astronot uzayda oy verecek

Dört Amerikalı Astronot Uzayda Oy Verecek

3 Kasım‘da yapılacak olan ABD Başkanlık Seçimi aylar öncesinden gündeme gelmeye başladı. Bu sebepten dolayı seçimlerin hem ABD için hem de dünyadaki diğer ülkeler için önemi giderek arttı. Lakin seçimlerin bu kadar süre öncesinden gündeme gelmesinin kötü bir yanı ise ABD seçiminin çok çalkantılı olması ve bu seçimlerden sonra ise dünyayı neyin bekleyeceğinin belirsizliği de artmış oldu. Peki Amerikalı dört astronot uzayda seçim için oy verecek mi?

astronot uzayda oy verecek
Soldan Sağa, Shannon Walker, Victor Glover, Mike S. Hopkins ve Japon astronot Soichi Noguchi.

Ayrıca uzmanlara göre ise ABD seçimleri böyle çekişmeli olduğundan dolayı bu yıl seçimlere yüksek bir katılım oranı beklenmektedir.

Bu yıl Amerika’da yapılacak olan yerel seçimler için yörüngedeki 4 Amerikan astronotu oy kullanmayı planlıyor. Bunu ise yeryüzünde olduğu gibi oy pusulalarından oylarını kullanarak yapmayı düşünüyorlar.

Dört Amerikan astronotlardan biri olan Kate Rubins, iki Rus Kozmonotlar ile Rus Soyuz Roketi‘nde olacak ve 14 Ekim’de fırlatılacak. Daha sonrasında ise yerel seçimlerde Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaşmış olacağını belirtti.

Associated Press Basın Toplantısı

Associated Press‘e konuşan Rubins, yörüngedeyken oy vereceğini söyledi. “Bence oy vermek herkes için önemlidir.” dedi ve şunları ekledi “biz bunu yörüngedeyken yapabiliyorsak, yeryüzündeki vatandaşlarımız da bunu yapabilirler.”

astronot uzayda oy verecek
NASA Kate Rubins

Rubins üç Amerikalı (Mike Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker) ve bir Japon (Soichi Noguchi) astronotun daha bulunduğu SpaceX‘in Crew Dragon roketine ise 31 Ekimde geçecek. Rubins ve diğer üç Amerikan astronotları da oylarını yörüngede kullanacaklar.

Walker da basın toplantısı sırasında SpaceX‘in Crew Dragon roketinde bulunan her bir Amerikan vatandaşının oy kullanacağını belirtti. 2010 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda daha öncede görev alan ve uzaydaki ilk oyunu kullanmış olan Walker konuşmasında şunları söyledi. “NASA farklı seçim organizasyonlarında iyi işler başarıyor, çünkü biz çok farklı bölgelerden oy kullanabiliyoruz. Ayrıca uzaydan oy kullanmak bizim için daha kolay.

Uzaydan oy kullanmak çok basit bir prosedürdür. NASA son 20 yıldır Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki insan varlığını devamlı hale getirdi ve astronotların oy kullanımı gibi birçok konuda da tecrübelere sahip. Ayrıca NASA, dış görevde olan ordu mensuplarının yokluğunda oy kullanma ile ilgili bir forma benzer uygulamayı da uçuş öncesi astronotlara doldurtmaktadır.

Ülkeler Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda bulunan her bir astronotu için NASA’ya şifreli PDF formatında dosyalar gönderir. Bu dosyalarda astronotların oy kullanacağı oy pusulaları bulunmaktadır. NASA’ya gelen oy pusulalarını görevliler bir bilgisayar yardımıyla doldurulup doldurulmayacağını test eder. Eğer oy pusulası testi geçerse, NASA Görev Kontrol Merkezi tarafından seçim günü astronotun mail adresine gönderilir. Daha sonra astronotlar istediği adaya oyunu verir ve tekrar maili NASA’ya gönderir.

Elbette uzayda oy vermek astronotların uzayda olmasına bağlıdır ve bu durumdan dolayı biraz gecikme yaşanabilir. Ama şu an itibariyle, zorlu geçen bir yıl boyunca şekillenen çekişmeli geçecek olan bir seçim için dört astronot uzayda olabilir.

Hopkins bu durum karşısında şöyle diyor. “Bence küresel salgın, ekonomik problemler, protestolar ve karantina günlerinden dolayı 2020’nin kesinlikle zorlu bir yıl olduğuna hepimiz hemfikirizdir.”

Şimdi ise her şeyin üstesinden gelmek için bir seçim var ama bu dört Amerikalı gelecek olan olaylardan olabildiğince uzakta olmuş olacaklar.

SpaceX Crew Dragon

 27 Mayıs 2020 günü fırlatılması planlanan Crew Dragon, olumsuz hava koşulları nedeni ile ertelenmiştir. Dragon uzay aracı, bu yılın mayıs ayında Kennedy Uzay Merkezi’nden Falcon-9 roketi üzerinden fırlatılmıştır. 7 Ekim günü saat 19:23 (UTC) itibari ile göreve başlamıştır.

SpaceX Crew Dragon kalkış anı kamerlara böyle yansıdı.

Dört Amerikalı Astronot Uzayda Oy Verecek

Dört Amerikalı Astronot Uzayda Oy Verecek‘ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!