fbpx
GenelHayatİnançİncelemePsikolojiSosyoloji

Ebeveyn baskısı ve sonuçları

Çoğu ailedeki yegâne sorunlardan biri şüphesiz: anne ve babanın genç evlatlarına kendi fikirlerinden görüşlerinden öteye gidilemeyecek sınırlar çizmesidir, çizilen sınırları genç bireye şiddetle dayatmasıdır.

Anne ve baba genç evladın da tıpkı kendileri gibi olmasını yeğler, kendilerinin desteklediği siyasi partiyi desteklemesini, kendilerinin tuttuğu spor takımlarını tutmasını ve yine kendilerinin inanmayı tercih ettiği olgulara inanmasını ister. Din konusunda seçim şansı tanımaz. Anne-baba Müslüman, Hristiyan veya Şaman ise çocukları da Müslüman, Hristiyan yahut Şaman olmalıdır. Aksi düşünülemez. Babanın genç olduğu dönemde uzun saç hoş karşılanmamışsa, erkek evladının saçının uzunluğu onun belirleyeceği sınıra kadardır. Anne etek giymeyi ayıp sayıyorsa kız evladının etek giyme istemi onun için bağışlanmaz bir günahtır.

Giyeceği kıyafetten, takacağı takıdan, saçının şekline, uzun ve kısalığına kadar her şeyin kendi istedikleri biçimde var olmasını isteyen anne babaların bu istemleri gerçekleşmediğinde; genç birey onlar için ‘’burnunun dikine giden’’ ‘’şımarık’’ ‘’saygısız’’ ‘’anne babayı saymayan’’ biri oluverir. Ve baskı disiplin adı altında şiddetini arttırır.

Şiddetini arttıran baskı iki farklı seçeneği doğurur. Boyun eğmek ya da karşı gelmek.

Karşı gelen bir genç profilini ele aldığımızda, üzerine geçirilecek olan ‘’hayırsız evlat’’ sıfatının yanı sıra; gencin ailevi bağlarının zayıflaması, ana babanın fikirlerini önemseyerek dikkate alacağı vakitlerde dahi artık o fikirlerin öneminin azalacağı, yani genç bireyin ana babasıyla olan ilişkisini bir süreklilik haliyle geri planda tutacağı söylenebilir. Bir başka getirisi, başkaldıran gencin karşılaştığı durumlar neticesinde kendisini dışarıya atma eylemiyle, ‘’uzaklaşma’’ isteğidir.

Bu eylemin sonucu genç bireyi geri dönülmez işlere sokabilir. En basitinden sigara içmeyeni sigaraya başlatabilir. Sokağı kurtulmak için bir yol olarak seçen çocuk hiç kavga bilmezken sayısız sokak kavgasının içine düşebilir. Aile içinde gördüğü baskılar sonucu, kendi isteklerini gerçekleştirip kendi kararlarıyla yaşamak isterken, alkolden uyuşturucuya her türlü kötü alışkanlığı kazanabilir.

Boyun eğen bir genç profiline ele aldığımızda, yaşamak için içinde tutuğu her şeyi gerçekleştirme fırsatını elde ettiği vakit zaten gerçekleştirecektir. Aksi durumu da düşünürsek uzun bir süre yaşadığı yıllarca, kendi kontrolüyle hiçbir basit ya da ciddi meseleyi sonuçlandırmamış olması, içsel olarak rahat hissedememe yahut bir ihtimal korku gibi durumlar dışında, geçmişte üzerinde hissettiği baskının içinde bulunduğu an itibari ile getirisi; ‘’genç bireyin’’ artık yaşını başını almış bir vatandaş olmasına rağmen kendi özverisiyle ve kontrolüyle herhangi bir karar vermekte tereddüt edeceğidir.

Bu durumda artık yetişkinliğe eren genç birey her türlü konuda tek başına karar verememesi nedeniyle ‘’iyi’’ veya ‘’kötü’’ niyetli insanlarca sürekli yönlendirilecek ve aslında toplum içinde tam olarak bir ‘’birey’’ olamayacaktır.

Sonuç olarak anne ve baba, evlatlarının aldığı küçük-büyük her kararı sırf
onların yaşam biçimine, doğup büyüdüğü dönemlerde yanlış olarak görülmesine bakmadan değerlendirmelidir. Yararını zararını tartıp, varsa zararını evladına uygun bir iletişim yoluyla anlatmalıdır. Çocuğunun üzerinde sınırsız bir gücü olduğu yanılgısına kapılmadan saygı duymalı ve isteklerini kendilerince ‘’yanlış’’ olsa da evlatlarının gözüyle görmelidir.

Aksi halde yukarıda değindiğim gibi çocuklarının isteklerini görmezden gelerek reddeden anne-baba, rahatlığı ve huzuru evinde hissetmesi gereken, ‘’başkaldıran gence’’ ev yerine sokağı cazip bir huzur mekânı haline getirebilir. Boyun eğen ve her şeye ‘’tamam’’ diyen genci ise ileride kendi kararlarını alamayan, kolayca yönlendirilebilen bir yetişkin haline getirebilir.
Ve iki durum da aynı zamanda toplumun zararınadır.

Yazar hakkında

Okuyan, okuduğundan daha fazla düşünen; Mustafa Kemal'in ümidi olduğunu idrak etmiş bir genç.
Benzer yazılar
BilimGenelHayat

Seri Katil: Kalp Krizi

GenelİnançPolitikaTarih

Türkiye'de Alevi Olmak

DünyaGenelTarih

Tanrı'nın Kırbacı: Attila

GenelPsikoloji

Depresyon (Aslında) Nedir?

Abone ol ve son haberleri kaçırma

6 Yorum

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir