Tomris Hatun kimdir?

Dünyanın İlk Kadın Hükümdarı: Tomris Hatun

Bugün okuyacağınız yazıda, dünya tarihinin ilk kadın hükümdarı olarak nam salmış Tomris’i “Tomris Hatun Kimdir” adlı yazımızda ele aldık. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

Tomris Hatun Kimdir?

Öncelikle Tomris kelimesinin Türkçe karşılığı ile başlayalım. Türkçe karşılığı tam olarak ”temir, demir” anlamı taşıyor. Tomris Hatun, tarihte bilinen ilk Türk Devleti olan Saka (İskit) Türklerinde bir kadın komutan. Kendisi aynı zamanda Alper Tunga’nın torunudur.

Tomris Hatun kimdir?

Kadınlardan Oluşan Bir Ordu: Amazon Kadınlar

Tomris Hatun, tamamı kadınlardan oluşan bir ordu kurmuştur. Bu ordu ile büyük zaferler kazanmış, ülkesine büyük başarılar getirmiştir. Üzengi yapımında ilerlemişlerdi ve de kısa savaş baltaları kullanımında oldukça ustalaşmışlardır.

Hiçbir isyanı hoşgörü ile karşılamazlardı. En ufak bir isyanı tehlike olarak görüp bir ”kurultay” düzenleyerek o isyanı bastırıyorlardı. Bu nedenle çevrelerinde cesurlukları ve de kahramanlıkları ile tanınmışlardır.

Pers Kralı ve Tomris Hatun Mücadelesi

Dönemin Pers Kralı Kyros, Sakalardan rahatsız olmaya başlamıştır. Çünkü Sakalar gittikçe çevrede yayılmaya başlamışlardır. Bunu gören Pers Kralı savaşmadan önce Tomris Hatuna evlilik teklifinde bulunmuştur. Tabii ki buradaki asıl amaç Tomris Hatun ile evlilik gerçekleştirmek değil; bu evlilik yoluyla Saka topraklarını kendi topraklarına katmaktır. Fakat işler umduğu gibi olmadı ve hilesini fark eden Tomris Hatun evlilik teklifini reddetti. Bunun üzerine de Pers Kralı tüm ordusunu donatarak Saka topraklarına savaş açtı. Tomris bir elçi göndererek savaştan vazgeçmelerini söyledi ve Pers Kralına bir uyarı verdi.

Pers Kralı evlilik teklifi reddini hala hazmedemediği için ikinci planını devreye sokmuştur. Kendi adına bir ziyafet verilmesini emretmiştir. En zayıf, piyon olarak gördüğü askerlerini ziyafetin başında bırakmıştır. İskit ordusu ziyafet meydanına gelerek, bu zayıf halkaları yok edip tüm yemekleri yemeye başlamıştır. İşte, Pers Kralının zaten planı da budur. Çünkü asıl güçlü ordu arkadan saldırarak İskit ordusunu tuzağa düşürmüştür. Esir aldıklarının arasında Tomris Hatunun oğlu da vardır.

Elbette bu haber Tomris Hatuna ulaşınca öfkeden savaş ilan etmiştir. Turan Taktiği, Kurt Kapanı gibi Türk usulu taktiklerle Kral mağlup edilmiştir.

“Kan içmeye doymazdın. Şimdi ben seni kan ile doyuruyorum”

Tomris Katun

Tomris Hatun, Dünya tarihinin bilinen ilk ”kadın” hükümdarıdır. O bir Türk kadını. Adını tarihe altın harflerle yazdırmış, düşmana korku saçmış bir Türk Kadını. Umarım sizler için bilgilendirici bir yazı olmuştur.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!