En İlginç Fobi

Duyunca Şaşıracağınız En İlginç 10 Fobi

Hayatta herkesin korktuğu şeyler vardır. Fakat fobiler korkunun dozunun artması ve hatta günlük hayatı olumsuz yönde etkilemesi ile bazen psikolojik destek dahi gerektirebilir. Fobiler zamanla anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklara yol açabiliyor. Korku anında çarpıntı, nefes almada güçlük, terleme, yüz kızarıklığı gibi birçok etki ile karşı karşıya kalmak mümkün. Çevremizde yükseklik fobisi, kapalı alan korkusu gibi daha sık karşılaştığımız fobiler mutlaka vardır. Fakat bazı fobileri duyunca şaşırmamak elde değil. Şimdi bu yazımızda sizlere duymaya alışık olmadığımız “en ilginç fobi“lerden bahsetmek istiyorum.

1 – Anatidaefobi

En İlginç Fobi

Bu fobiye sahip olan kişiler ördek tarafından izlendiğini düşünerek korkuya kapılıyor. Bu “kurmaca” olarak tabir edilen fobi de kişi nerede olursa olsun bir ördek tarafından izlendiğini düşünüyor. Uzmanlara göre Anatidaefobi‘ye sahip kişilerin çocukken bir ördek tarafından saldırıya uğramış olabileceği düşünülüyor.

2 – Ksantafobi

En İlginç Fobi

Renkler hayatımızın her alanında bulunuyor ve renklerin insan psikolojisindeki etkisi yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Ksantafobi‘ye sahip bireyler sarı renkten korkuyorlar ve hatta bu renkler kişide psikolojik ve hormonal rahatsızlıklara dahi yol açabiliyor.

3 – Gametofobi

En İlginç Fobi

Çoğu insanın hayali ruh ikizini bulup, bir ömür onunla yaşamak ve belki de evlenmektir. Ama Gametofobi’ye sahip kişiler için bu durum tam tersidir. Çünkü, bu fobiye sahip insanlar, evlenmekten korkarlar ve evlenmek istemezler. Genelde bu fobiye sahip insanların sosyal sıkıntılara sahip kişiler olduğu düşünülmektedir.

4 – Arakibutirofobi

En İlginç Fobi

Bazılarınızın severek yediği fındık ezmesi, kimilerinin korkulu rüyası haline geliyor. Arakibutirofobi‘ye sahip kişiler, değil fındık yemek; fındık ezmesi görünce tedirgin oluyorlar. Çünkü, fındık ezmesinin damağına yapışacağından korkuyorlar.

5 – Eisoptrofobi

En İlginç Fobi

Bazı zamanlar ayna karşısında hazırlanmak için saatler geçiyor ve gördüğümüz her aynada görünüşümüzü kontrol ediyoruz. Fakat bu fobiye sahip olan insanlar için bahsettiğimiz durumlar söz konusu değil. Çünkü, Eisoptrofobisi olanlar aynadaki yansımasından ve aynada başka birini görmekten korkarlar. Genel olarak aynalardan kaçarlar.

6 – Pediofobi

En İlginç Fobi

Oyuncak bebek korkusudur. Pediofobi‘ye sahip olan insanlar vitrin mankenlerinden, robotlardan ve oyuncak bebeklerden korkarlar. Kimi zaman korku filmlerine konu olan oyuncak bebekler, bu fobi ile yaşayan insanların hayatını gerçekten bir korku filmine çeviriyor demek mümkün. Sigmund Freud‘a göre ise, bu korkunun temelinde bebeğin canlanabileceği düşüncesi sebebiyle korkuluyor.

7 – Cherofobi

En İlginç Fobi

Mutlu bir yaşam herkesin isteği iken, bu kişiler mutlu olmaktan korkuyorlar. Olumlu şeyler düşünmekten kaçınırlar ve sürekli kötüyü düşünerek bu duygularını bastırırlar. Cherofobi‘ye sahip kişiler kasıtlı olarak olumlu şeyler düşünmezler, bu şekilde hareketler sergilemekten de kaçınırlar.

8 – Venüstrafobi

En İlginç Fobi

Güzel kadınlardan korkma fobisidir. Venüstrafobi‘ye sahip kişiler güzel kadın gördüklerinde, kalp atışındaki ani artış ve nefesi kesilecekmiş gibi hissetme semptomları ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu korkunun ortaya çıkmasında kişinin geçmişinde ve çocukluğunda yaşamış olduğu travmatik durumların sebep olabileceği düşünülüyor.

9 – Androfobi

En İlginç Fobi

Venüstrafobi’nin tam tersi bir fobidir. Bu fobiye sahip kişiler yakışıklı bulduğu erkeklerden korkarlar. Androfobi‘nin de çocuklukta yaşanan bir travma sonucu ortaya çıkabilmesi mümkün bir fobidir. Erkek düşmanlığına varabilecek boyutlara ulaşabilme potansiyeli söz konusudur.

10 – Fobofobi

En İlginç Fobi

Korkmaktan korkmak anlamına gelir. Genelde Fobofobi‘ye sahip insanların, bir veya birden fazla fobiye sahip oldukları gözlemlenmiştir. Bu kişiler; endişeli hissetme, baş ağrısı, mide bulantısı, dikkat dağınıklığı vb. gibi birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

“Duyunca Şaşıracağınız En İlginç 10 Fobi” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!