Doğan Güneş’in Ülkesi: Japonya

Fiziki Yapı

Japonya bilindiği üzere Doğu Asya’da bulunan ada ülkesidir. Ülke 4 büyük adadan ve 6800’ü aşan küçük adalardan oluşur. Tektonik faaliyetlerin sıkça yaşandığı ülkede sönmüş ve aktif birçok yanardağ bulunmaktadır. Bu sebeple kaplıcaları hayli fazladır. En ünlü sönmüş yanardağı ise bilindiği üzere Fuji’dir. fuji ve başkent Tokyo Honshu adasında yer alır.

Hokkaido, Honshu, Shikoku ve Kyushu

Siyasi Görünüm

Ülkenin yönetim şekli Anayasal Monarşi’dir. İkinci Dünya Savaşının akabinde 1947 yılında kabul edilen Anayasa çoğulcu parlamenter bir sistem getirmiştir. Anayasa uyarınca, İmparator’un görev ve yetkileri tamamen törensel nitelikte olup, yönetim erkinin başı Başbakan’dır. (Kaynak) Bunu ilk duyduğumda bana garip gelmişti nedense, hala da garip geliyor.

Enflasyon %0.4 olup, Başkent Tokyo refah seviyesi en yüksek olan şehirlerden biridir. Kültürel mimari ile modern şehir özellikleri rahatlıkla görülebilir. Tokyo aynı zamanda dünyanın en gelişmiş metro hatlarından birine de sahiptir. Bu sistemde yoğunluk sebebi ile insanların olabildiğince sıkıştırılmasına yardım eden metro görevlileri bulunur.

Güncel Tokyo Metro Haritası (Kaynak)

Kültürel Değerler

Saygın bir millet olan Japonlar pek çok kültürel değere sahip. Bitki(bonsai) ve çiçek(ikebana) yetiştirme, kağıt katlama (origami), kanji alfabesi, kimono, katana, geyşalar, samuraylar, sumo güreşçileri, sahne sanatları, mutfakları… sayabileceklerim arasında.

Kill Bill Hattori Hanzo kılıcı (meşhur katana)

Kanji alfabesi ise harfleri değil kelimeleri temsil eder. Orta Asya milletlerinde olduğu gibi (Türk, Çin) Japon alfabesi de temsil ettiği kelimenin kendisini yansıtır veyahut benzer. Zaman içinde basitleştirilerek günümüzdeki halini almıştır.

“Japonsun bir kere akıllı adamsın.” repliği bizim Japonlara bakışımızı fazlasıyla yansıtıyor. Her ne kadar biz böyle düşünsek de çok fazla gariplik ve tuhaflık içlerinde mevcuttur.

Japonya seyahati yapacaksanız ya da bunu düşünüyorsanız eğer Hanami festivalinde gitmenizi önerebilirim. Hanami festivalinde “sakura”larla eşsiz bir güzelliğe şahit olacaksınız.

Sakura dilimizde kiraz çiçeği demektir.

Fuji milli parkı, Kanazawa’da samuray evleri, Himeji ve Matsumoto kaleleri, Nara’da Todaiji Tapınağı, Kyoto’da Şinto Tapınağı (Fushimi Inari) ve Kinkaku-ji Tapınağı, Kamakura’da bronz Buda heykeli gezilebilecek yerlerden bazıları. Mimari açıdan beğendiğim yapılar. Bunlarla birlikte modern ve merkezi yerleri de görmeniz hoş olacaktır. Buralarda fazlasıyla cosplay ve geleneksel samuray kıyafetleri giyen insanları görebilirsiniz.

Fushimi Inari

Manga, Anime ve Otaku

Mangalar kendine özgü çizim teknikleri olan Japon çizgi romanlarıdır. Animeler ise genellikle bu mangalardan hareketle oluşturulmuş görsel ve işitsel uyarlamasıdır. Otakuyu ise en basit şekilde açıklamam gerekirse animelere aşırı bağlı olan, anime ve mangalarla yatıp kalkan kişiler diyebilirim. (Ülkemizde kendini otaku olarak adlandıran kişiler ile Japonya’da bulunan kişileri aynı kefeye koymamak gerekir.)

Ekonomik anlamda manga ve animelerin Japonya’ya çok büyük bir getirisi olduğunu da söylemeliyim. (Tv, sinema, kitap, müzik, tekstil, gıda, turizm, aksesuar…) Ayrıca ülkede tamamen bu alana yönelik festivaller yapılmaktadır.

Manga – Anime (Bleach)

Cosplay

Anime ve manga cosplayleri otakular tarafından fazlasıyla ciddiye alınır. Sevdiği ya da kendiyle özdeşleştirdiği karaktere her anlamda bürünerek bunu sergileyenlerin sayısı hayli fazla.

Tokyo Ghoul cosplay

Zehra
Evli barklı, bilgisayar oyunlarını seven, Ankaralı bir pisi annesi.