Dogs Of Berlin ve Almancılar

Dogs of Berlin, Kurt Grimmer’ın Berlin’de kız arkadaşıyla beraber yaşarken dışarı çıkıp bir ceset görmesiyle başlar.

dogs-of-berlin-ve-almancilar

Kendinin bir polis memuru olduğunu söyleyen Kurt, cesede bakar ve maktulün Almanya Milli Futbol takımında forma giyen Türk asıllı sporcu Orkan Erdem olduğunu görür.

Olaylar bundan sonra çok karışacaktır çünkü Orkan, hayatı boyunca arada kalmış, gurbetteki bir ailenin çocuğudur.

dogs-of-berlin-ve-almancilar

Orkan, birçok Almancı ailenin çocuğu gibi Almanya’da doğup büyümüş, futbola olan yeteneği de haliyle Almanya tarafından keşfedilip milli takıma çağrılmıştır. Bu çağrıyı kabul etmesiyle bazı Türkler tarafından iki yüzlü olmakla suçlanmış, Almanya’daki ırkçı kişiler (Neo-naziler) tarafından da ”Milli takımımızda Türk’ün işi yoktur.” düşüncesiyle nefrete maruz kalmıştır.

dogs-of-berlin-ve-almancilar
Dizide Neo-naziler

Dizide Türkler-Almancılar

Dizi, bize Almancıların yaşadığı zorlukları Orkan’ın cinayet davasını çözmek için davaya Grimmer ile atanan polis memuru Erol Birkan ile sunuyor.

Erol, dizide Türk olmasının yanında aynı zamanda eşcinseldir ve ailesi bu duruma tepki gösterip onu terk etmiştir. Almanya’nın kötü bir mahallesinde doğmuştur ve bir sürü pis iş görüp geçirmiştir. Kendisine toplum tarafından hem fakir hem Türk hem de eşcinsel olması üzerinden fazlasıyla kötü davranılmıştır.

Dizide Erol her zaman arka planda gösterilir öncelik her zaman Kurt Grimmer’a aittir. Dava hakkında en çok bilgiye Kurt sahiptir, ne zaman kafasına eserse o zaman Erol ile konuşur ve ona bilgilerini verir. Bu gibi durumlar bize, toplum tarafından görülmek istenmeyen sosyal statüye sahip olan insanların her zaman kadrajda geri planda olduğuna gösterir.

dogs-of-berlin-ve-almancilar
Erol ve Kurt

Davaya bu iki polisin atanması bile Almanya’da Türk ve Alman milletlerinin beraber var olduğunu, bir olay olduğunda her iki milletin el ele o sorunu çözmeye çalıştığını gösterir.

Dizideki Türk Çetesi : Death Daggers

dogs-of-berlin-ve-almancilar

Orkan’ın ölümü ardından Almanya’da dedikodular başlar. Türkler, cinayette parmağı olanların ırkçı Almanlar olduğunu ve bu durumun dış basından gizlenmesi için polisin de işin içinde olduğunu düşünmektedir.

Almanya’daki bu çeteleşme, II. Dünya Savaşı sonrası Almanya’ya çalışmaya giden Türkler’in ikinci sınıf vatandaş olarak görülmesiyle başlamıştır. Kendi hakları sınırlandırılan Türkler, sadece fabrikalarda asgari maaşla çalışabiliyor, terfi ya da zam alamıyorlardı. Bu durum sonunda ırkçılığa da maruz kalan Türkler kendilerini korumak ve güçlenmek için çeteleşti.

Özet

Dogs of Berlin, izleyicilerine Berlin’in arka sokaklarından bahsederken aynı zamanda da genel toplumsal sorunlara ve düzenlere de göndermelerde bulunuyor. Ön planda fazlasıyla gördüğümüz Türk-Alman ilişkileri harici dizide farklı azınlık milletlerinin yaşamı, mafyalar, narkotik ve bahis suçları, gençlerin yaşayışları, sokak kanunları gibi konuları da görmekteyiz. Keyifli seyirler dileriz.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!


Efe Özay
Galatasaray Lisesi 150. Galatasaray Üniversitesi, İşletme. Bir Parça Tuhaftık Genel Yayın Yönetmeni