Dünden Bugüne Minecraft – Minecraft Neydi?

Minecraft dünden bugüne pek çok değişim gösterdi. Kimilerine göre gelişim, kimilerine göreyse gerileme olan bu değişimler Minecraft’ı artık sadece bir oyun olmaktan çıkartıp bambaşka bir şey haline getirdi. Minecraft, tıpkı Lego veya Monopoly gibi, artık bir oyundan ziyade; dergileri, müzikleri, filmleri, dizileri, animasyonları, yani yan içerikleri olan dev bir markaya dönüştü. Geçenlerde Minecraft’ın yapımcısı Mojang şirketi ismini ve logosunu değiştirdi, bu değişim bizim de bu yazıyı hazırlamamıza ilham kaynağı oldu. Peki o halde, Minecraft dünden bugüne nasıl değişti? Nasıl bu hale geldi? Bize göre Minecraft nedir? Bütün bu soruların cevabını aradığımız, Minecraft’ın derinliklerine ve hiç bilmediğiniz yönlerine ineceğimiz yazıya hoş geldiniz.

Minecraft Nedir?

2009 yılında alpha sürümüyle beraber hayatımıza giren Minecraft; ilk başlarda oldukça büyük optimizasyon sorunları olan, sadece elit bir kesimin oynadığı, Java tabanlı bir sandbox open world oyundu. Oyunun yaş kitlesi 20 ve üzeri olmakla beraber, oyun çok az kişi tarafından biliniyordu. Notch’un tek başına geliştirdiği ve çıkarttığı oyun, az bilinirliğine rağmen, oynayanların aklını başından alıyor ve sevgisini kazanıyordu. Mod desteği, uçsuz bucaksız açık dünyası, oyuncuya hiçbir şey söylemeden kendisine has bloklardan oluşan sanatsal dünyasına bırakması ve elbette ki oyuncuya tanıdığı inşaat mekanikleriyle Minecraft oldukça popüler hale geldi.

dünden bugüne minecraft

Bize göre Minecraft’ı her yaştan oyuncuya sevdiren ve etkisi altına aldırtan şey bilinmezlik hissiydi. Minecraft’ın, “sanbox” olarak adlandırılan, oyuncuya hiçbir bilgi vermeden salıverdiği açık dünyası oyunun gizemini oluşturuyordu. Biz, Minecraft’ı oyunculara sevdirten şeyin bu gizem duygusu olduğuna inanıyoruz. Açık dünyada yaptığımız her hareket, her keşif ve her aksiyon aslında “Minecraft nedir?” sorusunun cevabını veriyordu bizler. Bize göre Minecraft keşifti, madencilikti, yaratık avıydı, bina inşa etmek ve çeşitli materyalleri birleştirerek yarattığımız eşyalardı. Bize göre Minecraft, ilk gün yaptığımız o topraktan evdi. Her şeyle beraber Minecraft kendisini asla tüketmiyordu, insanların yaratıcılığına bırakılan bir oyun zaten kendisini nasıl tüketebilirdi ki? Oyunun vanilla versiyonundan sıkıldığımızda modlara girişiyorduk; Tekkit, FTB, Hexxit gibi mod paketleriyle kendi dünyamızı oluşturuyor ve kendi hikayemizi yazıyorduk. Minecraft’ı insanlara sevdirten şey buydu işte, kendi hikayenizi yazmanıza olanak sağlaması.

Dünden Bugüne Minecraft

Mojang Studios’u, o zamanlar sadece Mojang, Microsoft’un rekor bir fiyatla satın almasıyla Minecraft adına her şey değişti. Microsoft açıkça Minecraft’ı bir oyun olmaktan çıkartıp bir marka haline getirerek yeni Lego yapmak istiyordu ve görülen o ki bu amaçlarında başarılı oldular. Microsoft, Minecraft’ın elit kesime hitap eden hedef kitlesini birden 3 yaşındaki çocuklara çevirdi, çocukların ulaşımı en kolay olan mobil platformlara fazlaca yoğunluk gösterdi ve çocuklara yönelik değişik içerikler (dergi, animasyon, boyama kitabı, ve benzeri) çıkartmaya başladı. Minecraft öyle büyük bir marka haline geldi ki; Nvidia bile yeni teknolojisi RTX’i tanıtmak adına daha iyi bir oyun bulamadı.

minecraft rtx

Bütün bunlarla beraber, Youtube’nin 10 yaşındaki çocuklar için bir Minecraft çöplüğüne dönüşmesi biz veteran Minecraft oyuncularını oyundan soğuttu. Aslında bu soğumanın, bize göre, tek sebebi bu değil. Minecraft’ın cazibesi içerisinde barındırdığı gizemde saklı demiştik, değil mi? Kabul edelim ki biz veteran Minecraft oyuncuları için bu gizem tamamen ortadan kalktı. Artık oyuna ilk başladığımızda ne yapacağımızı çok iyi biliyor, inşa edeceğimiz evin planını aklımızda tutuyor; hangi madenle ne yapabileceğimizi, oyunun sınırlarının ne olduğunu, hatta hangi eşyanın nasıl yapıldığını bile ezbere biliyoruz. Minecraft’ı oynadıkça oyunu çok iyi öğrendik, o kadar iyi öğrendik ki Minecraft’a bütün gizemini kaybettirdik ve bu da haliyle oyundan sıkılmamıza yol açtı. Şahsen ben; Minecraft’ta ilk gece ışıksız bir ortamda kaldığımda “Acaba yanımda yaratık doğacak mı?” korkusunu tekrardan yaşamak için, ilk çamurdan evimi inşa ettiğimdeki duygularımı tekrar tatmak için, ilk madene girdiğimde çıkan sesten yeniden ürkmek için çok şey verebilirim. Minecraft büyüdü, biz de büyüdük. Artık bulunduğumuz noktada Minecraft bir oyun olmaktan çıkıp farklı bir şeye dönüştü, bir markaya dönüştü. Tıpkı Lego oynayarak büyüyen insanların kendilerinden öncekilere göre farklı olacağı gibi, Minecraft’ta bir şeyler inşa ederek büyüyen insanlar da Lego oynayanlara göre farklı olacak. Bu durum -her ne kadar Minecraft’ı kaybetsek de- bizi üzmüyor, aksine çok heyecanlandırıyor.

Mojang Studios

mojang studios

En başa dönelim, Mojang artık ismini Mojang Studios olarak değiştirdi. Kendileri artık daha fazla oyun yapmak ve daha fazla içerik çıkartmak istiyorlarmış. Muhtemelen bu noktadan sonra yapacakları her içerik Minecraft markasının bir yan ürünü olacaktır, çünkü Minecraft oyunu Notch’un tamamen kendi hayallerini bilgisayara aktardığı yaratıcı bir içerikti. Minecraft gibisi bir daha gelmez, en azından Mojang Studios tarafından gelmez, çünkü bu gibi oyunların yapılması için kurumsal bir ortamdan ziyade yenilikçi ve tek kişinin hayallerini sanal dünyaya aktardığı bir düzene ihtiyaç vardır. Biz Minecraft’ı çok seviyoruz, öyle ki hala ara sıra çocukluğumuza dönmek için açar oynarız. Büyüdük, geliştik ve hayatımıza birçok şey girdi; ancak her şeye rağmen çocukluğumuzun, Minecraft’ın hala orada duruyor olması bizi çok mutlu ediyor. Bu yazımızda size içimizdekileri döktük ve dünden bugüne Minecraft oyununu anlattık, umarız beğenmişsinizdir. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın!

Daha fazla oyun içeriği için Oyun Otağ’nın Twitter ve İnstagram adreslerini, ayrıca otagcomtr‘yi takip etmeyi unutmayın!


Emrecan Ulu
Krypton'un oğlu, Gotham'ın yarasası.