DropShipping Nedir?

DropShipping Nedir? Elinde Ürün Olmadan Ürün Satmak

DropShipping Nedir? Dijital iş gücünün arttığı bu dönemlerde insanlar artık alışverişlerini internet üzerinden yapmayı tercih ediyorlar. Bu sebepten dolayı alışveriş sitelerinde artma gözlemleyebiliyoruz. Fakat bazı internet siteleri kendi stoklarında bulunmayan ürünleri satışa sunabiliyor. Buna DropShipping adı veriliyor, gelin bu işlem ne oluyor öğrenelim.

DropShipping Nedir?
Dropshipping Resimli Anlatım

DropShipping Nedir?

DropShipping yani stoksuz satış yapan kişinin siz olduğunu düşünürsek eğer, tam anlamıyla aracı görevi görüyorsunuz. Sizlere kısaca bahsettikten sonra örneklendirme yaparak ilerleyeceğiz.

Öncelikle diğer İnternet sitelerinde ürün araştırması yaparak maliyeti uygun bir ürün seçmeniz gerekiyor. Ürünü belirledikten sonra ürün görsellerini ve bilgilerini kendi internet sitenize maliyet + kâr şeklinde yüklüyorsunuz. Daha sonra reklam faktörleri ile internet sitenize trafik yani insan çekiyorsunuz. İnsanlar internet sitenize girip o ürünü satın aldıklarında ödemeyi direkt olarak tarafınıza yapıyor. Sizde bu ödemeden kâr payınızı alıp geri kalan maliyet tutarı ile seçmiş olduğunuz ürünün internet sitesine gidip müşterinize ürünü gönderiyorsunuz. Şu an okuduğunuz yazıda aklınız karışmış olabilir, gelin örnek bir DropShipping işlemi gerçekleştirelim.

Örneklendirme ile DropShipping

DropShipping Nedir?

Resim 1:

Araştırma yaparak herhangi bir İnternet sitesinden herhangi bir ürün seçiyorum. Resimde gördüğünüz gibi ürünün fiyatı 19,90₺ ve bana online tasarlama hakkı tanıyor. Buda demek oluyor ki bu ürüne bir fotoğraf yükleyebilirim.

DropShipping Nedir?

Resim 2:

İnternetten bulduğum bir görsel veya kendim tasarladığım görsel ile ürünü dijital alanda hazırlıyorum. Ürünü sipariş vermiyorum, sadece görsel olarak kendime göre dizayn ediyorum.

DropShipping Nedir?

Resim 3:

Ürünü tasarladıktan sonra kendi internet siteme ekliyorum, artık ürünü satmaya hazırım.

DropShipping Nedir?

Resim 4:

Çeşitli alanlarda reklam vererek siteme potansiyel müşteri çekiyorum. Daha sonra ürünü beğenen müşteri ürünün sayfasına giriyor

DropShipping Nedir?

Resim 5:

Müşteri ürünü sepete ekledikten sonra onun İsim-Soyisim, Adres, Telefon Numarası gibi bilgilerini benim veritabanıma gönderiyor.

DropShipping Nedir?

Satın Alış

Müşteri ürünü satın almak için 29.90 TL tutarındaki ödemeyi bu sayfa aracılığı ile yapıyor. Kredi Kartı Entegrasyonu bulunduğu için 29.90 TL direkt olarak benim hesabıma düşüyor.

Müşterimiz ürünü aldıktan sonra hangi ürünü aldığı, İsim-Soyisim , Adres , Telefon Numarası gibi bilgileri bana ulaşıyor. 29.90 TL tutarındaki para şuan benim hesabımda.

DropShipping Nedir?

Resim 6:

Ürünü dijital alanda tasarlamıştım hatırlarsanız, onlinne tasarla bölümüne bu görseli yüklüyorum yani internet sitemdeki görseli ile bire bir hale getiriyorum. Daha sonra sipariş veriyorum. Sipariş verirken MÜŞTERİMİN bilgilerini kullanıyorum. Onun adresine kargoluyorum.

DropShipping Nedir?

Hatırlarsanız 29.90 TL tutarındaki para benim hesabıma düşmüştü, bu paranın 19.90 TL’si ile bu aşamayı ödüyorum. Kendi kart bilgilerimi kullanıyorum ve geriye kalan 10TL benim kârım oluyor.

Sonuç Olarak

Müşteri benim internet siteme girdiği adres bilgilerini ben X İnternet sitesine giriyorum. Müşterinin bana göndermiş olduğu parayla ödüyorum. Benim bu işten kârım 10 TL oluyor, ve hiçbir aşamada ürünü görmüyorum. Bu işleme DropShipping adı veriliyor

DropShipping İçin Gerekli Teknik Bilgiler

Bu işlemi yapmanız için bir İnternet sitesine ihtiyacınız var, dilerseniz bir sonraki yazımda tüm teknik bilgileri (İnternet sitesi kurulumu, E-ticaret Yazılımı, Kredi Kartı Entegrasyonu) sizlerle paylaşabilirim.

“DropShipping Nedir?” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Nazım Duran
Adım Nazım Duran. 28 Eylül 2001 yılında Adana’da dünyaya geldim. Şu an Çukurova Üniversitesinde öğrenciyim ve aynı zamanda 2012 yılından beri web tasarımı ile ilgileniyorum. Teknoloji ile iç içe büyüdüm diyebilirim. 2013 yılında ücretsiz domain alarak ilk internet sitemi açtım.Bir çok alanda internet sitesi yaptım ve yönettim. Sonrasında HTML dilini öğrendim. Kendimi geliştirmek ve HTML ile beraber kullanabilmek adına PHP dilini de öğrendim. Mobil alanda da yazılım gerçekleştirebilmek üzere orta derece pyhton bilgisine sahibim. Boş zamanlarımda donanımlı bir birey olmak ve kendimi daha da geliştirmek için girişimcilerin hayatını araştırırım. Şuan aktif olarak dört farklı firmanın internet sitesini yönetiyorum ve dijital pazarlama ile ilgili olarak udemy.com üzerinde bir eğitim setim var. Yazılım ve tasarım için hayal gücünün, teorik bilgilerden çok daha büyük bir faktör olduğuna inanıyorum. Güncel olarak da eğitim alanında beni ve eğitim görüyor olan olan tüm bireyleri çok daha ileri seviyelere taşıyacak bir projenin temellerini atıyoruz.