erkekler neden aldatır

Erkekler Neden Aldatır?

İnsan hayatı boyunca içindeki dürtüler ile mücadele eder. Bu dürtüler iki temel olarak karşımıza çıkar. Birincisi açlık ikincisi ise cinselliktir. İnsan, toplumsal ve ahlaki yasaların kendine dayattığı sosyal, kültürel ve bilişsel birçok disiplinin çizdiği çizgilerce yaşama özgürlüğü bulur. Bu özgürlük, insanın bilinçli veya bilinçsiz tüm hareketlerini kısıtlayan, baskılamaya sürükleyen bir özgürlüktür. Bu özgürlük insanın ve insanlığın en iyi şekilde gelişmesi için yaratılmıştır. Bu çeşitli disiplinlerin arasında gelişen aile yapısı ve toplum; bulunduğumuz dönemde birçok problem ile boğuşmaktadır. Bizim ele alacağımız konu; aile yapısını çok yakından ilgilendiren ve toplumsal huzuru bozan bir durum olan “aldatmak” olacak. İnsan neden aldatır? 

erkekler neden aldatır

İnsan, Hisseden ve Düşünen Bir Varlıktır

Belirttiğimiz gibi hayatı boyunca dürtüleri gibi birçok sorunla uğraşmak zorundadır. Aile kurarken hem kalbi hem de düşüncesi ile hareket eder. İnsan her zaman çoğalmayı arzular. İnsanın çoğalma duygusu varoluştan gelen bir istektir. Bu yüzden toplumumuzun ismini koyduğu “evlilik” dediğimiz, mecraya başvurur. Bu süreçte partner seçimi çok önemlidir . “Ben onunla yapabilir miyim? Biz birbirimiz için uygun muyuz? Onu gerçekten seviyor muyum, hep sevecek miyim?..” gibi birçok soru sorar kendi kendine.

erkekler neden aldatır

Bu soruları sormasının temelinde ihanete uğramama ve mutluluk duygusu vardır. İnsan, ilk öncelik olarak, doğru olduğunu düşündüğü partneri seçer. Partneri tanıdığını ve ondan emin olduğunu düşündüğü an (sürenin ne kadar olduğu fark etmez) aile kurmaya karar verir. Partnerinin ailesinin içine girer onları sevmeye çalışır. Aile kurmak için en büyük adımları atmıştır. İlerleyen zamanla, ailesini büyütmek için çocuk yapar. Yüzeysel olarak bir ailenin nasıl kurulduğunu söyledik. Kafanızda canlandığı kadarıyla bu kadardır. Bizim aradığımız daha derin bir gözlemde yatıyor. Biz bu yazımızda erkek birey üzerinden inceleme yapacağız.

erkekler neden aldatır

Ve Erkekler…

Erkeğin dürtüleri ile birçok problemi vardır. Çocukluğundan itibaren ailenin ve yaşadığı çevrenin etkisi erkeğin kişiliği üzerinde büyük rol oynar. Erkek, büyüyünce nasıl bir eş olması gerektiğini, nasıl baba olması gerektiğini; çocuklukta yaşadığı olaylarla bilincine kaydeder. Bu süreçte karşı cinse olan bakış açısı da oluşur. (Erkeğin büyüdüğü çevrede; kadına az değer veriliyorsa ,kadın bir obje olarak görülüyorsa, kadın ezik olarak görünüyorsa erkeğin ileride eş olurken sıkıntı çekmesi ve eşini aldatma riski daha yüksektir). Bu süreçler ilerledikçe ve çocuk büyüdükçe kıymetin ve sevginin ne olduğunu anlamaya, hissetmeye başlar. (Erkeğin çevresinde kendisine karşı ağır bir değersizlik ve sevgisizlik hissi varsa ileride psikolojik şema olarak ona sıkıntılar yaratacak; kendisine ve çevresine -ilerleyen süreçte- zarar verecektir). Bu psikolojik gelişimlerden sonra erkek gerçek hayata atılır, bazı durumlarda bu gelişimler yarıda kalabilir.

erkekler neden aldatır

Erkek, duygu ve düşüncelerine ne kadar bilgi katabilirse kendi benliğindeki sıkıntılardan o kadar kurtulabilir. Kendisini bilmeyen ve kendisini geliştirmeyen erkek; göreceği herhangi bir kadının maşası olur, evlilik içinde bile. (Erkeğin gelişim sürecinden bu denli çok bahsetmemizin nedeni; sosyal medyanın ve toplumun algısında aldatanların hep erkekler olduğu söylenmiş. Bu genellemeler erkeğin duygusal ve psikolojik yapısını direkt olarak etkilemekte). Erkeğin düşüncelerinin ve duygularının nasıl oluştuğunu hatırlattık. Bu hatırlatmaları, kafanızda ilişki içinde bulunduğunuz kişiye göre yorumlarsınız. Erkekler neden aldatır? Nedenlerini başlıklar halinde açıklayacağız:
1-)Çocukluktan gelen sorunlar
2-)Zamanla kaybolan özgüven
3-)Bencillik
4-)Dürtülerini kontrol edememesi
5-)İlgisizlikle birlikte oluşan, ilgi açlığı
6-)İş yoğunluğunun verdiği, baskılama
7-)İntikam arzusu
8-)Bağımlılık sorunları
9-)Kendine ve partnerine güvenmemesi
10-)Partnerinin ona güvenmediğini hissetmesi
11-)Kendini geliştirmemesi ve tanımaması
Ek bilgi: Bunların dışında Freud’un haz ilkesi ve gerçeklik ilkesine göre yorum yaptığımızda: Aldatan erkek veya kadının gerçeklik ilkesine aykırı davrandığını ve bu yönde kendisini geliştirmesi gerektiğine varabiliriz.

Erkekler Neden Aldatır?başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!