En İyi Film Oscar'ı Adayları

En İyi Film Oscar’ı Adayları

2020 yılı ne kadar sinema için zorlu ve kurak olarak nitelendirebileceğimiz bir yıl olsa da birçok platformda birçok film çekildi, kimisi çok beğenildi, kimisi ise beklentilerimizi karşılamakta yetersiz kaldı. Bu filmlerin Akademi tarafından başarılı bulunanları ise 93. Akademi Ödüllerinde Oscar’larına kavuşacaklar. Oscar kategorilerinin içinde belki de bir film için en önemli ve prestijli olan “Best Picture(En İyi Film) kategorisindeki adayları beraber inceleyeceğiz. Sıralama Oscar’ın açıkladığı sıra ile yapılmıştır. 2020 yılı En İyi Film Oscar’ı Adayları Listesi yazımız sizlerle.

The Father (Baba)

En İyi Film Oscar'ı Adayları

Yaşlandıkça kızından gelen yardımı geri çeviren ve yaşanan değişimlerle sevdiklerini sorgulayan Anthony’nin hikayesini ele alan The Father açıklanan ilk aday. Film iki Oscar ödüllü oyuncuyu, Anthony Hopkins ve Olivia Colman’ı, başrolünde bir araya getiriyor. Aynı zamanda The Father, filmin yönetmeni Florian Zeller’ın da yönettiği ilk uzun metrajlı film olma özelliği taşıyor.

Judas and the Black Messiah (Yehuda ile Siyah Mesih)

Yehuda ile Siyah Mesih, Kara Panter Partisinin başındaki karizmatik aktivist Fred Hampton’ın hikayesini anlatıyor. Yönetmen Shaka King bu yıl ilk defa Akademi Ödüllerine aday gösterildi ve filmi ile iki adaylığı var. Film ülkemizde henüz bulunmayan HBO platformunda yayınlanmakta.

Mank

En İyi Film Oscar'ı Adayları

David Fincher‘ın, kültleşmiş Citizen Kane filminin yazılışını anlattığı ve yönetmenin babasının kaleme aldığı Mank, bu yıl 10 dalda Oscar’a aday gösterilerek en çok adaylık alan film oldu. Filmi Netflix platformundan izlemek mümkün.

Minari

En İyi Film Oscar'ı Adayları

Film 1980’lerin Arkansas’ında bir çiftlik kurmaya çalışan Koreli ailenin hikayesini ele alıyor. Yönetmen Lee Isaac Chung’un yarı oto-biyografik filmi, özel olarak evin küçük çocuğu David’in aile bireyleri ve yeni çevresi ile dinamikleri üzerinden göç kavramına yeni bir bakış getirmeye çalışıyor. Aynı zamanda, filmin başrol oyuncusu Steven Yeun en iyi aktör dalından aday gösterilerek de bu dalda aday olan ilk Asya kökenli Amerikan olarak adını tarihe yazdı diyebiliriz.

Nomadland

En İyi Film Oscar'ı Adayları

Büyük Durgunluk döneminde her şeyini kaybeden Fern, karavanda, modern bir göçebe olarak yaşamaya başlar. Fern’ün hikayesini ekrana taşıyan Chloe Zhao, Golden Globe ödüllerinde de en iyi yönetmen ödülüne layık görüldü. Film ülkemizde mevcut olmayan Hulu platformundan izlenebiliyor.

Promising Young Woman (Yetenekli Genç Kadın)

En İyi Film Oscar'ı Adayları

Geçmişindeki trajedilerden kurtulamamış bir genç kadının yoluna çıkan tacizci erkekler üzerinden geçmişten intikam alma çabasını anlatan Promising Young Woman, bu yıl aday olan filmlerden bir diğeri. Yönetmen Emerald Fennel daha önce oyunculuk da yapmış olup bu yılın en iyi film kategorisinde aday olan ikinci kadın yönetmen.

Sound of Metal (Metalin Sesi)

En İyi Film Oscar'ı Adayları

Metalin sesini duyma yetisini kaybeden bir bateristin değer verdiği şeyleri yitirmesini izlediğimiz Amazon yapımı bir film. Yönetmen Darius Marder daha önce “The Place Beyond the Pines” filminin senaristlerinden biri olması ile tanınmaktaydı.

The Trial of the Chicago 7 (Şikago Yedilisinin Yargılanması)

En İyi Film Oscar'ı Adayları

1968 Amerika’sında savaş karşıtı ve barışçıl eylemlerin polise karşı şiddetli eylemlere dönüşmesi sonucunda meydana gelen tarihi mahkemenin gerçek hikayesini anlatan Netflix yapımı The Trial of the Chicago 7 da bu yılın son adayı. Yönetmen Aaron Sorkins daha önce en iyi senaryo dalında “The Social Network” filmi ile ödül almıştı.

Bu yılın Akademi Ödül Törenlerinde kimler düşecek, yanlış ödül verilecek mi, ne tür aksilikler çıkacak bilmiyoruz fakat normal bir tören olmayacağına eminiz. Tören 25 Nisan’da gerçekleştirilecek. Umarız tüm ödüller hak ettikleri yerlere ulaşır ve biz de keyifli bir tören izleriz.

‘En İyi Film Oscar’ı Adayları’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!