arama

Ebeveynlerde baskı ve sonuçları

 • paylaş
 • paylaş
 • Semih DİLBER

Çoğu ailedeki yegâne sorunlardan biri şüphesiz: anne ve babanın genç evlatlarına kendi fikirlerinden görüşlerinden öteye gidilemeyecek sınırlar çizmesi, baskı uygulaması, çizilen sınırları genç bireye şiddetle dayatmasıdır.

Anne ve baba genç evladın da tıpkı kendileri gibi olmasını yeğler, kendilerinin desteklediği siyasi partiyi desteklemesini, kendilerinin tuttuğu spor takımlarını tutmasını ve yine kendilerinin inanmayı tercih ettiği olgulara inanmasını ister. Din konusunda seçim şansı tanımaz. Anne-baba Müslüman, Hristiyan veya Şaman ise çocukları da Müslüman, Hristiyan yahut Şaman olmalıdır. Aksi düşünülemez. Babanın genç olduğu dönemde uzun saç hoş karşılanmamışsa, erkek evladının saçının uzunluğu onun belirleyeceği sınıra kadardır. Anne etek giymeyi ayıp sayıyorsa kız evladının etek giyme istemi onun için bağışlanmaz bir günahtır.

baskı

Giyeceği kıyafetten, takacağı takıdan, saçının şekline, uzun ve kısalığına kadar her şeyin kendi istedikleri biçimde var olmasını isteyen anne babaların bu istemleri gerçekleşmediğinde; genç birey onlar için ‘’burnunun dikine giden’’ ‘’şımarık’’ ‘’saygısız’’ ‘’anne babayı saymayan’’ biri oluverir. Ve baskı disiplin adı altında şiddetini arttırır.

Şiddetini arttıran baskı iki farklı seçeneği doğurur. Boyun eğmek ya da karşı gelmek.

Karşı gelen bir genç profilini ele aldığımızda, üzerine geçirilecek olan ‘’hayırsız evlat’’ sıfatının yanı sıra; gencin ailevi bağlarının zayıflaması, ana babanın fikirlerini önemseyerek dikkate alacağı vakitlerde dahi artık o fikirlerin öneminin azalacağı, yani genç bireyin ana babasıyla olan ilişkisini bir süreklilik haliyle geri planda tutacağı söylenebilir. Bir başka getirisi, başkaldıran gencin karşılaştığı durumlar neticesinde kendisini dışarıya atma eylemiyle, ‘’uzaklaşma’’ isteğidir.

Bu eylemin sonucu genç bireyi geri dönülmez işlere sokabilir. En basitinden sigara içmeyeni sigaraya başlatabilir. Sokağı kurtulmak için bir yol olarak seçen çocuk hiç kavga bilmezken sayısız sokak kavgasının içine düşebilir. Aile içinde gördüğü baskı sonucu, kendi isteklerini gerçekleştirip kendi kararlarıyla yaşamak isterken, alkolden uyuşturucuya her türlü kötü alışkanlığı kazanabilir.

Boyun eğen bir genç profiline ele aldığımızda, yaşamak için içinde tutuğu her şeyi gerçekleştirme fırsatını elde ettiği vakit zaten gerçekleştirecektir. Aksi durumu da düşünürsek uzun bir süre yaşadığı yıllarca, kendi kontrolüyle hiçbir basit ya da ciddi meseleyi sonuçlandırmamış olması, içsel olarak rahat hissedememe yahut bir ihtimal korku gibi durumlar dışında, geçmişte üzerinde hissettiği baskının içinde bulunduğu an itibari ile getirisi; ‘’genç bireyin’’ artık yaşını başını almış bir vatandaş olmasına rağmen kendi özverisiyle ve kontrolüyle herhangi bir karar vermekte tereddüt edeceğidir.

Bu durumda artık yetişkinliğe eren genç birey her türlü konuda tek başına karar verememesi nedeniyle ‘’iyi’’ veya ‘’kötü’’ niyetli insanlarca sürekli yönlendirilecek ve aslında toplum içinde tam olarak bir ‘’birey’’ olamayacaktır.

Sonuç olarak anne ve baba, evlatlarının aldığı küçük-büyük her kararı sırf
onların yaşam biçimine, doğup büyüdüğü dönemlerde yanlış olarak görülmesine bakmadan değerlendirmelidir. Yararını zararını tartıp, varsa zararını evladına uygun bir iletişim yoluyla anlatmalıdır. Çocuğunun üzerinde sınırsız bir gücü olduğu yanılgısına kapılmadan saygı duymalı ve isteklerini kendilerince ‘’yanlış’’ olsa da evlatlarının gözüyle görmelidir.

Aksi halde yukarıda değindiğim gibi çocuklarının isteklerini görmezden gelerek reddeden anne-baba, rahatlığı ve huzuru evinde hissetmesi gereken, ‘’başkaldıran gence’’ ev yerine sokağı cazip bir huzur mekânı haline getirebilir. Boyun eğen ve her şeye ‘’tamam’’ diyen genci ise ileride kendi kararlarını alamayan, kolayca yönlendirilebilen bir yetişkin haline getirebilir.
Ve iki durum da aynı zamanda toplumun zararınadır.

 • Furkan
  2 ay önce

  Bazı anlamayan gençler için tehlikeli bir yazı yaptıklarının doğru olduğuna hak verebilir

  0
  yorum beğen
 • Ubeyde
  6 ay önce

  Gerçekten başarılı bir yazı, tebrik ediyorum. Aile / arkadaş ortamının kötü anlamda etkisi o bireyi gerçekten sıkıntıya düşürüyor, hele ki yaşadığın ülke Türkiye ise..

  1
  yorum beğen
  • Semih DİLBER
   6 ay önce

   Teşekkürler dostum.

   0
   yorum beğen
 • Nina
  6 ay önce

  Konu bu konuda makale yayınlamış veya bilimsel araştırma yapmış kişilerden yapılacak alıntılar ve örnekler ile daha canlı bir hale getirilebilir.

  1
  yorum beğen
  • Semih DİLBER
   6 ay önce

   Güzel bir öneri teşekkürler

   1
   yorum beğen
 • Edanur
  6 ay önce

  Okuduğumuzda benim söylemek istediğim cümlelerde bunlar dediğim ve açık bir üslupla kaleme alınan bu yazıyı zevkle okudum. Yaşadığımız bu dönemde doğruyu söylemek suçken böyle güzel yazılar görmek eminim bende dahil birçok insanı memnun ediyordur. Yazan arkadaşı tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum

  0
  yorum beğen
  • Semih DİLBER
   6 ay önce

   teşekkürler

   1
   yorum beğen