Dünya Futbolunda Yeni Dönem – Avrupa Süper Ligi

Yıllardır söz edilen fakat herhangi bir somut adım görmediğimiz Avrupa Süper Ligi resmen başlıyor. Elbette bu kararla birlikte futbol dünyası tabir-i caizse birbirine girdi. Avrupa Süper Ligi’nde hangi takımlar var? Avrupa Süper Ligi ile birlikte UEFA’ya ne olacak? Öncelikle Avrupa Süper Ligi nedir, ne değildir onu iyi tespit etmemiz gerekiyor.

İngiltere, İspanya ve İtalya’dan 12 kulübün ‘Avrupa Süper Ligi‘ adıyla yeni bir turnuva düzenlenmesi konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi. Turnuvanın kalıcı takımları ise şöyle;

 • Arsenal
 • Manchester United
 • Chelsea
 • Liverpool
 • Manchester City
 • Tottenham Hotspur
 • Milan
 • Inter
 • Juventus
 • Atletico Madrid
 • Barcelona
 • Real Madrid
Avrupa Süper Ligi nedir

Avrupa Süper Ligi Nedir?

Avrupa’nın önde gelen takımları Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, Milan, Inter, Juventus, Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid, 12 kurucu kulüp arasında yer alıyor. Turnuvada yer alacak takımlara, bu organizasyonu destekleyen sponsorlar tarafından 3.5 milyar euro ödeme yapılacak. Belirlenen 3 takım daha, bu 12 kurucu kulüpler arasında yer alacak ve toplamda 15 kulüp kalıcı olarak bu turnuvada yer alacak. Maçlar hafta içi oynanacak. Bunun sebebi ise, kurucu takımların yerel liglerinde de devam etmek istemesi. Avrupa Süper Ligi’nin ilk Başkanı, Real Madrid Başkanı Florentino Perez oldu. Yardımcıları ise Juventus Başkanı Andrea Agnelli ve Manchester United Başkanlarından Joel Glazer oldu.

Avrupa Süper Ligi nedir

Almanya ve Fransa takımlarından ise bu organizasyona onay çıkmadı. Paris Saint-Germain ve Bayern Münih, Avrupa Süper Ligi projesini kabul etmedi.

Türk Takımları Avrupa Süper Ligi’nin Bir Parçası Olur Mu?

Avrupa Süper Ligi‘nin kurulduğu andan itibaren, dünya futbolunda bir kaos oluşmuş durumda. Özellikle taraftarların büyük bir bölümü öfkelenmiş gibi görünüyor. Ve bana kalırsa haklı da olabilirler.

Öncelikle Avrupa Süper Ligi kapsamında, kurucu 12 kulübün yeterli bir açıklama yaptığını düşünmüyorum. Bunun nedeni ise, kendi taraftarlarından bile oldukça yoğun eleştiriler alıyorlar. UEFA organizasyonlarının yok olacağını düşünüyorlar ve o tüylerimizi diken diken eden Şampiyonlar Ligi müziğini dinleyemeyecekleri için oldukça endişeliler. Futbol elbette bu iki durumdan ibaret değil fakat sanırım insanlar böyle bir değişikliğe henüz hazır değil.

Avrupa Süper Ligi nedir

12 takımın sürekli olarak turnuvada yer alması ve maddi olarak oldukça fazla pay alması düşündürücü. İhtiyaçları var mı dersiniz? Bana kalırsa yok. Fakat tam da burada başka bir faktör devreye giriyor. O da Türk takımlarımız. Dünya futbolunda çokta fazla kabul görmeyen bu organizasyon eğer kararlı ve istikrarlı bir duruş sergileyip, bu ligi devamlı hale getirecekler ise, kesinlikle ama kesinlikle Türk takımlarımız bu organizasyondan faydalanmalıdır. Pastadan payını almalıdır. Bu maddi gelirin, Türk takımlarından daha çok ihtiyacı olan başka bir takım söyleyin bana?

Organizasyon, futbol için bir devrim niteliğinde fakat 2024-2025 sezonunda UEFA’nın da artık lig statüsünde organizasyonunu düzenleyeceğini düşündüğümüzde, değişikliğin er ya da geç yapılacağını ve bunu yaşayacağımızı biliyoruz. Özellikle Türk takımları için, oldukça büyük bir fırsat olarak değerlendiriyorum. UEFA ile olan ilişkilerimiz günden güne zayıflayacak. Bunu ülke futbolunun ve ülke puan durumunu göz önüne alarak, mecazen söylüyorum. Umarım futbol ve mali menfaatlerimizi, gelirlerimizi ve giderlerimizi, kayıplarımızı ve borçlarımızı düşünerek, akılcı ve sağlam bir karar alırız. En nihayetinde unutmamalıyız ki; futbol, insanlar için bir eğlence kaynağıdır. Karşı durmamız gereken tek nokta, buna engel olmaya kalkanlara olmalı. Bakalım ilerleyen günlerde daha farklı nelerle karşılaşacağız.

“Dünya Futbolunda Yeni Dönem – Avrupa Süper Ligi” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!