Elon Musk'ın Kızıl Gezegen Planı

Elon Musk’ın Kızıl Gezegen Planı

Son yıllarda uzay sektöründe kazandığı başarılarla bu sektöre peş peşe damgalar vuran Elon Musk‘ın amacı Mars’ı kolonileştirmek olan bir projesi var. Bu proje Elon Musk‘ın kendi deyişiyle “hayatının projesi”. Kendisinin SpaceX‘i kurmasının da asıl sebebi NASA‘nın bu konuda yeterli çalışma yapmadığına inanmasıydı. Tesla, Starlink, SpaceX gibi yaptığı girişimler de aslında bu projeye kaynak sağlamak içindi.

Elon Musk'ın Kızıl Gezegen Planı
Elon Musk, verdiği bir panelde insanlığın Ay’a inişinin gelmiş geçmiş en iyi şey olduğunu söylemişti.

Peki Neden Mars?

Elon Musk'ın Kızıl Gezegen Planı

Şu anlık Mars, Güneş Sistemimizin en yaşanılabilir gezegeni olarak görülüyor.
Bunun nedenleri arasında:
-Mars’taki bir gün süresinin Dünya’nınkine yakın olması (24 saat, 39 dakika, 35 saniye),
-Güneş panelinden enerji üretimini sağlayacak kadar güneş ışığının olması,
-Güneş Sistemindeki diğer gezegenlere nispeten sıcaklıkların daha yaşanılabilir olması (Venüs’ün ortalama sıcaklığı 425 santigrat derece, Satürn’ün ortalama sıcaklığı -214 santigrat dereceyken Mars’ın ortalama sıcaklığının -63 santigrat derece) ve ince de olsa Güneş’ten gelecek zararlı ışınları engelleyecek atmosfer tabakasına sahip olması gösterilebilir.

Çılgın Projenin Detayları:

Elon Musk'ın Kızıl Gezegen Planı

Açıklandığı kadarıyla projenin takvimi şöyle:

-2018′ de ulaşım, lojistik gibi maliyetlerin azalması için Texas yakınlarındaki Boca Chica’da bir destek üssü kurulacak.

-2022’de Mars’a yönelik görevlerin başlayıp Mars’a ilk kargo gemileri gönderilecek.

-2022 yılının sonu ya da 2023 yılının başında Mars’a gönderilen ilk kargo gemileri Mars’a iniş yapacak. Gönderilen malzemeler hava ve gerekli birkaç materyali de toplayıp yakıt olarak kullanılabilecek metan yakıtı sentezlenecek.
Ayrıca bu kargoda sonraki görevlerde insanların ihtiyaç duyacağı malzemeler de bulunacak.

-2024’te eğer bir problem çıkmazsa Mars’a ilk SpaceX ekibi gönderilecek ve düzenli olarak bu ekibe yaşamaları için gerekli olan malzemeler gönderilecek.

-2028’te Mars’taki ilk üssün kurulacak.

-2100 yıllarında da Mars’ı, Dünya gibi yaşanılabilir bir gezegen haline getirilecek.

Elon Musk'ın Kızıl Gezegen Planı

Elon Musk Twiteer’da kendisine sorulması üzerine projenin maliyetinin 100 milyar $ ile 10 trilyon $ arasında değişeceğini söylemişti.

Elon Musk'ın Kızıl Gezegen Planı

Peki Musk’ı Bekleyen Problemler Neler?

Elon Musk'ın Kızıl Gezegen Planı

Başlıca problemlerden bazıları Mars’ta suyun çok az olması, atmosfer tabakasının çok ince olması, yerçekimi değişimlerinin insanlar da olumsuz etkilere sebep olacağı ve sıcaklık değerlerinin insan yaşamına uygun olmaması gibi başlıca problemler var.

Musk, sorunlarından bazılarını çözmek için Mars’a nükleer bomba atmayı düşünmüştü.

Elon Musk'ın Kızıl Gezegen Planı

Bu fikrin amacı topraktaki karbondioksitin bombayla hava karışıp atmosfere yardımcı olacağını düşünmesiydi. Sizce Musk, Mars planında başarılı olup insanlığı bir ileriki seviyeye taşıyabilecek mi?

Elon Musk’ın Kızıl Gezegen Planı” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!