Xbox Series S İnceleme

En Ucuz Yeni Nesil – Xbox Series S İnceleme

19 Kasım tarihiyle PlayStation 5 konsolunun bütün Dünya için çıkmasıyla beraber oyuncular olarak yeni bir nesle girmiş bulunuyoruz. Yeni nesil bizlere 4K 120 FPS ve çok daha iyi grafikler vadediyor. Tabi bunlar için cebinizden 500 € gibi bir paranın da çıkması gerekiyor. Ülkemizde bu para vergilerle birlikte 8299 TL gibi bir fiyata denk geliyor. Bu parayı vermeyip yine de yeni nesil oyunculuğa girmek isteyenler için bir alternatif arayanların imdadına Microsoft yetişiyor. Avrupa da 300 €, ülkemizde ise 5399 TL fiyat bandında bulunan Xbox Series S güncel durumda en ucuz yeni nesil konsol. Xbox Series S özellikleri ve Xbox Series S inceleme yazısı sizlerle.

Microsoft Neden Çıkardı Bu Konsolu?

Microsoft Xbox One ve Ps4 neslinde rakibinin ciddi anlamda gerisinde kaldı. O kadar fark yedi ki sattıkları rakamları açıklamama kararı aldılar en son. Microsoft bunun üstüne artık konsoldan çok bir ekosistem kurmayı amaçladı. Konsola çıkan özel oyunlarını bilgisayara getirmek ile başlayan bu ekosistem kurma şu an Game Pass ile tamamen bir ekosisteme dönüşmüş durumda. Microsoft geçenlerde tam 15 milyon Game Pass üyesi olduklarını açıkladı. Daha fazla kullanıcıyı bu sistemle tanıştırmak isteyen Microsoft işte tam bu noktada Xbox Series S cihazını attı ortaya. Playstation 5 sahibi olan bir insan Game Pass sistemini ve Xbox tarafında bulunan oyunları merak ediyorsa en ucuz seçenek burada Xbox Series S oluyor. Microsoft tam bu sebeple çıkardı konsolu işte. Bir Game Pass makinesi yaratmak için.

Xbox Series S İnceleme

Xbox Series S İnceleme: Baya Ufak

Cihazı kutusundan çıkarır çıkarmaz gözümüze çarpan ilk şey boyutu oldu. Şu ana kadar görmüş olduğumuz en küçük konsol olabilir. Normal bir iPad ile aynı olabilir boyutu. Masası dopdolu olan biriyseniz ufak olması çok işinize yarayacak. Kutudan ayrıca güç kablosu, HDMI 2.1 kablosu ve Series S kontrolcümüz çıkıyor. Kontrolcü Sony tarafına göre yenilik açısından yok denecek kadar az. D-Pad artık 4 yön yerine 8 yönlü bir D-Pad ve tetik tuşlarımız daha kısa. Ayrıca tetik tuşları ve kontrolcünün arkasına hoş bir doku gelmiş.

Xbox Series S İnceleme: Teknik Özellikleri

Ağabeyi olarak görebileceğimiz Xbox Series X ile farkları tam olarak burada ortaya çıkıyor. Xbox Series S kısaca özetlemek gerekirse Series X ile aynı CPU ve SSD teknolojisini kullanırken GPU tarafında güçsüz kalıyor. Xbox Series X‘in GPU tarafı 12 teraflops sahibi iken Xbox Series S 4 teraflops güce sahip. Series X 4K ve 60 FPS hedeflerken Series S’in 1440p ve 120 FPS hedeflemesini göz önünde bulundurursak bu güç farkı normal. Ayrıca SSD teknolojisi aynı dedik ama boyut farkından bahsetmedik. Series X tarafında 1TB büyüklüğünde olan SSD, Xbox Series S tarafında 512 GB. İşletim sistemi falan derken bu değer 366 GB olarak yansıyor bizlere. Konsola 5 tane AAA oyun ve 3 tane bağımsız yapım oyun sığdırmamıza rağmen 100 GB boş yerim daha kalıyor. O yüzden oynadığınız oyunları bitirdikten sonra silerseniz çok bir sıkıntı yaşamayacağınızı var sayıyoruz.

Peki Performans?

Kağıt üzerinde istediği kadar şey yazılıp çizilsin neredeyse hiç bir zaman kullanıcı deneyimine tam olarak yansımaz verilen sözler. Öncelikle bize ne sunuyor Microsoft ondan bahsedelim. Microsoft bizlere bu cihaz ile 1440p de 120 FPS’ye kadar oyun deneyimi sözü veriyor. Fakat kimse kendisinden bu sözü tutmasını beklemiyor ki keza çoğu oyunda tutamıyor. Bu cihazın gerçek gücü 1080p çözünürlük ile 60 FPS verecek güçte. Bunu kötü olarak algılamayın çünkü 1440p çözünürlüklü monitör sayısı zaten çok düşük bir seviyede. Bu konsolu alacakların da bir çoğunda 1080p monitör olacaktır. 1080p monitör için cidden güzel bir deneyim veriyor sizlere.

Xbox Series S İnceleme

Xbox Series S İnceleme: Oyunlar

Teknik detaylardan ne kadar bahsedersek bahsedelim dediğimiz gibi bütün olay kullanıcı deneyiminde bitiyor. Yeni nesil oyunlardan Assassin’s Creed Valhalla ve Watch Dogs Legion denedik. Assassin’s Creed Valhalla 1440p çözünürlükte 30 FPS verirken Watch Dogs Legion 1080p çözünürlükte 30 FPS veriyor. Watch Dogs Legion yeni nesil ray tracing teknolojisi kullandığı için çözünürlük ve FPS değerleri gayet normal ama bence Ubisoft Assassin’s Creed Valhalla için 1080p çözünürlükte 60 FPS seçeneği sunabilirdi.

Peki Eski Oyunlarımı Oynayabilir Miyim?

Microsoft Xbox One neslinin ortasında konsoluna yavaş yavaş geriye uyumluluk modu getirdi. Nedir geriye uyumluluk diye soranlarınız varsa önceki nesilde çıkan oyunları yeni nesil cihazınızda oynamaktır. Tahmin edebileceğiniz gibi Xbox Series S geriye uyumluluğa sahip bir cihaz. Xbox One konsolunuzda satın almış olduğunuz bütün oyunları direkt bu cihazda da oynayabilirsiniz. Tabii bu oyunlara dijital olarak sahip olmalısınız çünkü konsolun bir Blu-Ray okuyucusu yok. Geriye uyumluluk modunda Xbox One S çözünürlüğünde ve FPS değerlerine sahip olarak oynatırken sahip olduğu SSD sayesinde yükleme süreleri ciddi anlamda kısalıyor.

Xbox Series S İnceleme

Xbox One X mi Almalı Xbox Series S mi Almalı?

Net olarak Xbox Series S alınmalı. Sebebi ise aşağı yukarı aynı fiyatlarda olan bu iki cihazın arasındaki nesil farkı. Evet kağıt üzerinde Xbox One X, 6 teraflops güce sahipken Xbox Series S sadece 4 teraflops güce sahip fakat Xbox Series S yeni nesil bir mimari kullanıyor ayrıca sahip olduğu SSD avantajı da cabası.

Son Cümleler

Xbox Series S fiyatına oranla sunduklarına göre cidden harika bir cihaz. 300 € gibi bir fiyata yeni nesil oyunlara giriyor olmak ve ray tracing, SSD gibi özelliklere sahip olmak cidden harika. Türkiye fiyatına girecek olursak 5399 TL haliyle pahalı kalıyor. Ülkemizde bütün teknolojik cihazların pahalı olduğunu düşünür oranlarsak yine ucuz kalıyor. Şunu da düşünmek lazım 5399 TL bandında toplanacak bir bilgisayar günümüz oyunlarını low – medium grafik ayarlarında zar zor çalıştırıp 2 sene sonra neredeyse hiç bir oyunu açamayacak duruma gelecekken bu cihaz bir sonraki nesil cihazlara kadar çıkan her oyunu oynatacak.

Xbox Series S İnceleme

En Ucuz Yeni Nesil – Xbox Series S İnceleme’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Çağdaş Erdem Nemlioğlu
13 Mart 2000 doğumlu bir mühendislik öğrencisi. Küçüklükten beri oyunlara aşık olan bir insan.