Elon Musk ve Son Zamanlardaki Radikal Tweetleri

Her attığı tweette kafalarımızı karıştıran ve gündeme oturan Elon Musk aldığı son radikal kararda ise, salgın neticesiyle kısıtlama kararı devam ederse, Tesla şirketini Californiya’dan taşıyıp Texas’a veya Nevada’ya taşınacağını bildirdi.

elon musk twitter

Çok daha önce de sokağa çıkma yasağına yine attığı tweetler ile tepki göstermiş, ABD’deki silahlı protestoları destekler nitelikte söylemlerde bulunmuştu. Daha önceki yazımızda belirttiğimiz, ilk defa kısıtlamaları hafifletme yönünde karar alan Georgia eyaletinden sonra, Texas’da kısıtlamaları hafifletmişti. Elon Musk’da salgına rağmen açılan işletmeleri twitter üzerinden tebrik etmişti.

elon musk
elon musk twitter

Özgür Amerika!

İnsanlara özgürlüğünü geri verin gibi söylemler, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Liberate Michigan” ifadesiyle benzer nitelik taşıyor. Elon Musk, Wall Street Journal’da yayımlanan önlemlerin hayat kurtarmada yetersiz olduğu ve bu kısıtlamaların sadece yerel ekonomiyi mahvettiği yönündeki haberi kendi hesabından paylaşarak “İnsanlara özgürlüklerini geri verin!” çağrısında bulunmuştu.

elon musk

Tesla Değer Mi Kaybediyor?

Corona salgınına rağmen ilk çeyrekte kar-zarar bilançosu iyi seyreden Tesla şirket CEO’sunun bu tepkilerine neden olarak fabrikaların hala işlemediği ve bu nedenle nakit akışının kesilmesi olarak düşünülüyor. Bunun sebebi, borsada değer kaybetmek istemeyen Elon Musk’un kısıtlamaların kaldırılarak ve işletmelerin tekrar açılarak ekonominin eski haline dönmesini istemesinden geçiyor. Daha önceden de başı attığı tweetlerden dolayı belaya giren Musk bundan para cezası ve yönetim kurulu başkanlığından feragat ederek kurtulmuş, sadece CEO’luk yapabiliyordu. Şirketten maaş almayan Musk’un şu andaki tüm geliri hisse senetlerine bağlı. Buna rağmen kendisi, hisse senetlerinin değerini düşürmeye ve daha çok yatırımcı bulmayı planlıyor. Tabii ki bu kararı da bizleri “Acaba Tesla zor durumda mı?” diye düşündürüyor.

6. çocuğuna verdiği “X Æ A-12” ismi sosyal medyadaki gündemini korurken, California yasalarının izin vermeyebileceği yorumları yapıldı. Birçok CEO’nun aksine duygularıyla hareket eden ve bu nedenle samimi bir kişilik olarak nitelendirilen Elon Musk’un hayranları ve yatırımcıları ikiye bölünmüş durumda. Dehasıyla deliliğinin bir arada gittiğine, aldığı kararların tam aksine görüşte olanlar ve şirketin değer kaybına uğrayacağını düşünenler de var.

Yine Twitter üzerinden bütün gayrimenkullerini satacağını çünkü ayağına yük olduğunu ifade etmişti. Bir takipçisinden gelen neden sorusuna ise “özgürlük” diye yanıt vermişti.

elon musk

Birçok kişiyi aynı soruya iten, acaba nakite mi ihtiyacın var yoksa yanıp kül olan dünyayı protesto amaçlı mı yapıyorsunuz sorusuna ise “Hayır paraya ihtiyacım yok. Kendimi Mars’a ve Dünya’ya adıyorum. Mülk sahibi olmak sizi yavaşlatır” açıklamasını yapmıştı.

Gün geçmiyor ki Elon Musk bizleri hem ifadeleriyle hem de kurduğu şirketin geliştirdiği teknolojileriyle şaşırtmaya devam etmesin. Dehası yanında renkli ve ilginç bir kişiliğe sahip olan Tesla Motors CEO’sunun düşüncelerine karşı siz hangi taraftasınız ?

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip etmeyi unutmayın.