Elon Musk Ve 3 Hedefi

Teknoloji dünyasının ünlü ismi Elon Musk‘u ve hedeflerini, Elon Musk ve 3 Hedefi başlığı altında inceledik.

Kim bu Elon Musk?

Elon Musk namıdiğer 21.yüzyılın Tony Starkı. 28 haziran 1971’de Güney Afrika’nın Pretorya şehrinde dünyaya gelen Elon Musk daha küçük yaşlarda bilgisayarlara fazlasıyla ilgiliydi. Kendi kendine bilgisayar kodlamasını öğrenen Elon 12 yaşında kendisinin yazdığı Blastar adındaki uzay macerası oyununu 500$ dolara satarak ilk yazılım satışını yapmıştı.
Elon yıllar geçtikçe çeşitli yazılım ve finans markaları satışları ve doğru yatırımlarla şirketlerinin ve kendisin sevretini katlayarak büyüttü. Ve Elon kendisine düzeltilmeyi bekleyen 3 sorun buldu.

Elon Musk ve 3 Hedefi

Temiz Enerji

Elon Musk ve 3 hedefi başlığı altında, Elon Musk’un ilk hedefi Temiz Enerji. Elon hayali olan temiz enerji ve ulaşım için ne kadar çabaladığı ortada. Bu amaçla kurduğu Tesla ve SolarCity firmaları şuan kendi kulvarlarında çıtayı belirleyen firmalar. Teslanın son çıkan CyberTruck’ı alışagelmiş Truck anlayışnı yerle bir etti. Bunun yanında SolarCity’nin kurduğu güneş paneli köyleri ve güneş paneli kiremitler olayı apayrı bir seviyeye çıkartıyorlar. Görünen o ki bu iki firmada inovasyon anlamında durmak bilmeyecekler ve önümüzdeki günlerde bambaşka gelişmelerle bizleri şaşırtmaya devam edecekler.

Uzay Çalışmaları

Günümüzde nerdeyse hepimizin ismini duyduğu SpaceX ile uzay projelerini yöneten Elon, geçtiğimiz yıl uzay roketlerinde bir ilki başararak tekrar kullanılabilen uzay roketi Falcon 9’u ortaya koydu. Falcon 9 atmosferi aştıktan sonra okyanus üzerinde bulunan bir platforma iniş yapmayı başardı. Elon bu ve bu gibi roketlerle insanlığı Marsa taşımak istiyor. Mars’ta yeni bir medeniyet başlatmayı hedefliyor. Önümüzdeki yıllarda da bunu başaracağa benziyor. Bunların yanında uzay madenciliği, uzay taşımacılığı ve uzay turizmi konularıyla alakalı projeleri de mevcut.

Ucuz Ve Kaliteli İnternet

Her giriştiği işte inovatif bir fikirle gelen Elon bu fikrinde de bambaşka bir yapıyla geliyor. Uzaydan gelen internet Starlink. Dünyanın etrafına gönderilmesi planlanan binlerce küçük uydudan oluşucak bu proje dünyanın etrafını saran bir uydu takımyıldızını oluşturucak. Kablolu internete kıyasla çok çok ucuz olan bu proje dünyanın herhangi bir yerinde bu hizmete sadece bir uydu anteni ile erişilebilicek. Test uyduları gönderilen proje şu zamana kadar başarıyla ilerliyor. 2025 yılına kadar uyduların gönderilmesinin tamamlanması ve tam takır çalışmaya başlaması beklenen bu sistemin en ucuz paketi olan 10000mbit/s upload download 10 dolar olucak. Dünya geneli rakiplerine kıyasla çok çok ucuz olan bu servis dört gözle beklenmekte.

Sonuç

Elon giriştiği nerdeyse her projeden anlının akıyla çıkmayı başardı. Elon şuan yaptıklarıyla binlerce gence idöl oluyor tıpkı kendisininde aradığı idöller gibi. 48 yaşında bir bireyin dünyayı nasıl değiştirebildiğini az önce okudunuz. Bill Gates 30lu yaşlarında değiştirmeye başlamıştı dünyayı, Mark Zuckerberg 20sinde bulunduğunuz yaş veya konum önemli değil önemli olan başlamak ve hayal etmek. Tıpkı Elon Musk gibi…


Mahmut Can Evliyaoğlu
Merhaba ben Mahmut Can Evliyaoğlu 17 yaşındayım Lise 3 Dil Bölümü öğrencisiyim. Politikaya, teknolojiye ve yakın tarihe ilgiliyim.