Einstein Hakkında Bilinmeyenler

Einstein Hakkında Bilinmeyenler veya Yanlış Bilinenler

Bu yazımızda sizlere Einstein hakkında bilinmeyenler veya yanlış bilinenleri listeledik. Keyifli okumalar!

Einstein bildiğiniz üzere 20. yüzyılın en çok konuşulan isimlerinden biridir. Bilim insanı olmasının yanı sıra bir topluluk figürüydü. Zekasının yanında anıldığı başka olaylarda vardı. Atom bombası ile ilişkisi, İsrail Devleti‘nden gelen Cumhurbaşkanlığı teklifi, öldükten sonra beyninin çalınması gibi olayları sıralayabiliriz. Peki Einstein hakkında bilinmeyenler veya yanlış bilinenler neler gelin birlikte inceleyelim.

Einstein ve Müzik

Einstein başarılı bir piyanist olan annesi sayesinde başladı. Küçük yaştan itibaren keman ve piyano dersleri aldı. İlk müzik öğretmenine sandalye fırlatmasına rağmen müziğe devam edip başarılı bir amatör müzisyen oldu. Amerika‘ya yerleştiği yıllarda kasabada sürekli kemanıyla görüldüğü ve en sevdiği bestecilerin Bach, Hendel ve Mozart olduğu söyleniyor. Bazı söylentilere göre karmaşık matematik problemlerini çözerken kemanıyla doğaçlama yapıyor ve problemleri böyle çözüyordu.

Matematik ve müzik birçok açıdan birbiriyle ayrılamaz biçimce bağlantılıdır. Örneğin müzik teorilerinde, matematik sayesinde belirli bir tanım ve düzen oluşturulur. Bach gibi büyük bestecilerin eserlerinin, Einstein‘ın büyük matematik zekasında bir etkisi olduğunu düşünenler bu sebeple çoktur. Daha da ileri gidecek olursak, kimileri Einstein‘ın keman sevgisi olmasa, görelilik teorisi asla ortaya atamayacağını düşünüyor. Aslında bir düşününce mantıklı da geliyor. Einstein düşünce deneylerini çok fazla yapan bir adamdı. Ayrıca yukarıda da dediğimiz gibi problemlerini düşünürken keman çalmanın onu rahatlattığını ve çözüme ulaştırdığından bahsetmiştik. Belki de keman çalmasaydı “görelilik teorisi” diye bir teori olmayacaktı. Kim bilir!

Einstein ve Atom Bombası

Bazen bizlerde kendi hatamız olmayan konularda suçlanırız. Einstein tam olarak bu durumdan mağdurdu. Yıllar içinde bomba onun yüzünden/ sayesinde yapılmış gibi bir algı oluştu. Tabii ki bu olay hakkında görüşleri vardı ama bombanın yapımına doğrudan bir etkisi hiçbir zaman olmamıştı. Öncelikle Einstein bir hümanistti. Kesin olarak savaş karşıtıydı. Hitler‘in ırkçı tutumu yüzünden ülkesinden olmuş ve Amerika‘ya yerleşmişti. Bu sebeple bomba hakkındaki fikri, bombanın yapılıp yabancı ülkelere gösterilmesi, fakat kullanılmamasıydı.

Manhattan Projesi‘ni duymuşsunuzdur. Duymamışsanız Manhattan Projesi nükleer silah üretmek için 1939 yılında başlatılan bir proje olduğunu ve projenin gizli bir şekilde yürütüldüğünü bilmeniz yeter. Einstein bu projeye alınmadı. Bunun sebebi olarakta Einstein‘ın barışçıl eğilimleri olduğu söyleniyor. Projede gizli bir proje olduğundan dolayı Einstein‘ın bu proje için uygun biri olduğunu düşünmemişler. Fakat ona danışılan birkaç konunun olduğu da söyleniyor.

Son olarak bu konuda değinmek istediğim yer ünlü formül E= mc2. Medyada, internette birçok bilgi kirliliği olduğunu biliyoruz. Bunlardan biri bomba yapım formülünün E= mc2 olduğunun sanılması. Aslında bu lise seviyesinde bir fizik bilgisiyle bile gerçek olmadığı bilinecek bir şey. Bu formülün anlattığı, maddeden ne kadar enerji üretilebilir olduğudur. Atom bombasıyla ilişkisi ise bombadan ne kadar enerji salınımı olacağını belirlemek için kullanılıyor olmasıdır. Bombanın üretimiyle ilgili hiçbir alakası yoktur.

Einstein Hakkında Yanlış Bildiğiniz 4 Gerçek

İki Şey Sonsuzdur: Evren ve İnsanoğlunun Aptallığı. Evren Hakkında Emin Değilim.

Albert Einstein

Einstein ve Üniversite Hayatı

Einstein‘ın babası ve erkek kardeşi elektrik mühendisiydi. Einstein‘da bir ara bu alanda kariyer yapmayı düşündü ve 1895 yılında İsviçre‘nin Zürih kentindeki saygın ETH (Eidgenössiche Technische Hochschule) üniversitesine başvurmaya karar verdi. Akademik camiadaki en iyi okullardan biriydi. Hatta Einstein‘a göre en iyisiydi. Fakat sınavı kazanamadı. ETH‘ye giremeyen Einstein, İsviçre‘nin başka bir kentinde teknik liseye gitti ve burada başarısız olduğu alanlara çalıştı. Bir yıl sonra diplomasını alıp yeniden ETH‘ye başvurdu. 1896 yılında okula kabul edildi ve 1900 yılında fizik ve matematik öğretmenliği bölümlerinden mezun olarak diplomalarını aldı. Üniversitenin, Einstein’ın akademik gelişimindeki etkisi fevkaladeydi. Çok zorlu bir eğitimden geçmişti. Bu düşünce yapısını büyük ölçüde değiştirmiş ve geliştirmişti. Einstein kütlelerin hareketini ilk kez burada incelemeye ve araştırmaya başladı. ETH bu yolda ona çok büyük olanaklar sağlamıştı. Kütüphanelerde ders çalışmak ona göre değildi. Laboratuvarda vakit geçirmeyi her zaman daha çok sevmişti. Mezun olduğu dönem en düşük not ortalamasıyla mezun olan öğrenciydi. Fakat tam beş yıl sonra en önemli bilimsel 3 çalışmasını yayınlamıştı.

Einstein Çapkın Mıydı?

Einstein‘ın ilk eşi üniversiteden tanıştığı Mileva Maric‘ti. 1903-1919 yılları arasında evli kaldılar. Einstein‘ın ona epey aşık olduğunu biliniyordu. Şu satırlar Mileva için yazılmıştı: “İçinizde benim kadar güçlü ve bağımsız bir canlı bulduğum için ne kadar mutluyum”. Bu hislere rağmen Einstein‘ın yolunu şaşıran gözleri onu baştan çıkarmıştı. 1912 yılında Berlin‘e yaptığı bir yolculuk sırasında uzaktan kuzeni Elsa ile tanıştı ve araya zina da girdi. 1917’deki ağır hastalığı sırasında Elsa onunla ilgilendi. 1919 yılında Mileva ile boşandıktan kısa bir süre sonra Elsa ile evlendi. Elsa‘yla evlilikleri sırasında da birçok ilişkisi olduğu söylentileri de mevcuttu.

Einstein karşı cinse yazdığı yazılarda, söylediği sözlerde gayet üretkendi. Romantik bir dokunuşu vardı. Bu konuda bir biyografi yazarı, çoğu kadının Einstein‘a hissettiği çekiciliği “manyetik” olarak tanımlamıştı.

Elsa‘yla evliyken bir arkadaşının yeğenine yazdığı mektupta şöyle diyordu: “Senin peşinden koşmamam gerektiğinden, yegane umudum senle kazara tanışmak…”

Bilindiği kadarıyla son ilişkisi, Princeton Üniversitesi‘nde bir kütüphaneci olan ve daha sonra birlikte yaşadığı Johanna Fantova‘ylaydı. Einstein’ın çapkın olup olmadığına siz karar verebilirsiniz. Sizce çapkın mıydı?

“Einstein Hakkında Bilinmeyenler veya Yanlış Bilinenler” yazımızın sonuna geldik. Başka yazılarda görüşmek üzere. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!