Donald Trump’ın Başına Bela Olan İki Kitap

Sırayla bahsedeceğim bu iki kitaptan ilki eski Ulusal Güvenlik Danışmanı olan, John Bolton’ın yazdığı “The Room Where It Happened”. ABD gündemine ve özellikle Trump yönetimine bomba gibi düşmüş ve Demokratlara göre ‘ifşa’ niteliğinde olan bu kitapta John Bolton Trump’ın yanlış kararlarını anlatıyor. Bu kitapta “Hatalar Listesi” olarak nitelendirdiği 10 maddelik bir sıralama yapıyor. Donald Trump’ın Başına Bela Olan İki Kitap yazımıza geçelim dostlar!

Donald Trump'ın Başına Bela Olan İki Kitap

Donald Trump’ın Başına Bela Olan İki Kitap – Hatalar Listesi

Bolton’a göre Trump’ın hataları 10 maddede sıralanabilirmiş. Hatalardan ilki Trump’ın, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile gerçekleştirdiği gizli görüşmelerde, özellikle çiftçilerin ağırlıklı olduğu kesimlerde 2020 seçimlerinde zafer kazanması için Çin’den büyük miktarda Amerikan tarım ürünleri almasını istediğini iddia ediyor. Aynı zamanda Çin’in Uygur Türklerine karşı uyguladığı kimlik ve kültürlerine yönelik ihlalleri destekler nitelikte konuştuğunu ve “Kampları kurmaya devam etmelisiniz, bu yapılacak doğru bir şey.” dediğini iddia ediyor.

Bir diğer iddialarından biri de Cumhurbaşkanımıza yönelik. ABD Başkanı Trump’ın New York Başsavcısı Geoffrey Berman’ı görevden almasını Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine gerçekleştiğini söylüyor. “Trump, çıkarları uğruna Erdoğan’ın etkisi altında yargıya müdahale etti” cümlelerini kuran Bolton, “Erdoğan, Halkbank üzerindeki baskıyı kaldıracak bir anlaşma istiyordu. New York savcıları hep Obama’nın adamı. Onların yerine benim yerleştireceğim insanları bekle, bu meseleyi halledeceğiz.” dediğini iddia etti.

Trump: “Ülkeyi yönetirken yanlış seçimler yapabiliyorsunuz, Bolton gibi bir aptala görev vermek gibi”

Kitabın taslağının bir kısımı ve bazı maddelerin basına sızmasıyla birlikte Trump kendisi hakkındaki iddaların hepsini yalanladı. Çıktığı haber kanalında yaptığı açıklamalarda Bolton’ın yazdığı kitapta, kendisi hakkında çeşitli iddialarda bulunmasına ilişkin Trump, “Bolton iyi bir iş yapmadı. Zeki bir adam değildi. Bolton, hayatım boyunca güldüğünü bir kez bile görmediğim tek insandı. Bir kez ona ‘John sen hiç gülmez misin?’ dedim. Sadece bu bile insanın kişiliği hakkında bilgi verir” diye konuştu.

Trump, yöneticiliği boyunca doğru tercihlere karşı yanlış tercihler de yaptığını belirterek “Ülkeyi yönetirken yanlış seçimler yapabiliyorsunuz, Bolton gibi bir aptala görev vermek gibi… Bolton herkesin üzerine bomba atmak istiyordu. Herkesi bombalayıp öldürmek zorunda değilsiniz” dedi.

Bolton’ın kendisine önerdiği dış politikayı doğru bulmadığını belirten Trump, “Bolton hasta bir adamdı, onda yanlış olan bir şeyler vardı. Bunu onda erken fark ettim.” ifadelerini kullandı.

Donald Trump’ın Başına Bela Olan İki Kitap – Trump’a Göre Baş Etmesi En Zor Ülke ABD

Beyaz Saray’da kendi atamasıyla getirdiği ve Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev yapan John Bolton’ın, Trump’ı suçlar nitelikteki kitabı özellikle Demokratların işine yaramış durumda. Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi Trump’a yönelik azil soruşturması başlatıldığını açıklamıştı. Bunu da “ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle açıklamıştı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer’a yönelik açıklama yapan Trump, “Bana bir arkadaşım baş etmesi en zor ülkenin Rusya mı, Çin mi yoksa Kuzey Kore mi olduğunu sordu. Ben de ‘hiçbiri değil, ABD’ dedim. Çünkü Pelosi ve Schumer var ve bunlar kötü insanlar ve açıkçası ben bu kişilerin bizim ülkemizi sevdiğine inanmıyorum” dedi.

Donald Trump'ın Başına Bela Olan İki Kitap

Demokratlar, Bolton’ın devam eden azil soruşturmasında tanık olarak dinlenmesi gerektiğini söylerken, Cumhuriyetçiler Bolton’ın kitabıyla ilgili haberlerin iddiadan öte bir anlam taşımadığını savunuyorlardı. 3 Kasım’daki seçimlere yaklaştıkça Trump daha da zor bir duruma düşüyor. Korona ve koronanın getirdiği ekonomik buhran sebebiyle, öncelerde borsanın “Trump Yükselişi” olarak adlandırdığı ekonomik başarı kozu altüst olmuş durumda.

Donald Trump’ın Başına Bela Olan İki Kitap – Trump’ın Tedbirsizliği mi Şanssızlığı mı ?

Anlayacağınız üzere yaklaşan seçimlere karşı Trump’ın eli darda. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi Trump, öncelikle korona virüsünü ciddiye almamış, hatta Çin ve beraberinde DSÖ’yü suçlamıştı. Daha sonra da yaşanan ekonomik kriz neticesinde radikal kararlar alarak ekonomiyi sağlıktan önce tutmuştu.

Özellikle Çin’e karşı öfke kusan Trump’ın siyasi rakibi Joe Biden karşısında oy kaybetmesi günden güne artmakta. Cumhuriyetçilerden %96’lık kısım Donald Trump’ı desteklerken bu rakamı şaibeli bulan bir kesim de mevcut. Çünkü Joe Biden yapılan anketlerde Trump’ın 8.9 puan önünde seyrediyor.

Bir Diğer Darbe Trump’ın Yeğeninden Geldi!

Amcası hakkında ‘rahatsız edici’ ayrıntıların bulunduğunu belirtilen kitapta daha çıkmadan önce çok konuşulmuştu. Mary Trump’ın kaleme aldığı “Too Much and Never Enough: How My Family Created the World’s Most Dangerous Man” adlı kitapta Trump’ın başını çok ağrıttı.

Mahrem ve skandal bilgiler içerdiği gerekçesiyle yayımlanmasına engel olunmasına çalışılmış, böyle bir kitabın yayınlanması için aile üyelerinden izin alınması gerekçesiyle dava açılmıştı. Kitap tam 950 bin kopyası satılmıştı. Bu neredeyse John Bolton’ın kitabının satışından 150 bin adet daha fazlaydı.

Bu kitabı yazma zorunluluğunu hissettiğini söyleyen Mary Trump, ABD başkanının narsizmin yanı sıra başka psikolojik bozuklukları da olduğunu iddia ediyor ve bunların babasından kaynaklandığını savunuyor. Babasından sevgi görmeyen Trump’ın uzun süre bu durumla mücadele ettiğini ve nihayetinde narsistliğe yol açtığını ifade eden Mary Trump, ayrıca Trump’ın SAT sınavlarına kendisi yerine girmesi için tutulan bir kişiye para ödendiğini de söylüyor.

Beyaz Saray Her Zamanki Gibi

John Bolton’ın kitabı gibi Mary Trump’ın da yazdıklarını yalanlayan Beyaz Saray yönetimi yaptığı açıklamada “Mary Trump ve yayıncısı halkın ilgisini çekmeye çalışıyor. Ancak bu kitap yazarın finansal kaygılarının ürünü. Başkan Trump 3.5 yıldır görevde. Neden şimdi konuşmayı tercih etti?” sözleriyle ABD Başkanına destek çıkıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi seçimlere gün gün yaklaşırken Donald Trump bir çok cephede mücadele veriyor. Trump’ın başı yazılan bu iki kitapla dertte. 3 Kasım’da gerçekleşecek seçimlerde yeniden göreve gelme planlarını yaparken, bir yandan korona süreci ve George Floyd gösterileri ile uğraşıyor diğer yandan ise geçmişi peşini bırakmıyor.

İlerleyen günlerde gelişmelerin nasıl olacağının takibinde olacağız. Donald Trump’ın Başına Bela Olan İki Kitap yazımızın sonuna geldik.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!