Erkekler hepsi aynı mı?

Erkekler Üzerine: Hepsi Aynı Mı?

Erkekler, kendilerini, kendi elleriyle, kuyuya düşüren varlıklar… Belki erkekler üzerine çıkarımlarda bulunmak, bazılarımız için, içi boş bir eylem olarak yorumlanacak. Ama yaşadığımız hudutlar içerisindeki bazı duvarları yıkmamız gerek, hem kendimiz için hem de toplumumuz için.

Erkekler hepsi aynı mı?

Erkekleri anlatmadan önce; hepsinin aynı olmadığını, aksine hepsinin birbirinden uç yaşadığını bilmemiz gerek. Bu noktada istisnalar mevcuttur. Erkekler sadece yaradılışta aynıdır. İçgüdüleri ve bilişsel işleyişleri bakımından aynı kefeye koyabiliriz. Ama bu şekilde erkekleri yargılamak yersizdir. Bizim bu yazımızda bahsedeceğimiz konu ‘toplumsal yaşamda oluşan erkek tiplemesi‘ olacak. Erkekler, birçok kadınsal yorumlamalara göre hatalı taraflarında ‘aynı’, az bir kısma göre de ‘değişiklik gösterebilir’ olarak tanımlanmaktadır. Erkekleri genelde kurdukları sevgililik ilişkilerine göre yorumlarlar. Bu erkeklere yapılan en büyük haksızlıktır. Erkeğin hayatında sadece kadın yoktur ve erkek hayatın getirdiği büyük zorluklarla baş başa kalabilir.

Erkekler hepsi aynı mı?

Tarih boyunca sayısal olarak baktığımızda; savaşta ölen, dışarıda açlıktan ölen genelde erkekler olmuştur. Bazı erkekler ilişkilerde başarısız olabilir, kötü duruma düşmüş olabilirler. Ama ilişki iki kişiyle yapılan bir eylemdir. Bazı durumlarda sadece erkekler suçlu olmayabilir. Fazla uzatmadan erkeklerin yapılarına geçelim. Erkekler fonksiyonel olarak değişkenlik gösterebilir. Ama en başlıca olarak erkeği iki bakış açısı ile gözlemleyebiliriz. İradeli erkek ve iradesiz erkek. Toplumumuzda gördüğümüz kötü, ahlak yoksunu olayların başlı başına düşmanı olan cehalet ve iradesizliktir.

İradesiz Erkek Nasıl Oluşur?

Erkekler hepsi aynı mı?
Erkekler Üzerine: Hepsi aynı mı?


Bu süreç erkeğin nasıl büyütüldüğüyle, ailevi ortamıyla ve arkadaş ortamıyla ilgilidir. Erkek nasıl büyütülürse öyle gelişir. Erkek çevresinden ve ailesinden aldığı bilgi birikimi ile hayatına yön verir. Eğer erkeğin aldığı bilgiler yanlış ve bozuk olursa erkekte aynı şekilde bu durumu yansıtacaktır. Bu şekilde gelişen erkekler zaman ilerledikçe kendi iradesel yollarından sapıp, kendi menfaatlerince kimseyi düşünmeyip kötü yollara başvurabilirler. Bu durum zamanla daha da büyüyerek erkeği kendi menfaatleriyle köreltip iradesizleştirir. Erkek iradesizleştiğinde düşüneceği tek kavram kendisi ve menfaati olacaktır. Bu durumda erkek kendisi için bazen iyi görünecek, çoğu zaman haliyle kötü olacaktır. Erkek bu duruma girdiği zaman etrafına ve kendisine kalıcı zararlar verecektir. İradesiz erkek aslında toplumsal oluşumların en büyük düşmanıdır. Çünkü toplumu oluşturan iki cinsiyetten birinin bozuk olması, toplumun çökmesine neden olabilir.

Kadınlara yönelik şiddet, kadınlar üzerine oluşan kötü algılar ve cinayetler, iradesiz ve cahil erkeklerin kendi menfi işleridir. Aslında bunu yapan erkek cinayet işlemek veya kötü şeyler yapmak için yola çıkmaz. Kendine ve kendi isteklerine o kadar çok değer verir ki; reddedilmeye, isteğinin karşılanmamasına karşı, kendini aşacak büyük çıkmazlara girer. Böylelikle kendisini tatmin etmek ve kendi gücünü kanıtlamak için şiddet ve cinayet işlerler.

İradesizlik Genelde Bilgisizlikten ve Kendini Bilmemekten Doğar

İşte toplumumuza zarar veren yegane şeyin bilgisizlik olduğu buradan da anlaşılıyor. İradesizlik bilgi ile iyilik ile düzeltilebilecek bir durumdur. Kadın bir birey olarak karşınızda iradesiz bir erkek varsa; ona karşı bir yol izlemeyin. Düzelmesi için, kendinizden ödün vermeden ve kendinizi güvende tutarak çabalayın. Erkekler hakkında yazacağım gelecek yazımda, bu konu hakkında daha fazla bilgi vereceğim. Bu durumları kısaca anlatmak gerekirsek: İradesizlik -erkek- çevresel ve ailesel yanlış bilgilenme veya bilgilenmemelerden mütevellit gelişen bir kişisel ve toplumsal sorundur.


İradeli Erkek Nasıl Olur?

Erkekler hepsi aynı mı?


İradeli erkek, bundan önce anlattıklarımızın hepsinin zıttıdır. Artı olarak iradeli erkeklerde baş gösteren bilgiye olan aşkta vardır. İradeli erkek genelde ne yaptığını bilen ve kendi ile barışık olan birey olarak tanımlanmaktadır. Kendisini, ağzını, nefsi duygularını istedikleri zaman bastırabilen insanlardır. Bu yapmış olduğumuz mülahazaların hepsinin temeline yatan bir düşünce vardır: Farkında olmak. Eğer erkek ve kadın kendisinin farkında olursa toplumda oluşan problemlerin yarısından fazlası çözülmüş olur.
Birde kafanızda oluşan bir soru olabilir şöyle ki: Bilgili insanlar iradeli, cahiller iradesiz mi?
Hayır, tam olarak öyle değil. Buradaki bilmekten kastımız; kişiliğini, istediklerini bilmesi ve kendini geliştirmek için çabalamasıdır. Bilen ne kadar bildiğini bilmeli, bilmeyen de ne kadar bilmediğini. Yani kendisinden ve bilgisinden haberdar olmalı. Böyle olursa bilmeyen erkekler kötü davranışlarda bulunmak yerine, kendilerini dizginleyip öğrenerek hareket edeceklerdir.

“Erkekler Üzerine: Hepsi Aynı Mı?” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!