Erasmus Rehberi

Erasmus Nedir?

Erasmus programı, Avrupa Birliğinin üniversiteler arasında akademik etkileşimi amaçladığı öğrenci değişim programıdır. Bu program ile amaçlanan; öğrencinin akademik gelişim sağlamasına yardımcı olmak, farklı kültürleri tanıyıp kaynaştırmak ve dil gelişimine katkı sağlamaktır. Erasmus programı ile gittiğiniz ülke ve üniversitede pek çok farklı ülkeden, dinden ve ırktan insanla tanışabilir, birden çok kültürle ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Erasmus programına Avrupa Birliği Üyesi olan 30 ülke ve bu ülkelere ek olarak; Türkiye, Norveç, İzlanda, Makedonya ve Lihtenştayn da eklenerek toplamda 35 ülkede öğrenci değişim programı (ERASMUS) uygulanıyor fakat üniversitenizin öğrenci işleri departmanı veya Erasmus Koordinatörlüğü ile iletişime geçerek, okulunuzun hangi ülke ve şehirlerdeki üniversiteler ile anlaşmalı olduğunu ve okuduğunuz bölümün Erasmus programına dahil olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Ülkemizde üniversiteler genel olarak 6/9 farklı ülkedeki üniversiteler ile anlaşmalıdır.

erasmus

Başvuru için Ne Yapmalıyım?

Erasmus için ilk bilmemiz gereken başvuru için nasıl bir hazırlık yapılması gerektiği. Birincisi Erasmus programına katılabilmek için üniversitenizin 1. sınıfını bitirmiş veya üniversite yönetiminin belirlediği kredi sayısını doldurmuş olmanız gerekiyor. Erasmus için diğer adım ise okulunuzun yapacağı dil sınavını geçmeniz. Üniversitenin yapacağı sınav TOEFL sınavından çok daha kolay olur. Ancak TOEFL İngilizce yeterlilik sınavını daha önce geçiştiyseniz pek çok üniversite bu sınavı geçtiğiniz için dilinizin yeterli olduğuna kanaat getiriyor. Ayrıca en önemli noktalardan birisi Genel Akademik Not Ortalaması (GANO). Okuduğunuz üniversitenin Erasmus programı için belli bir sayıda öğrenci gönderme kotası olduğu için GANO’nuz ne kadar yüksek olursa diğer öğrencilerin önüne geçme şansınız da o kadar artıyor.

erasmus

Hangi Ülkeye Gitmeliyim?

Erasmus Programı 4 ay gibi bir süre zarfında gerçekleşir ancak kontenjana ve isteğinize bağlı olarak hibe almadan bir dönem daha eğitime devam edebilirsiniz. Üniversitenizin size vereceği belgelerle pasaport ve vize işlemlerini başlatmanız gerekiyor. Ayrıca üniversitenizin belirteceği bankada Erasmus hibesi için hesabınız olması lazım. Erasmus hibesi ülkeye göre değişmekle beraber aylık 400/800€ arasındadır. Hibe yattıktan sonra ( Gitmeden önce hibenin %70 i, döndüğünüz zaman kalan %30 u hesabınıza yatırılır) bu parayı Ziraat Bankası hesabınıza aktarırsanız (Eğer hibe Ziraat Bankasında değilse) yurt dışında banka işlemlerinizde daha rahat edersiniz. Tabiki gideceğiniz ülkeye göre banka seçimini yapmanız daha iyi olacaktır. Örneğin Almanya’da DenizBank ve DeutscheBank anlaşmalı olduğu için Almanya’ya giderken DenizBank’ı kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Türkiye’de bir kişiye vekalet vererek banka işlemlerinizi vekiliniz ile yapabilirsiniz. Gelelim hangi ülkeyi tercih edebileceğinize, ülkemizde genel olarak Erasmus ile en çok Almanya, İspanya, Fransa, İtalya ve Polonya tercih ediliyor. Ülke tercihi; ekonomik durumunuz, kişisel merakınız ve tercihlerinize göre değişiklik gösterir. Erasmus’ta en çok merak edilen hibenin yeterli olup olmayacağıdır ki bu da ülkeden ülkeye ve şehre göre değişir. Gideceğiniz ülkenin döviz kurunu ve yaşam fiyatını göz önüne alarak seçim yapmanızda fayda var. Ayrıca Almanya gibi ülkelerde şehirler arasında büyük fiyat farkları vardır. Örneğin Berlin’de 1000 € ile stüdyo daire kiralayabilirken diğer şehirlerde bu fiyat 200-600 € arasında değişir. Sadece hibe kullanarak programınızı tamamlamak isterseniz Bosna Hersek gibi euro kullanmayan ülkeleri tercih edebilirsiniz.

Erasmusun Faydaları Neler?

Erasmusun size katacağı faydaları bir kaç madde ile sıralayalım:

  • Dil gelişiminize katkı sağlar
  • Farklı kültürleri tanımanızı sağlar
  • Farklı ülkelerden insanlarla tanışma şansı 
  • Schengen Vizesi sahibi olacağınız için tüm Avrupa ülkelerini gezme şansınız olur
  • Akademik becerileriniz gelişir

Sıraladığımız faydaların fazlasını veya azını yaşamak tamamen size bağlı. Düzenli bir program çizer ve sosyal olursanız çok eğlenceli ve eğitici bir program geçirebilirsiniz. Genel itibari ile Erasmus programını sizin için yazdık ancak verdiğimiz bilgiler (hibe miktarı, kaç ay eğitim alabileceğiniz, anlaşmalı ülkeler vb) her üniversiteside farklılık gösterebilir bu yüzden üniversitenizin ilgili bölümünden bilgi almanızı tavsiye eder, tüm öğrencilere eğitim hayatlarında bol şanslar dileriz.

erasmus

Kaynakça:

https://www.ef.com.tr

https://www.wikipedia.org


Metin Serdar ÇAKIR
Uluslararası Saraybosna Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisiyim. Filmler, kitaplar, güncel ve tarihi konulara ilgi duyuyorum.