Elektrikli otomobil

Elektrikli Otomobil Katili Geliyor

Elektrikli otomobil üreticileri günümüzde ve gelecekte olan projelerini kamuoyuna sürekli olarak bildirmekte. Bununla birlikte yeni üreticiler ortaya çıkmakta. İşte böyle bir dönemde modellerini önceden tanıtmış olan Lucid Motors, yeni değişiklikler ile Lucid Air Dream Edition modelini bizlerle paylaştı.

Kim Bu Lucid Motors?

Elektrikli otomobil

Elektrikli otomobil furyası ile adını duyduğumuz Lucid Motors 2007 yılında Atieva adında kuruldu. İlk başlarda otomobil üreticileri için pil ve aktarma organları temini yapan firma, otomobil konusunda yıllarca deneyim kazandı.

Bu süreç ile bünyelerinde bulundurmaya başladıkları çalışanlar günümüzün en büyük markaları olan Tesla ve Mazda‘dan gelmekteydi. Bu konuda çalışmalara devam eden Atieva bünyesine Peter Rawlinson ve Derek Jenkins gibi isimleri de kattı.

Bu dönemin meyvelerini ise günümüzde SMBC Group ve yatırımcılardan oluşan Holdinglerden yatırımlar aldı.

Tüm bu olaylar sonucunda küreselleşen ve seslerini duyduğumuz elektrikli otomobil furyasına katılmayı düşünen Atieva 2016 yılının son aylarında Lucid Motors ismini alarak markalaşma yolunda başka bir adım daha attı.

Bu adımın yanında elektrikli performans otomobilleri geliştirme ve üretiminde yer alacaklarını söylediler. Bu söylemlerin elle tutulur tarafını ise Arizona eyaletinde planlanan fabrika ile görmüş olduk. Planlanan istihdam ve otomobil üretim verilerine göre 2.000 kişilik çalışanı ve maksimum kapasitede yılda 380.000 otomobil üretimi düşünülen bir fabrika göreceğiz.

Finansal desteği daha fazla isteyen Lucid Motors 2018 yılında Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu ile görüşmelere başladı. Bu görüşmeler ile 1 milyar doları aşan fonlama hayata geçirilecekti. Nihayet 2019 yılında işlemler gerçekleştirilerek ilk ve küreselleşmeyi düşündükleri Air modeli için çalışmalara başlandı.

Elektrikli Otomobil Modelleri

Elektrikli otomobil

Bu uzun süreç sonunda Lucid Motors, Air adı verilen model ile karşımıza çıktı. Kendi içerisinde farklı varyasyonları bulunan Air modeli Lucid için oldukça önemli. Fakat yakın zamanlarda farklı bir Air varyasyonu daha tanıtıldı. Modeli konuşmaktan önce söylenmesi gereken en önemli şey, elektrikli otomobil dünyasını yerinden oynatacağıdır.

Lucid Air Dream Edition

Elektrikli otomobil

Hepimiz biliyoruz ki Tesla elektrikli otomobil dünyasında çok önemli bir noktaya sahip. Bazı konular için çizgiyi belirleyen marka olan Tesla, ne yazık ki hedef olmaktan kurtulamıyor. Meyve veren ağaç taşlanır sözünü hatırlatarak yeni modelimizi tanımaya geçelim.

Performans olarak incelemeye başladığımız zaman gözümüze ilk çarpan şey motor gücü ve hızlanma süresi. 1,080 beygir gücüne sadece çift motor ile sahip. Bununla birlikte dört çeker olarak karşımıza çıkan Air Dream Edition 100 kilometre hıza sadece 2,5 saniyede ulaşmakta. Pil kapasitesi hakkında kesin bilgilere sahip olamasak bile ortalama 800 kilometre menzili sunmakta.

3 farklı renkten seçim yapabildiğimiz Dream Edition kendine has bir renge sahip. Eureka Gold olarak adlandırılan bu renk diğer Air varyasyonlarında bulunmamakta. Dış hatlarda bulunan göz alıcı bölgeler parlak platin ile vurgulanmış şekilde.

Aracın içerisinde inanılmaz bir ferahlık var. Santa Monica adı verilen renkler ve dokuların bulunduğu iç mekan yapısı ile birlikte tavanda bulunan camlı yapı ferah ortamı oluşturmuş. Deri koltuklarda bulunan dikiş izleri, Alcantara döşeme, tahta işlemeler ve platin dokunuşlar elektrikli otomobil hissini yolculara ve sürücüye geçirmekte.

Aynı zamanda teknolojiden payını alan Air Dream Edition 3. seviye otonoma uygun bir şekilde kullanıcıya ulaştırılmakta. 21 farklı hoparlör ile donatılmış olan bu model 3 boyutlu ortam sunabilmekte.

Fiyatı şu an 169.000$ olan Air Dream Edition küçük eklemeler ile fiyatı yükselebilecek durumda. 2021 ilkbaharda yollara çıkacak olan bu modelin nasıl bir ses getireceğini bekleyerek göreceğiz.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynakça

  • https://www.lucidmotors.com

Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.