Doğu Akdeniz’de Orman Kanunları

Doğu Akdeniz'de, Avrupa Birliği tarafından sürdürülen İrini Operasyonu kapsamında Alman fırkateyni "Hamburg", Libya'nın Misrata kenti limanına giden Türk bandıralı konteyner gemisine hukuksuz bir baskın yaptı. Bu baskının muhtemel sebep ve sonuçlarını, baskında yaşananları yazımızda inceledik. İyi okumalar dileriz.
Doğu Akdeniz'de, Avrupa Birliği tarafından sürdürülen İrini Operasyonu kapsamında Alman fırkateyni "Hamburg", Libya'nın Misrata kenti limanına giden Türk bandıralı konteyner gemisine hukuksuz bir baskın yaptı. Bu baskının muhtemel sebep ve sonuçlarını, baskında yaşananları yazımızda inceledik. İyi okumalar dileriz.

Doğu Akdeniz her geçen gün gitgide artan tehlikeli bir gerilime sahne oluyor. Bu gerilim ise uluslararası hukukun farklı sebeplerle ihlaline neden olup ortadaki krizi daha da derinleştiriyor. Olaya dışarıdan müdahil olan birkaç devlet kamuoyuna barış demeçleri verirken sahada çok daha farklı hareket etmekte. Bütün bunlar bizlere Doğu Akdeniz‘de her an her şeyin olabileceğini gösteriyor. Doğu Akdeniz’de şimdi ne olacak? İrini Operasyonu nedir?

Doğu Akdeniz'de Şimdi Ne Olacak?

Operasyon: İrini

Takvimler 31 Mart 2020 gününü gösterirken Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz‘de yeni bir harekat başlatmaya karar verdi. Harekatın sözde amacı, BM‘nin Libya için almış olduğu silah ambargosu kararını denetlemek gibi gözükse de, bu harekatın esas amacı Doğu Akdeniz‘de Yunanistan ve AB müttefiklerinin bölgedeki hamle esnekliğini arttırmaktı. İrini Harekatı, açıklandığı andan itibaren Türk yetkililer tarafından uluslararası hukuka aykırılığı nedeniyle sık sık eleştirildi ve gündeme getirildi. Buna rağmen halen devam etmekte olan İrini Harekatı, harekat misyonunun dışında hareket etmektedir. Meşru Hükümet‘in topraklarına giden gemilere yapılan denetlemeler ise ne gariptir ki Yunanistan’ın da desteklediği darbeci Hafter kuvvetlerinin hakim olduğu topraklara giden gemilere yapılmamaktadır.

Doğu Akdeniz'de Şimdi Ne Olacak?
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar İrini Harekatı hakkında açıklama yapıyor. Fotoğraf: Arif Akdoğan /AA

Roseline-A Olayı:

İrini Harekatı kapsamında, 22 Kasım 2020 tarihinde Doğu Akdeniz bölgesinde Libya‘ya insani yardım malzemesi taşıyan bir Türk konteyner gemisi, İrini Operasyonu kapsamında görev yapan Alman fırkateyni “Hamburg” tarafından durdurulmuş ve usulsüz bir şekilde aranmıştı. Bingazi‘ye yaklaşık 200 km uzaklıkta, açık denizlerde gerçekleştirilen bu olayda ne bayrak sahibi ülkenin ne de gemi kaptanının rızası alınarak gemiye çıkılmıştı. Almanya ve Yunanistan, NATO ortakları olan Türkiye‘nin gemisini 16 saat boyunca açık denizde alıkoymuştu. Bu olaydaki usulsüzlükler yalnızca bunlarla da sınırlı kalmamış, konteynerler silahlı olarak aranmış, mürettebata resmen terörist muamelesi yapılmıştı. Konteynerler içerisinde insani yardım malzemesi ve boyadan başka bir şeye rastlanmamıştı. Gemi ve personel ertesi gün sabahın ilk ışıklarıyla serbest bırakılmış ve hedefi olan Misrata Limanı‘na ulaşmıştı.

Doğu Akdeniz’de Şimdi Ne Olacak?

Bu olayın 10 Aralık günü gerçekleştirilecek olan AB liderler zirvesi öncesinde gerçekleşmesi ise tesadüf değil. Almanya Şansölyesi Angela Merkel, 20 Kasım 2020 tarihinde şu açıklamayı yapmıştı:

“Türkiye’nin tartışmalı sularda doğal gaz arayışını, 10 Aralık’ta yapılacak bir sonraki AB zirvesinde masaya yatırma konusunda uzlaştık. Bu konuda hiçbir soru işareti yok. O zamana kadar yaşanacak gelişmeleri izleyeceğiz ve ona göre bir karar vereceğiz. Şu an başka bir şey söyleyemem ama bugüne kadar olayların umduğumuz şekilde gelişmediğini söyleyebilirim.”

Doğu Akdeniz'de Şimdi Ne Olacak?
Almanya Şansölyesi Angela Merkel

Yaptıkları hukuksuz baskınla Türkiye aleyhine delil arayan bazı AB ülkeleri, istediklerini bulamamış üstüne üstlük bir de uluslararası hukuku hiçe sayarak yaptıkları bu “ziyaret” ile kamuoyundaki konumlarını zedelemişlerdir. Alman medyasında yaptıkları açıklamalar ile yaşadıkları bu itibar kaybını kapatmaya çalışsalar da Türkiye’nin emri veren şahıslara ve devletlere açması muhtemel davaların sonuçları bu isimlerin ve ülkelerin sicillerine işleyecek ve tarih boyunca silinmeyecektir. Ülkemizin Mavi Vatan davası haklı bir davadır. Yapılan, yapılmış ve yapılacak olan bütün provokasyonlara karşı sakinliğimizi koruyacağız. Haklılığımızı diplomasi ve hukuk alanında bütün dünyaya kanıtlayıp sonunda kazanan olacağız.

Doğu Akdeniz’de Şimdi Ne Olacak?” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Doğukan Bağçeci
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisiyim. Ağırlıklı olarak Mavi Vatan doktrini ve Orta Doğu üzerine çalışıyorum. Felsefe, edebiyat ve sinema ise bu konular dışında en çok ilgilendiğim alanlar. -Bir Parça Tuhaftık