızları bu konuda çok teşvik edici. Peki gerçekten bu kadar zararsız mı? Esrar yüzünden ölen gerçekten yok mu? Hayatımızı nasıl etkiliyor?

Doğal olmasına doğaldır ama ne yazık ki bu onu masum yapmıyor. Esrar gibi daha alt kategoride ve herkes tarafından bilinen maddeler birçok yerde karşınıza çıkabilir. Bazen iş toplantısında, bazen bir gece kulübünde. Dumanını içinize çektiğinizde gelen o rahatlık ve gevşeme, sonradan kuramayacağınız cümleleri kurmanızı veya bakamadığınız bir pencereden bakabilmenizi sağlar. Gerçeklik algılarınızı yavaş yavaş yitirirsiniz. Hatta zamanla daha yaratıcı olduğunuzu hem çevrenizdekiler, hem de siz fark edersiniz. Hatta çevrenizde çok sık gördüğünüz şeyleri sanki ilk defa görmüş gibi şaşırırsınız. Bunun sebebi, beynin kendisini dıştan gelen tepkilere kaptıp, iç kısımdaki yaratıcı bölümün daha çok konsantre olmasını sağlamasıdır. Sanatçıların birçoğunun kullanma sebebi zaten budur. Daha iyi şarkılar yazmak, daha iyi performans sergilemek vs. Peki bu bitki tüm bunları nasıl yapıyor?

esrar

Çevremizde gördüğümüz her şey belli nesnelere bağımlı olarak çalışır veya hayatına devam eder. Canlı veya cansız her şey bi maddeye bağımlıdır. Bunu bir zincir olarak düşünebilirsiniz. Söz konusu insan olduğunda, bu durum değişmez. Bizi rahatlatan, iyi hissettiren her şeye bağımlıyız. Aslında bizden çok hormonlarımız ve beynimiz bağımlı. Beynimiz, dopamin ile çalışır. Güzel bir yemek yediğinizde, egzersiz yaptığınızda, kendinizi geliştirdiğinizde veya üremeye yönelik bir iş yaptığınızda dopamin adı verilen ödül mekanizması çalışmaya başlar ve beyniniz sizi ödüllendirir. Bu yüzden insanlar her seferinde bir şeyler yapmaya bağımlıdır.

Çok güzel bir yemek yediğinizde dopamin salgılanır demiştim. Peki bu yemeği her gün yerseniz ne olur? Tahmin ettiğiniz gibi dopamin her seferinde azalarak biter. Çünkü beyniniz artık bunun sıradan bir şey olduğuna kanaat getirip daha farklı şeyler isteyecek, daha fazla dopamin isteyecektir. İşte esrar gibi uyarıcı maddeler, sizin doğal olarak salgıladığınız bu dopamini, tamamen sebepsiz yere ve çok daha fazlasını salgılamanıza sebep olur ve artık günlük hayatta yaptığınız şeylerden aldığınız dopamin size yeterli gelmez. Çünkü vücudunuz tekrar o yüksek dopamini isteyecektir. Böylelikle artık bu maddeye bağımlı olursunuz. 

Peki hepsi bu kadar mı?

Az önce verdiğim güzel yemek örneğini tekrar hatırlayalım. Bu yemekten aldığınız dopaminin her seferinde azaldığını söylemiştim. Aynı şey esrar içtiğinizde de olur. Beyniniz artık bu dopamine alışır ve size etki etmemeye başlar. Daha fazlasını istersiniz. Çünkü beyniniz o oyuncaktan hevesini aldı. Bu sebeple giderek daha kuvvetli maddeleri denemeye başlarsınız. Zaten bu yüzden haberlerde esrar yüzünden öldü haberleri yerine eroin, kokain, mdma, metamfetamin gibi maddelerin isimlerini duyarız. Çünkü hiç kimse durduk yere koluna şırınga sokmuyor. Bir şekilde buna mecbur kalıyorlar. Çünkü o dopamine ihtiyaçları var ve eğer alamazlarsa, yani eroin kullanan birinin eroinini aniden keserseniz ölecektir. Bu sebeple hastaneye yatan bağımlılara dozları azaltarak yavaş yavaş bıraktırılmaya çalışılır.

Tek sorun dopamin değil!

Esrar, aynı zamanda içindeki THC maddesi (uçurucu) ile vucuttaki canabinoid reseptörlerini etkiler. Yani bunlar beynin hipotalamus, hipocampus, cerebellum, basal ganglia gibi önemli bölümleridir. Vucut kendi kendine de bu reseptörlere etki eder. Fakat dışarıdan gelen canabidiol, uzun süreli kullanımdan sonra vucudun bu reseptörlere etki etmesini engeller. Bu sayede esrar kullanmaya mecbur olursunuz. Bir süre sonra, bu maddeyi sürekli olarak kullananlar; esrar kullanmadıkları zamanlarda bile etrafına bomboş gözlerle bakarlar. Bu yüzden sürekli açlık hissederler, her şeyi unuturlar ve gerçeklik algılarını yitirirler. Esrarın indeki THC’nin uçurucu etkisine karşılık CBD’nin rahatlatıcı etkisi vardır. Bu sebeple esrar ticareti yapan insanlar bu maddelerin yüzdeleriyle oynayarak çok farklı otlar üretirler.

Bu yüzden genellikle eroin son duraktır. Ama ilk durağı unutmamak lazım. Eğer bu tür maddeleri kullanıp, hala zararsız ve yasal olması gerektiğini iddia ediyorsanız kendinize zaman verin. Emin olun kullandıkça paranoyalar baş gösterecek ve giderek depresif olacaksınız, daha fazlasını isteyeceksiniz. Zaten istemeyecek olsanız yaşamamızın hiçbir anlamı olmazdı. Eğer daha iyisini istemeyip, olduğumuz şey ile yetinen varlıklar olsaydık; insan ırkı olarak asla şu anki konumumuzda olamazdık.

Bir tane içsem ne olacak ki!

Evet belki bir kereden bir şey olmaz diyebilirsiniz. Ama beyninize bu ödülü bir kez verdikten sonra hep isteyecktir. Çünkü vücudumuz bizi sürekli daha iyi olmamız için kamçılamaya programlanmıştır. Bu yüzden o dopamini birkaç kat arttırdığınızda daha azıyla yetinmek istemeyecek! Esrarın içinde sigaradaki gibi zararlı katkı maddeleri olmayabilir ama vucuda salgılattığı dopaminin yanı sıra ciğerlerde bıraktığı hasar da yadsınamaz. Uzun süreli kullanımda ciğerlerde bıraktığı hasar sigaradan çok daha fazladır. Zaten bu yazıda sigaranın da masum olduğunu söylemiyorum, bana göre ikisinin arasındaki en büyük fark birinin yasal olması.

Bırakmak için ne yapılmalı?

Henüz çok kuvvetli maddeler kullanmadıysanız bırakmanız nispeten daha kolay olacaktır. Bunun için yardım alabilir veya sadece kendi iradenizle savaşarak bırakabilirsiniz. Ama daha farklı maddelerin bağımlılığından kurtulmak için kesinlikle yardım almalısınız. Bu yazıyı yazarken en çok yararlandığım kaynak Efe Aydal’ın “Uyuşturucu ve Hayat (Kırmızı Hap-2)” belgeseli oldu. İzleyerek hem bırakma tavsiyelerini dinleyebilir, hem de daha birçok uyuşturucu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Kaynakça: https://youtu.be/kGXn3H852O4


etiketlerETİKETLER
 • Dokuz köyden kovulan
  3 ay önce

  Bir kere kafayı yapan şey THC evet ama bu şey aynı zamanda kanser hücrelerin düşmanı bunu bilmen lazım. Senin anlatılmak istediğin esrarın kafasından sonra yetmeyip daha farklı uyuşturucu çeşitlerine geçmesi. Şunuda bilmende yarar var Almanya’da iştahsızlık, uyku problemi, piskolojik sıkıntılara reçete ile cannabis veriliyor.

  0
  yorum beğen
 • YigitBG
  4 ay önce

  buram buram cehalet kokan bir yazı olmuş. Güzel kardeşim bahsettiği maddelerin en hafifinin esrar olduğunu biliyor ama eminim onu dahi bir kere tüketmemiş. Öyle bir anlatıyor ki insanlar bir kere esrar içip ot ot diye sağda solda koşturuyorlar sanırsınız. Bağımlılığı felan yoktur esrarın ben hiç kimsenin esrar bulamadı diye sağa sola saldırdığını görmedim kimyasallar için her şey okey fakat esrarın böyle gerçeklik yitirme tonlarca dopamin salgılama thc’nin yoksunluk belirtilerine sebep olması felan tamamen sağdan soldan birer cümle aşırılarak oluşturulmuş bir metin ve saçmalık ötesi yalan yanlış bilgiler içeriyor. Tabi kimseye kullanma tavsiyesi vs veriyor değiliz fakat yanlış bilgilerlede insanların beynini bulandırdınız yeteri kadar insanlar esrardan korktukları kadar kimyasallardan korkmuyor sizin gibi cahiller yüzünden halbuki tam tersi olmalı ama işte bilgisizlikle bu kadar oluyor inanmayın arkadaşlar böyle saçmalıklara açın kendiniz okuyun araştırın

  0
  yorum beğen
 • Etiket olmaya gerek yok
  4 ay önce

  Öncelikle yazar arkadaşın konuyu dinlediği müptezel arkadaşı tam bir kolpaymış aşağıda eminim bagımlılık yaptı diyen biz de bağımlı olduk diyerek kendini boktan olaylarla kanıtlamaya çalışan arkadaşlar olacaktır. Çünkü bu yeni neslin hastalığı biz de şöyle takıldık böyle takıldık dedik zamanında biz de kendimizi böyle kanıtlamaya çalıştık öncelikle esrar kesinlikle bağımlılık yapmaz ama sizi asosyal bir insan yaptığı doğrudur çünkü içip sokağa çıkmak istesenizde ülkemizde esrar kullanımı yasak olduğu için polis caydırıcı bir unsurdur ayrıca toplum da buna etki ediyor takılıp arkadaşınız yanına gitseniz bir anda size bir anne şefkati ile yapma etme demeye başlayacaktır. Ben Amsterdam’daki insanların sosyal olduğunu düşünmüyorum sebep toplum bence. Size sigaradan daha az zarar vermez sigaradan daha az tükedildiği için ciğerlere olan zararı sigaradan daha azdır sigara içer gibi esrar içerseniz zararı daha büyük olacaktır. Bir de depomin olayı var esrar depomin salğılanmasını sağlamaz depomini salgılayan maddeler genelde laboratuvarda üretilen kimyasal(sentetik) maddelerdir ki en ulaşılabilir ve diğerlerine göre alt segment sayılabilecek kimsal hap(ex)tır kesinlikle kullanılmaması gereken bir maddedir. Türk gençlerinin hapı kullanmasının en büyük sebebi yine esrarın yasak olmasıdır gidip sigara aldığınız adam(torbacı-orospuçocukları) size bunu teşvik etmeye başlayacaktır. Hapı bir kez deneyeyim derseniz bilin ki hayatınızla kumar oynamış olursunuz ya hayatınız onun kullanmadan önce ve sonra diye ikiye ayrılır ki bunun sonu kesinlikle eroindir ya da hiç hayatınıza girmemiş gibi devam edersiniz ama çevremdeki bir çok kişi hapla başlayıp diğer uyuşturucu maddeler düştüler 10 kişiden 1’i kendini bozmadı heves edilmesi çok normal artık insanlar bir seferde kaç hap artığıyla övünür oldu müziklerimize ve sosyal hayatımıza çok karıştı ve normalleşti en iyisi onun karşısında güçlü durabilmektir bu da kendinizi bilmekten geçer deneyin denemeyin herkesin kendi hayatı(kimse karışamaz) ama deneyen veya deneyecek olan kardeşlerime tavsiyem bokunu çıkarmamaları bi bakarlar hayatları bu olur bi bakarlar arkadaşlarına tedarik ediyor olurlar kısaca boktan ibaret bi hayatları olur kazandıkları hiç bir şey olmazken yıllarını heba ederler kimyasala karşı omuzumuza mücadele vermeliyiz bunun ilk yolu da gençlerin kimyasala ulaşamaması ve gençlerin kandırılmaması için Amsterdam usulü coffe shoplar açılmalı çok ciddi söylüyorum serbest olmaması serbest olmasından daha çok zarar veriyor gençlere bu yazar arkadaş beni çok tilt etti bir de biliyor gibi yazıyor falan yapmayın bilmiyorsanız susun işinizi adam akıllı yapın bi tanıdıgınız vasıtasıyla fırsat yakalamışsınız iyi değerlendirin araştırın okuyun en olmadı girin bi video izleyin yazacağınız konu hakkında örneğin bu konuyu tekrar yazmadan önce efe aydal-kırmızı hap serisinin 2. Bölümünü izleyebilirsiniz.

  1
  yorum beğen
 • Saçma Yazıyı Eleştiren Adam
  4 ay önce

  Ahahahahahah hayatımda bu kadar boş bir yazı görmedim. Kaynakça olarak gösterilen kişinin kaynakçasının üstüne oturarak bunları anlattığı aşikar çünkü ülkemizde yasak da olsa esrarın vücutta bıraktığı kalıcı bir hasar esrar düşmanlarını üzecek ama hala kesin olarak belgelenemedi. Bağımlılık yaptığı yazılmış ancak bu bağımlılık sadece psikolojik yani sigara yada eroin gibi kimyasal bir bağımlılık değil buda hiç bir zaman esrar bulmak için dürtülenmeyeceksiniz demektir. Bakın esrar kullandığı içi derbeder olan tek bir kişi bile bulamazsınız madde bağımlısı olup anasını babasını bıçaklayan aciz tiplerin hepsi kimyasal uyuşturucuların pençesine düşmüştür. Esrar kullanan başka uyuşturucuya geçer yalanı ise hayatımda gördüğüm en büyük palavra eğer bir insan geri zekalı değilse kimyasal maddeler kullanarak vücuduna zarar vermez bu kişi esrar kullanıyor olsa da olmasa da. Ha bi kişi geri zekalıysa zaten geri zekalıdır bunun esrarla bir alakası yok o kişi zaten başlayacaksa her türlü uyuşturucuya başlar. Bi kafanızı kaldırıp bakın tüm dünya da yasallaşıyor ileride türkiye de de yasallaşacak bu kaçınılmaz bir gerçek at gözlükleriyle bakıp kendinizi kandıracağınıza kafanızda ki soruları google çeviriden ingilizceye çevirip bu konuda araştırma yapan doktorların makalelerini okuyabilirsiniz

  1
  yorum beğen
 • panxer
  4 ay önce

  çok yanlı ve yanlış bir yazı ,bu yazılar doğru olsaydı Hollanda ve amerikanın satışı serbest ülkelerinde herkesin eroinden ölmesi lazımdı.

  doğadaki herşey insan için zehirdir fakat önemli olan dozdur.

  sigara kesinlikle vicudunuza ve ciğerlerinize daha zararlıdır.

  keyfiyetten yazı yazayım demiş yazmış.

  1
  yorum beğen
 • TimurTheLame
  4 ay önce

  Boş bir yazı.
  1-Bir makale yazıyor iseniz kaynağınızı daha sağlam temellere oturtun.
  2-Bu makeleyi dilerseniz size daha yeni ve daha güzel onlarca kaynaktan faydalanarak güncel ve sıfırdan yazabilirim.
  Dipçe;Şahsi düşünce ile yorumlamadan yazacağım tabi ki!

  1
  yorum beğen
 • Ege
  4 ay önce

  İlginç bakış açılarıyla dolu bir yazı. Yazarımız pek bir kinli esrara karşı, neden onda suç arıyorsun bağımlılık konusunda? Konu insandır onun zihniyeti, onun psikolojisidir. 10 seneyi aşkın kullanıyorum, kullanmayada devam edeceğim mutluyum onunla daha da mutluyum. Böyle bir madde ABD, Canada vs. gibi bizden kat ve kat gelişmiş dünya ülkelerinde yasal hale getirildi kansere THC CBD diye kötülediğiniz maddeler ile medikal tedaviler başlattılar üniversitelerde bölümlerini açtılar… Amerikalıların bir sözü vardır. “If you’re not happy enough or depressed you haven’t find the right STRAIN yet” diyeceklerim bu kadardı, iyi günler.

  0
  yorum beğen
 • Max
  4 ay önce

  1.si Esrar bitkisinin fiziksel bağımlılığı yoktur içmeyince elin ayağın titremez
  2.si Esrar i kullandıkça vücut esrara tolerans gösterir evet ama bu sürekli kullanıcılar için geçerlidir. Uzun süre kullanılır duzenli kullanıldığında tolerance break denilen 1-2 haftalık maximum 1 aylık bırakıldığında etkisi eski haline döner
  3.su gateway druglarin içine eklenir Bu kısmen doğrudur kanabis kullaniciligindan heavy drugs a geçiş gozlemlenir ancak kimsenin bilmediği Bi şey var en büyük gateway drug sigara dır.
  4.su saf kanabis icimiyle sigara içimin karsilastirirsaniz sigara çok çok daha fazla zararlıdır ve sadece Google a drug damage chart yazarsaniz dünyanın en zararlı uyusturucusunun alkol olduğunu görebilirsiniz 🙂

  Demem o ki kullanmayan insan elbet daha sağlıklıdır ama yazıda anlatıldığı gibi sırf bunu içtiğin için hard druglara geçeceksin diye birsey yok ben bu bitkiyi seviyor ve kullanıyorum hard druglar hakkında da bir kez denedim ve insan işi olmadığını anladım elinize deneme imkanı geçerse lütfen denemeyin arkadaşın bahsettiği hormonları o kadar yukseltirler ki Bi denemede bile bağımlısı olabilirsiniz.
  Unutmayın en tehlikeli uyuşturucu alkoldür 🙂

  0
  yorum beğen
 • Sako
  4 ay önce

  Türkiye sınırları içerisinde bu mereti içmeyin. En iyi ihtimalle dandik bir ot, kötü ihtimalle dandik bir otun üstüne “sentetik kannabinoid” spreylenmiş “SKUNK” maddesi içersiniz. Bu maddenin bonzaiden farkı yok denecek kadar azdır. He bir de bu yazı gibi ordan burdan duyma şeylerle yazılan yazıları dikkate almayın.

  0
  yorum beğen
 • Max
  7 ay önce

  Yukarıdaki Saleh isimli yazarın yazdıkları tamamiyle saçmalık daniskası. Dopamin ottan sonra otomatik salgılanıyormuş vb. 🙂 Uyuşturucuya insanlar esrarla başlar. Neden? Ulaşması basit, ucuz ve etkisi hafiftir. Ama sonrasında yazarın da belirttiği gibi vücut daha fazlasını ister ve daha güçlü maddeler kullanmaya başlarsınız.

  Bir kez daha yazalım. Uyuşturuya ex atarak başlamak, yok şunu yapmak yok, ben bunu kullanıyorum bunu kullanmıyorum demek yoktur. Kullanıyosan kullanıyosundur. Bunun büyüğü küçüğü yok uzak durun!

  Yaşadığım için biliyorum. Esrar zararsız diyenlere İNANMAYIN! Bağımlılık yapmıyor diyenlere İNANMAYIN! Ben inandım, kullandım, bağımlı oldum, zor kurtuldum. Her şey iyiydi, bir anda farkettiğim nasıl değiştiğimi. Artık asosyaldim en son arkadaşlarımla görüşeli 3 hafta olmuştu. Üniversite uzamıştı halbuki çok iyi bi ünideydim zaten, çalışkan biriydim. Ailemle ilişkim tamamen soğumuştu. Bolca yalan söylemeye başlamıştım, herkese. Arkadaşlarımdan borç para almaya başlamıştım, bi yediğim önümde bi yediğim arkadayken..

  Yalvarıyorum, ben kendimi zor kurtardım. İNANMAYIN! KULLANMAYIN! GENÇLİĞİNİZİ YAKMAYIN!

  0
  yorum beğen
 • Saleh
  7 ay önce

  Tamamiyle bomboş bir yazı, Cannabis ile başlayıp eroin de bitirmek? saçmalıktan ibaret. Esrar kullanan bir insan daha doğrusu esrar ortamına girmiş bir insan psikolojik olarak diğer tüm bağımlılar ile dolaylı yada dolaysız bir şekilde karşılaşıyor, en pisinden en temizine kadar çünkü uyuşturucu orta mi bu kadar kirli. Yanında kullanılan maddelerin düşürdüğü yada kaba tabirle yaşattığı tripleri görünce insan zaten psikolojik olarak çekiliyor oysa eroine giden yol genelde ot içen insanlardan değil de genelde mdma yani ex atan insanlar dan başlıyor ve senin belirttigin saçma dopamin tezini aslında cannabis değil ex sağlıyor, çünkü cannabisin içinde dopamin sağlayan bir madde yoktur dopamin ot kullandıktan sonra vücut otomatik olarak salgılıyor yani aslında vücut kendi isteğiyle yapıyor lakin ex de durum aynı değil, içinde bulunan eroin direkt etki ederek dopamini otomatik olarak salgilatmaya zorluyor. Kısacası ot hala masumdur, uyuşturucu değil uyarıcıdır ve türkiye sınırları içerisinde kullanımı ve satışı yasaktır. Lütfen bilgisi yada ilgisi olmadığınız konular da yazılar yazıp insanların kafasını karıştırmayın evet esrar da bir merdiven görevi görebilir lütfen bilinçli haraket edip bağımlıların düştüğü durumlara düşmeyin, sevgi ve saygı ile.

  0
  yorum beğen
 • ufo
  7 ay önce

  E*rarlı sigaranın normal sigaradan çok çok daha az ciğerlere zararı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

  1
  yorum beğen
 • Bozdoğan
  7 ay önce

  Eline sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Günümüzde hala ne yazık ki esrarın zararsız olduğunu savunanlar ve bunu böyle bilip kullanmaya başlayanlar var… Bunun zararlarını herkese anlatmalıyız.

  1
  yorum beğen