Dünya’nın En Zeki İnsanı: William James Sidis

Size dünyanın en zeki insanı sorulsa kimi cevaplarsınız? Tesla? Edison?- o lanet kapitalisti söylemezsiniz herhalde. Albert Einstein yahut Stephen Hawking de söylenebilir. Lakin çoğumuzun tanımadığı bir tarihi şahsiyet Dünyanın en zeki insanı olarak kabul edilmekte. Albert gibi o da Yahudi. Babası Çar İmparatorluğu’nun Ukrayna bölgesinden ABD’ye taşındı. Bu yüzden Sidis te Ukrayna asıllı bir Yahudi. Ama bu ırkın muhafazakar dininin bir üyesi olmayı reddetmiş bir kişi. Ateist olduğundan dolayı da çok fazla baskılara maruz kalmıştır. Şimdi daha detaylara ve James Sidis’in hayatına inelim:

Küçük Dahi William

Kendi olağanüstü zekası çok küçükken aşikara çıkmıştır. Kendisi fazlasıyla ilime bağlı ailede doğmuştur. Doktor anne ve psikoloji üzerine çalışmalar yapan bir babanın oğluydu. 2 yaşındayken Sidis artık “The New York Times” gazetesinin okuruydu. Onun tahmini IQ seviyesi Albert Einstein’dan daha fazla olduğu düşünülmekte. 6 yaşına geldiğinde Sidis İngilizce, Almanca, Fransızca, Latince, Türkçe, Ermenice, İbranice ve Rusça biliyordu. Bu zeka korkunç derecede yüksekti. 11 yaşında Harvard Üniversitesi’ne kabul oldu. Bu onun ikinci denemesiydi. 9 yaşında kabul olduğu zaman duygusal olgunluğa ulaşmadığından üniversiteye alınmadı. Eğitimini başarıyla sürdüren Sidis aynı zamanda üniversite profesörlerine ders veriyordu. 16 yaşında hukuk eğitimi almaya başladı.

zeki
küçük William James (renklendirilmiş foto)

William siyaseten Sosyalist ideolojisine bağlı biriydi. 1 mayıs kutlamaları zamanı da hükümet onu hapse attı. Lakin ailesi çok nüfuzlu olduğundan kısa sürede serbest bırakıldı. Ailesi nüfuzlu ve ilimdar bir aile olsa da, Sidis’in bu olağanüstü zekasını kendi şöhretleri uğruna suistimal etmiştir. Onun genel camiadan ve ilimden uzaklaşmasının iki esas sebebinden biriydi. Bu küskünlük yüzünden yazdığı kitapların çoğunu başka isimle yazmış ve yayınlamıştır.

Gizli Kimlikli Yazar

Kedi kimliğini çoğu zaman saklamayı yeğlemiştir. Kendi ismiyle sadece 2 kitap yayınlamıştır: “The Animate and The İnanimate” ve “The Tribes and The States”- Bu kitap Amerika Yerlileriyle ilgili yazılar içerdiğinden medya ve toplum içinde hoş karşılanmaz. İkinci kitap 1935’te yazılsa da, Sidis hiç yayınlamadı, ölümünden sonra yayınlandı. Sidis’in bilinen takma adı John W. Shattuck’du. Lakin bilinmeyen takma-sahte isimlerle yazdığı kitaplar günümüzde bile sır olarak kalıyor. Takriben 8 farklı takma adla yazılar yazdığı düşünülmekte.

Medya Karalaması ve Sidis’in Ölümü

Farklı dallarda bilimsel araştırmalar yapsa da, hem ailesinin kendi şöhreti için Sidis’i kullanması, hem de medyanın baskısı onu bilimden küstürmüş ve bilimden ve medyadan uzak hayat sürmeye başlamıştır. Her şey 1937’de farklı hale geldi. 1937 yılında “The New Yorker” magazin dergisi bir kadını Sidis’in hayatına sokmaya çalıştı. Onu zeka küpünün yanına göndermesinin sebebi onun hakkında bilgiler toplamaktı. Bu bilgiler sayesinde bir dönem gazetelerin süsü haline gelen genç dahinin şimdiki hali hakkında yazılacaktı. Bu insan mahremiyetine hakaretti. Lakin olayın daha kötü tarafı, yazılan makalenin tamamen aşağılayıcı, karalama kampanyasından ibaret olmasıydı. Sidis bu makaleyi okuduğunda bunun tamamen küçük düşürücü olduğunu gördü ve sinir küplerine bindi. Onu bilimden ve açıklıktan küstürenlerden olan medya yine onun ayağının altını kazmaktaydı. Sidis mahkemeye bu karalama yüzünden mahkemeye şikayet etti ve davayı kazandı. Bu davadan kısa süre sonra, 1944 yılında, 46 yaşında beyin kanamasından vefat etti. William James Sidis’i Albert Einstein, Stephen Hawking yahut diğerleri kadar tanımamamızın nedeni şöhret delisi ailesi ve karalama kampanyası yapan ve dahinin peşini bırakmayan medya. Bu trajik hayat hikayesi yüzünden belki de bilim adına olabilecek yüzlerle tarihi gelişmeyi ve en zeki insan olan Sidis’i kaçırdık.

zeki
William James Sidis (1898-1944)

Akif Jafarguluzade
2002 doğumlu İstanbul Üniversitesi 1. sınıf (Siyaset Bilimi veUluslararası İlişkiler) öğrencisiyim. Azerbaycan vatandaşıyım. Yazı yazmak,araştırma yapmak ve incelemek benim hoşuma giden aktiviteler. Dolayısıyla bu hobimi sürdürerek yazmakta olduğum yazılarımı siz değerli okuyucularla paylaşmaktayım.