Saygı Dizi İncelemesi

Ercüment Çözer Dizisi: Saygı Dizi İncelemesi

Saygı; izleyenlerin Behzat Ç dizisi başrollerinden hatırlayacağı, izlemeyenlerin ise bir an önce tanıması gereken Nejat İşler’in canlandırdığı Ercüment Çözer’in İstanbul’daki hayatını konu alan Blu TV yapımlı dizidir. Behzat Ç dizisinde aslında anti-kahraman olarak hafızamıza kazınan karakterin bu kez Ankara değil İstanbul’da saygısızları, kendi adalet kavramını temel alarak cezalandırmasını izliyoruz. Saygı dizi incelemesi yazımız sizlere.

“Şiddet nokta atışı olmalı, cezalandırılan neden cezalandırıldığını anlamalı!”

Saygı Dizi İncelemesi
Ercüment Çözer

Behzat Ç yapımını uzun süre devam ettiremeyen Blu TV bu yapım ile bir nebze de olsa Behzat Ç sevenlerinin gönlünü almayı başarmıştır. Başrollerinde Nejat İşler, Boran Kuzum ve Miray Daner yer alıyor. Konusu günümüz toplumunda her an denk gelebileceğiniz saygısızları cezalandıran güç sahibi bir adam olarak başlasa da ilerleyen bölümlerde birçok şeye değiniliyor. Saygı dizisinin içinde Türkiye’nin güncel sorunlarının da servis edildiğini izlerken anlayacak ve farklı bir pencereden bu olayları anlamlandıracaksınız.

Karakterler

Saygı Dizi İncelemesi
Savaş ve Helen

Boran Kuzum’un canlandırdığı Savaş karakterini ailesi ile yaşayan, işten eve evden işe olan klasik hayatını izlerken, Miray Daner’in can verdiği Helen karakteri ile tanışmasıyla bu sıradan hayatının son bulduğunu ve iki karakterin birbirine her bölümde daha çok bağlandığına tanıklık ediyoruz. Biraz da Helen karakterinden bahsedelim.

Helen üniversitede bulunan tiyatro kulübünün başrol oyuncusu. Herkes tarafından sevilen ve saygı duyulan bir karakter. Ailesi ile sorunları ise oldukça hat safhadadır. Savaş ise evden iş işten eve derken Helen’in başrol olarak sahne aldığı tiyatroya izleyici olarak giderek tanışmışlardır.

Konu

Ercüment Çözer ile bu iki karakterin arasındaki bağ ise Savaş ile Helen’in kişisel olarak kendilerine saygısızlık yapanları cezalandırmasıyla başlar. Savaş ve Helen’in öldürdüğü saygısızlar kategorisine giren insanlar günümüzde neredeyse her akşam haber bültenlerinde gördüğümüz kadın cinayetleri, hayvana şiddet, tecavüz ve daha birçok suç ile yargılananlara karşı bir mücadele içindedirler. Savaş ile Helen’in bu eylemleri medyada büyük yankı uyandırınca Ercüment Çözer bu iki genci kendi deyimiyle “Çömezleri” polisten önce bulup, davasına ortak etmeye çalışıyor bu süreçte.

 Saygı Dizi İncelemesi

Ercüment Çözer, Savaş ve Helen’i kendi çemberine aldıktan sonra Savaş ve Helen saygısızları artık daha profesyonel bir şekilde cezalandırmaya başlarlar. Arkasında iz bırakmadan devam eden bu iki karakterin aralarında anlaşmazlıklar oluşmaya başlar. Savaş daha çok vicdanın sesini dinlerken Helen içinde dinmez bir öfkeyle tüm saygısızları cezalandırmaya devam etmek ister. Helen’in bu ısrarcı tavrı ile Savaş’ın vicdanının çarpışması sonucu ortaya iki yol çıkar. Ya ayrılacaklar ya da birlikte devam edecekler. Tabii ki Ercüment Çözer bu yol ayrımında her iki karaktere de sınırları net bir şekilde çizer. Yola devam etmek isteyenle yola devam edeceğini söyler.

Saygı Dizi İncelemesi

Ercüment Çözer’in de geçmişini göstermeyi ihmal etmeyen Saygı dizisi, 1940’lara kadar dayanan Çözer ailesinin soyunun nereden geldiğini izleyenlere gösteriyor. Bunun sonucunda saygı kültürünün kökünün neye dayandığını bir nebze de olsa anlamlandırabiliyoruz. Diziyi izlerken gerçekten kendimizi konuların içinde buluyor ve başroller ile beraber hareket ediyoruz. Ercan Mehmet Erdem’in yazdığı yönetmen koltuğunda ise Ali Taner Baltacı’nın oturduğu Saygı’yı izlemeniz gereken diziler listenizde kesinlikle olması gereken bir dizi. Şimdiden keyifli izlemeler.

‘Ercüment Çözer Dizisi: Saygı Dizi İncelemesi’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Serhat Kadir Demir
Bir şeyler yazmaya çalışıyorum hayatta kalmaya çalıştığım gibi .