Elektrikli Otomobil Üreticisi Rivian

Günümüzde elektrikli otomobil ihtiyacı her geçen gün artmakta. Pazar içerisinde açılan bu boşluğu kapatmak için çok sayıda marka yeni modeller tanıtmakta. Fakat Tesla gibi son 20 yıl içerisinde kurulmuş olan ve tercih listelerinde ilk üçe girebilecek çok sayıda yeni firma var. Bugün ise Tesla ile çok kez kafa kafaya gelerek rekabet içerisine giren Rivian’ı konuşuyor olacağız. Elektrikli Otomobil Üreticisi Rivian yazımıza geçelim dostlar!

Kısa Bir Geçmiş

Elektrikli Otomobil Üreticisi Rivian

Rivian 2009 yılında kurulan, kurucusunun Robert “RJ” Scaringe olduğu ve ismini 2011 yılına kadar iki defa değiştiren bir şirket. İlk kurulduğu günden beri otomobil ve teknolojileri üzerinde çalışan bu şirket, 2011 yılında nihai bir karar ile otonom elektrikli otomobillerin kendileri için en uygun seçenek olduğuna karar verdiler. Rivian bu kararı verdikten 5 ay sonra Tesla S modeli tanıtıldı. Bu tanıtım Rivian için önemliydi. Çünkü verdikleri kararın ne kadar doğru olduğuna emin olmak istiyorlardı. (Tesla S modeli Tesla’nın bugünlere gelmesinin tek sebebi.)

Verdikleri karar ile 2015 yılında aldıkları büyük yatırımlar Ar-Ge için büyük bir kaynak olmuş oldu. Aynı dönemde otonom sürüş dışında ekosistemli yapıyı hedefleyen bir ağ yapısı amaçladılar. Bu ağ yapısı ile otomobillerin sürücüsüz olarak hareketi ve toplu taşıma hedeflenmiş oldu.

Bu hedeflerini belirleyen şirket aynı zamanda Ar-Ge çalışmalarına başladı. İşler böyle bir duruma gelince 2016 yılında elle tutulur ilk adımlar atıldı. Sıfırdan bir fabrika kurma fikrinden çok hazır bir fabrika için adımlar atan Rivian, Mitsubishi Motors’a ait bir tesisi satın aldı. Aldığı tesis ile aynı zaman kredilere başvuran şirket, bu dakikadan sonra inanılmaz bir hıza kapıldı.

Amazon ve Ford ile iş birliğine giren Rivian 2018’in sonlarına doğru 3500 kişiyle birlikte üretime hazır olduğunu bildirdi.

İlk Ürünler

3500 kişiyi bildirmeden önce Rivian çok daha önemli bir şeyi bildirmişti: Yeni otomobillerini.

İki otomobil bildirdiği Los Angeles Otomobil Fuarı ile kendine yer bulan Rivian, bir adet SUV bir adet kamyonet tanıttı. Tanıttığı her ürünün tamamen elektrikli ve arazi şartlarına uygun olduğunu bildiren Rivian yetkilileri aynı zamanda bu değerlere sahip bir otomobil için 2 kat daha fazla ücret ödendiğini bildirdi.

R1T

Elektrikli Otomobil Üreticisi Rivian

R1T bir kamyonet. Tamamen elektrikli. Günümüzde kabul gören bir tasarıma sahip. 4 çeker elektrik motorlu sistem, 600 kilometreden fazla menzil ve 3 metre derinliğinde olan sulu alanlarda kullanılabilir olması en önemli özellikleri olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bunların dışında odaklanılan bir nokta daha var: Doğa gezileri.

Doğa gezilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayan R1T, 2 elektrikli ocak, mutfak eşyalarını barındıran dolap ve bunların dışında çadır desteğini sunmakta. Tüm bunların geneline baktığımız zaman kamp yapan insanların tercih edebileceği gibi uzun yollar boyunca seyahatlarını yapanlar için çalışmalar yapmış.

Tamamen elektrikle çalışan R1T , yeni nesil otomobil kavramına ortak olmak için en büyük adaylardan birisi.

Elektrikli Otomobil Üreticisi Rivian – R1S

Elektrikli Otomobil Üreticisi Rivian

R1S günümüzün en çok tercih edilen modellerinden olan SUV kategorisine giren bir otomobil. R1T ile aynı özelliklere sahip. Kamp severler için ayrı özellikler sunamıyor olsa bile geniş iç hacmi ve panoramik tavan ile gezileri ferah bir şekilde size sunabiliyor.

R1T gibi içinde yer alan teknolojik ürünler sayesinde otomobil üzerinden kurduğumuz hakimiyetin artıyor oluşu işleri daha kolay bir hale getiriyor.

Yenilikçi tasarımların arasında yer alan R1S için aşağıda yer alan videoyu izleyebilirsiniz.

Elektrikli Otomobil Üreticisi Rivian – Peki Ya Sonra?

Rivian günümüzde üretim, araştırma ve teknolojik atılımlar yapabilen bir marka haline geldi. Günümüzde standart olarak belirlenen özelliklere sahip iki otomobil tanıtmış olmaları, tasarımlarını başarılı bir şekilde sunabilmiş olmaları dediğimi haklı çıkarır düzeyde.

Yakın zaman Amazon ile işbirliklerini yollara dökecek olan Rivian, 2021 yılına kadar sahip oldukları yapıyı geliştirerek daha büyük bir marka haline gelmeyi hedefliyorlar.

Elektrikli Otomobil Üreticisi Rivian – Kaynakça

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Rivian#History
  • https://rivian.com
  • https://www.youtube.com/channel/UCPMdVVKDEUrbp3nH46sTZmg

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.