EBA Akademik Destek Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yaşanılan tüm olağanüstü olaylar sonrasında EBA’nın hizmete sunmuş olduğu 11. ve 12. sınıflar için hazırlanmış olan EBA Akademik Destek sistemini detaylıca inceleyeceğiz.

Tüm dünyayı yakıp kavuran, günde yaklaşık 200’den fazla can almaya devam eden Corona (Covid-19) virüs furyası, 11 Mart tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 00.50 sularında yapmış olduğu açıklama sonucu Türkiye’ye de giriş yaptı. Açıklama yapılırken Koca, vakanın bulunduğu şehri bildirmedi. Hastanın kontrol altında olduğunu, yakınında bulunan insanların ve ailesinin gözetim altında tutulduğunu bildirdi. Tarih 15 Mart’ı gösterdiğinde ise, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamada; Nisan ara tatili öne alınarak, okulların 2 hafta tatil edildiği, ilk haftanın istirahat haftası olduğu, ikinci haftanın ise uzaktan eğitim haftası olacağı bildirildi.

Uzaktan eğitim konusunda herkesin kafasında soru işaretleri oluşmaya başlarken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan gelen açıklamada; EBA’nın tamamen baştan yapılandırıldığı ve birçok detayı anlatıldı. En dikkat çeken özelliği ise 11. ve 12. sınıflara özel hazırlanmış olan Akademik Destek oldu.

Bir ülkenin kaderini, o ülkenin öğrencileri belirler. Milli Eğitim Bakanlığımızca yapılmış olan bu müthiş çalışma sonucunda, öğrencilerin istediği bölümlere yerleşebilmesi için müthiş adımlar atabilmesine, hatta dershane ve özel derslerin neredeyse ortadan kalkacak düzeyde pabucunun dama atılmasına yol açtı.

Henüz yeni yayımlanmış ve bu sistemden bihaber olan öğrenciler, bu sistemi keşfettiğinde hedeflerine ulaşabilmek için en büyük adımı atmış olacaklar.

EBA Akademik Destek – Puan Türü Seçimi

EBA Akademik Destek’e giriş yaptığınızda, ilk olarak sizleri puan türü seçimi ekranı karşılamakta. Puan türünüzü seçtikten sonra EBA Akademik Destek, hedef planlamasından çalışma önerilerine kadar sizi seçmiş olduğunuz puan türüne göre çalıştırmakta ve ders programları sunmaktadır.

EBA Akademik Destek – Yerleştirme Puanı

Diploma notunuzu belirleyip, EBA Akademik Destek puanınıza eklenmesini sağlayarak, tam olarak bir üniversite sınavı simülasyonuna erişebilirsiniz.

EBA Akademik Destek – Tercih Listen

EBA Akademik Destek, puan türünüzü ve yerleştirme puanınızı belirledikten sonra, sizleri net tahminleri sayfasına göndermeden önce hedefinizi belirleyeceğiniz ekrana aktarmakta. Bu ekrandan; net tahminlerinizi sisteme girmeden önce hangi üniversiteyi, hangi bölümü istediğinizi seçebiliyorsunuz. Sistem sizi o üniversitenin puanına göre hazırlamakta. Bunun yanında birden fazla üniversite de ekleyebilirsiniz.

EBA Akademik Destek – Net Tahminleri

Net tahminleri bölümü; “Bugün YKS sınavına girsen kaç doğru yaparsın?” yönergesi ile, sizlere TYT ve seçmiş olduğunuz puan türünüze göre AYT soruları ile baş başa bırakıyor. Net tahminleri bölümü bi’ nevi sizin hedefinizde olan tahminlerinizi baz alıyor. Güncel net durumunuzu ölçmek için sizlere sistemin ilk aşamalarını tamamladıktan sonra sınav yaptırıyor.

EBA Akademik Destek Net Tahminleri

EBA Akademik Destek – Net Hedefleri

Net Tahminleri kısmında belirlemiş olduğunuz tahminlerinize yönelik sizlere hedeflerinizi soruyor. Tahminler kısmında vermiş olduğunuz sayıları “Önceki Net” olarak baz alıyor ve hedef netlerinizi belirletiyor. Ve ilerlemelerinizi “Net Artışı” olarak kaydediyor. Ayrıca hedefe yakınlık kısmından da ilerlemelerinizi görsel olarak görebiliyorsunuz.

EBA Akademik Destek Net Hedefleri

EBA Akademik Destek – Ders Programı

Tıpkı okullarda olduğu gibi kendi ders programınızı oluşturmanızı sağlayan bu sistem, haftanın hangi gününde, hangi dersleri çalışmak istediğinizi sizlere sormakta. Önerilen program butonundan ise, sistemin sizlere verimli çalışmak için sunduğu programa ulaşabilmekteyiz.

EBA Akademik Destek Ders Programı

EBA Akademik Destek – Çalışma Stratejisi

Her derse özel çalışma stratejinizi belirleyebildiğiniz bu bölümden ise, deneme sınavına girdikten sonra net durumlarınıza göre ve konuya hakimiyetinize göre, kendiniz stratejinizi belirleyebiliyorsunuz. Sıfırdan Çalış, Eksiklerini Kapat ve Sorulara Yüklen olmak üzere 3 adet strateji sunan sistem, sizlere özel çalışma önerisi bile sunmakta.

EBA Akademik Destek Çalışma Stratejisi

Ve bitti!

Kişiselleştirme kısmını tamamladık. Sistemin yapay zekasını kendimize, hedeflerimize ve konu hakimiyetlerimize göre şekillendirdik. Şimdi bizleri bekleyen dersler var. Her günün kendine özel dersleri bulunuyor. Günü gününe tüm dersleri çalışarak, deneme sınavlarına sokuluyor ve güncel durumunuzu sürekli görebiliyorsunuz. Ayrıca kendiniz testler bölümünden de testlere erişim sağlayabiliyorsunuz.

Testler

Konu Anlatımı testlerinden, konu kavrama testlerine, konu kavrama testlerinden, soru bankası testlerine ve deneme sınavlarına bütün derslerin testlerine ulaşabileceğiniz bu bölüm, resmen harika! Bir deneme kitapçığı 15tl iken, konu anlatımlı soru bankaları 80-90tl iken, her dersin yüzlerce testine ulaşabileceğiniz bu bölüm, soru bankalarının düşmanı olacak gibi duruyor.

EBA Akademik Destek Testler

Eksiklerin

EBA Akademik Destek yapay zekası, çözmüş olduğunuz testler ve dinlemiş olduğunuz konu anlatımlar sonucunda detaylı bir inceleme yaparak, eksiğiniz olan yerleri tespit edip sizleri o konu anlatımına yönlendiriyor. Her ders için ve deneme sınavları için bulunan eksik listeleriniz, her daim hizmetinize açık durumda oluyor.

EBA Akademik Destek Eksiklerin

Ödevlerin

Kaydettiğiniz ilerlemeler ve izlemiş olduğunuz ders anlatımları sonrasında sistem otomatik olarak size ödev veriyor. Her derse özel ödevleriniz bulunuyor ve tamamladığınız ödevleri gelecekte, tekrardan geri dönüp görebiliyorsunuz.

Raporların

Derslerdeki durumun, derslerdeki ilerlemen, derslerdeki gelişimin, çözdüğün testler ve deneme sınavlarına kadar her konuda raporlarınızı size sunan Raporların sekmesi, görselde görebileceğiniz üzere her derse özel çözdüğünüz soru sayısını, doğru sayınızı, boş sayınızı ve yanlış sayınızı vermekte. Bunun yanında öğrenciler arasında rekabet sağlamak için, tıpkı bir oyun gibi EBA Akademik Destek Sıralaması bulunmakta.

Hedef Basamakların

Başta kendimize göre kişiselleştirdiğimiz ve hedefimizi belirlediğimiz Akademik Destek sistemi, güncel durumunuzu sürekli size sunmakta. Tercih listenizde bulunan üniversitelerin puanları ve sizin güncel puanınız ile birlikte ilerlemelerinizi sunmakta, bunun yanında birden çok hedef seçebilme şansı da vermektedir.

Üniversite Programları

Seçmiş olduğunuz puan türüne göre listelenmekte olan üniversiteler ve bölümleri, önceki dönemin başarı sırasını, taban puanını, kontenjanını ve doluluk oranını sunmakta. Bunun yanında “+” butonuna basarak Hedef Basamakların başlığında belirtmiş olduğumuz birden çok hedef seçebilme şansını da elde edebiliyorsunuz. “+” butonuna basmış olduğunuz üniversite ve bölümü, sizin bir hedefiniz haline gelip, o puana yakınlığınızı ve ilerlemenizi takip edebiliyorsunuz.

Müthiş Destek!

Birçok konuda kötülenen eğitim sistemimiz ve bakanlığımız, bu atmış olduğu adım sayesinde neredeyse hiçbir ülkede bulunmayan bir sistemi, mevcut 11. ve 12. sınıf öğrencilerine, hatta gelecekteki öğrencilerine de kazandırdı. Zamanla gelişmesini beklediğimiz Akademik Destek sistemi (ki oldukça gelişmiş), üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin istediği hedeflere ulaşmasında büyük rol oynayacak gibi duruyor. Corona (Covid-19) virüsü ile gündeme gelmiş olan EBA ve uzaktan eğitim sistemi ile birlikte Akademik Destek sistemi de yayımlandı.

Güncel haberlerden ve yazılardan haberdar olmak için bizi Instagram ve Twitter hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.


Aydın Çetin
vive per il suo bambino. contact: [email protected]