En İyi Amazon Prime Dizileri

En İyi Amazon Prime Dizileri

Ülkemize Amazon Prime üyeliği gelmesiyle nedeniyle, sizlerin de üye olmayı düşünürken merak ettiği dizileri veya üye olduktan sonra izleyebileceği en iyi Amazon Prime dizilerini listeledik. Gelin “En İyi Amazon Dizileri” yazımıza geçelim


En İyi Amazon Prime Dizileri

En İyi Amazon Prime Dizileri: The Expanse

The Expanse, günümüzden iki yüzyıl sonrasını konu alan bir bilim kurgu, aksiyon dizisidir. İnsanoğlu artık uzayda yaşamaya başlamış ve güneş sistemimizdeki çoğu gezegende koloniler kurulmuştur. Ana karakterimiz ise Dedektif Miller‘dır. Kendisi aşırı derece zengin bir ailenin kayıp kızını bulmak için gezegenler arası gidip gelen bir gemi kaptanıyla işbirliği yapmaktadır. Dedektiflik ve bilim kurgu serüveninin yanı sıra gizem ve toplumda statüler arası işleyişlerden de bahsedilmesi diziyi bir hayli keyifli kılıyor.

En İyi Amazon Prime Dizileri: The Tick

The Tick, birçoğumuzun çocukluğunda izlediği 1994 yapımı süper kahraman çizgi dizisi The Tick‘i (Kene) konu alan Amazon Prime tarafından çekilmiş eğlenceli bir süper kahraman dizisidir. The Tick, süper kahramanlar arasındaki en muzip, en sıra dışı, en komik ve en saf süper kahramandır. Yardımcısı Güve Çocuk Arthur ile kötülükle savaşmaya çalışsa da hiçbir zaman işler yolunda gitmez. Kendine has üslubuyla olaylardan kurtulmayı başarır ancak kahramanlık yaptığı pek söylenemez. Dizi, hem günlük hayatımıza yerleşmiş olan süper kahraman tiplemelerini alaycı bir şekilde eleştirir hem de bizleri Kene‘nin komik maceralarına konuk eder.

En İyi Amazon Prime Dizileri: Sneaky Pete

Ana karakterimiz Marius, haksız yere hapis cezasına çarptırılmış profesyonel bir dolandırıcıdır. Hapishaneden çıkıp tekrar özgürlüğüne kavuşacağı sanan Marius‘a kardeşi çok önemli bir şey söyler. Marius‘un eskiden dolandırdığı mafya babası Vince, onun hapisten çıkmasını beklemektedir. Dışarı çıktığı anda öleceğini bilen Marius bir plan yapar. Hapishanedeki hücre arkadaşı Pete‘in yerine geçecektir. Pete, Marius’a tüm yaşamını ve geçmişini anlatır. Hapishaneden çıktığı anda Marius artık Pete Murphy’dir.

En İyi Amazon Prime Dizileri: The Marvelous Mrs. Maisel

Amazon Prime tarafından çekilmiş bir başka dizi ise The Marvelous Mrs. Maisel‘dır. Dizi; 1960’lı yıllarda yaşayan zeki, becerikli ve güzel bir kadın olan Miriam Maisel’in bir ev hanımından komedyene dönüşmesini anlatmaktadır. Mrs. Maisel, eşi ve iki çocuğuyla beraber New York‘da yaşamaktadır. Eşi arada ”stand-up” şovlarına çıkan bir iş adamıdır. Mrs. Maisel ise eşinin bu hobisi için ona oldukça destek göstermektedir. Ancak başarısızlığı yüzünden eşi, sürekli Miriam’ı sorumlu tutmaktadır çünkü esprileri, kıyafetleri hatta gösteri saatlerini dahi ayarlayan Miriam’dır. Bu olaylar yetmezmiş gibi eşi, Miriam’ı aldatır ve ondan boşanmak istediğini söyler. Miriam ise kocasının sahne aldığı mekanda kendisine bir gösteri ayarlar ve yaptığı şakalarla tüm seyirciyi kendisine hayran bırakır. Kendisine özgün şakaları ve enerjisiyle sahne almaya başlayan Mrs. Maisel’ın hayatı günler geçtikçe tamamen değişecektir.

En İyi Amazon Prime Dizileri: Bosch

Los Angeles Polis Departmanı cinayet masası dedektifi Harry Bosch, haksız yere bir katili öldürme suçuyla federal mahkemede yargılanmaya başlar. Soruşturma sırasında 12 yaşında bir çocuğa ait olduğu tespit edilen bir kemik bulunmasının ardından Bosch, olayı derinlemesine incelemeye başlar. Dizi, oldukça karanlık bir yapıya sahiptir. Aksiyon ve gizem çözme tarzında dedektiflik hikayesi yerine oldukça gerçekçi bir şekilde anlatılan soruşturmalar ve ana karakter Bosch‘un tarzı bu Amazon Prime dizisine asıl tadı veren unsurlardır.

En İyi Amazon Prime Dizileri: The Man İn The High Castle

Dizi, II. Dünya Savaşı sonrasını konu almaktadır. II. Dünya Savaşı bitmiş, Almanlar ve Japonlar savaşı kazanmış, Amerika’nın doğusu ‘Büyük Nazi İmparatorluğu”, batısı ise ”Japon Pasifik Eyaletleri” himayesi altındadır. Batıya yerleştirilen Japonlar ve Doğudaki baskıcı Alman rejimi yüzünden Amerikan halkı yavaş yavaş asimile olmaktadır. İlk başlarda büyük bir distopya olarak görünürken dizi zamanla izleyicileri bir bilim kurgu macerasının içine doğru sürükler. Arka planda ise Amerika halkının geçirdiği zorlukları, Nazi Almanyası’nın korkunç yapısını ve yükselişini, Japon kültüründeki ”Yin Yang” felsefesinin Japonya’daki etkisini görmekteyiz. Toplumsal düzen, tarih, kültür, bilim kurgu, felsefe gibi çeşitli konularla harmanlanan Amazon Prime dizisi aslında Philip K. Dick tarafından yazılmış bir kitaptan esinlenilmiştir.

En İyi Amazon Prime Dizileri: The Terror

Bir başka kitaptan uyarlanan bu Amazon Prime dizisinde ise konu gerçek bir hikayeye dayanıyor. 1845 yılında İngiliz Kraliyet Donanmasına ait iki gemi, Northwest Passage’ı (Atlas Okyanusundan Büyük Okyanusa ulaşımı kolaylaştıracak olan deniz yolu) bulmak için yola çıkmıştır. Kanada’nın kuzeyinden geçerken gemiler, denizin buzullaşması nedeniyle sıkışmıştır. Zamanın teknolojik yetersizliği nedeniyle buzları kıramayan ve hiçbir yere haber veremeyen bu iki geminin ekibi kurtulmaya çalışmaktadır. Diziye adını veren birinci gemi ”The Terror”’un mürettebatının ise başından ise çeşitli mistik olaylar geçmektedir. Korkuyu, gerilimi, yalnızlık duygusunu ve en önemlisi soğuk hissini veren bu dizi, görsel efektlerle sizlere bir şölen sunuyor.

Amazonun güzel dizilerinin arasından bizim hoşumuza gidenleri listeledik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Efe Özay
Galatasaray Lisesi 150. Galatasaray Üniversitesi, İşletme. Bir Parça Tuhaftık Genel Yayın Yönetmeni