Dizi Üzerinden İnanç Analizi: Mesih

Mesih geçtiğimiz yıl içinde izlediğim en etkileyici yapımlardan biriydi. Gerek kurgu matematiğiyle gerek konusuyla tam anlamıyla yeterli bir diziydi. Bana düşündürdüğü bazı ucu açık konular, Mesih dizisinin benim için bu yıl çıkan belki de en etkileyici yapım olmasını sağladı. Bu yazımda Mesih dizisinin neleri doğru yaptığına ve üzerinde düşünmemi sağladığı konulara değinmeye çalışacağım. Dizi üzerinden İnanç Analizi yazımıza geçelim dostlar

İnanç Analizi – Dizi Olarak Mesih

Öncelikle yalnızca bir dizi olarak değerlendirirsek Mesih, akıcı ve ilginç bir tempoya sahip. Karakterin yolculuğu farklı noktalarda kırılmalara uğruyor ve bu kırılmalar akışta bir heyecan yaratıyor. Hatta dizinin akışı o kadar iyi ki konusu ne olursa olsun benzer akış temposunu yakalayan herhangi bir dizi iyi bir dizi olarak anılacaktır.

Dizide Mesih karakterine hayat veren Mehdi Dehbi

Yine sadece dizi yönü üzerinden konuşacak olursak arka tarafta iyi işlenen bir dedektiflik hikayesi de var. Bunların yanında hem bölüm süreleri çok uzun değil hem de sadece 10 bölüm gibi ortalama uzunlukta bir sezon yayınlandı. Bütün bunlarla elimizde hali hazırda konusu ne olursa olsun zaman kaybı olduğunu düşündürmeyecek bir dizi var.

Mesih’in Kutsal Değerlere Yaptığı Göndermeler

İyi bir dizi olmanın bir tık üstüne çıkmasında Mesih’in en büyük yardımcısı kuşkusuz 3 semavi dinde de yer alan hikayelerle bezenmiş olması. Zaten konusu da dizinin baş karakteri kurtarıcı İsa-Mesih karakterinin geri dönmesi ve dünyayı kurtaracak olması kehaneti. Dizi sırasınca inançlı ve inançsız karakterlerle etkileşime geçen Mesih zaman zaman mucizeler göstererek yine kutsal kitaplara göndermeler yapıyor.

mesih ve jibril

Yan karakter olarak izlediğimiz CIA ajanı Eva, İsrail ajanı Aviram, Mesih’in müritlerinden Jibril isimleri özenle seçilmiş karakterler. Öyle ki bu karakterlerin kişilik özellikleri de isimlerini aldıkları kişilere-varlıklara bir nebze benzer tasarlanmış.

İnanç Analizi – Mesih’i Takip Etmek

Mesih, yolculuğuna başlarken kutsal sayılan anlatılarda ifade edildiği gibi giyiniyor, konuşuyor ve mucizeler yaratıyor. Bu mucizeler başlarda daha çok doğa olayları üzerinden ilerlese de son bölümlerde aksi iddia edilemez düzeyde etkileyici boyutlara ulaşıyor. Her mucizesi aslında ucu açık bazı olaylar olmasına rağmen dini anlamlar yüklenerek kurtarıcı kimliği halk tarafından veriliyor. Buradaki halk tanımı dünyadaki her çeşit insanı kapsıyor ve hem Suriye’de hem de Amerika’da gerçekleşen olaylar sonucu her din mensubu kendi dinleriyle bağlantılı olaylara dikkat çekerek Mesih’i takip ediyor.

Mesih ve Amerikalı bir papaz

Kutsal Anlatıları Bugünde Yaşamak

Dizi çekmek, bir hikâye anlatmak adına yapılan bunca doğru şeyin yanında Mesih dizisinin son bir yılda izlediğim en etkileyici yapım olmasını sağlayan şey bana düşündürdükleri ve hissettirdikleri. İnançlı insanlar Mesih’i takip ederken bile şüphe duyabiliyorlardı. Hatta büyük bir inançlı grup Mesih’e sahtekâr ve sihirbaz diyordu. Tıpkı zamanında peygamberlere karşı gelen insanlar gibi. Dizi bu detayları dinlerde geçen hikayelerden ve çeşitli olaylardan esinlenerek işlediği için bir noktada gerçeklik payı oldukça büyük. Dolayısıyla kurmaca hissi zaman zaman kayboluyor ve olayın günümüz dünyasında geçen versiyonunun dizide işlendiği gibi ilerleyeceğine ikna oluyorsunuz.

İnanç Analizi – Mesih mi Deccal mi?

Dizi hakkında yazılmış bazı yazılarda Mesih olarak izlediğimiz karakterin aslında Mesih değil Deccal olabileceğinden bahsedilmiş. Bu görüşe dayanak olarak da Mesih Karakterinin konuşmaları gösterilmiş. Mesih’in dizi içinde konuşmaları o kadar güzel yazılmış ki diziyi izlerken böyle bir şey fark etmememe rağmen verilen örnekler doğrultusunda diyaloglar incelenirse, Mesih’in konuşmaları aslında Deccal’in de konuşmaları olabilir. Replikler ucu açık tasarlandığı için bu tarz düşüncelere yol açabiliyor ve bu durum diziye farklı bir hava katıyor.

Yeni bir mesihten daha iyi kaos aracı olabilir mi?

Mesih dizisi 7. bölüm repliği
İnanç Analizi

Bu görüşün devamında dizideki gerçek Mesih’in de Jibril olabileceği söylenmiş. Jibril’in izlediği yol da kurtarıcı Mesih olmak için oldukça uygundu. Bu teori haricinde kurtarıcı olarak gösterilen Mesih karakterinin Deccal olma ihtimalinin düşündürülmesi gerçek doğrunun sorgulanabilirliği açısından büyük bir açık kapı bırakıyor. Mesih’i desteklemek ve takip etmenin tam karşısında onun bir illüzyonist olduğu düşüncesi duruyor. Bu düşüncelerin yanında karakterin Deccal olması fikri doğru olduğu taktirde Mesih’e körü körüne inanan ve onu takip eden insanlar farkında bile olamdan Deccale hizmet etmiş oluyor. Bu teori dizide körü körüne inancın ne denli kötü sonuçlar doğurabileceğini göstermek için sonraki sezonlarda işlenebilir.

Mesih’e İnanmak veya İnanmamak Bizi Kötü Yapar Mı?

Sonuçta insanlar o anda inandıkları şeye ters düşen bir dini, kişiyi kabul etmekte zorlanabilirler. Şu anda yeni bir din gelse çoğu insanın inanmayacağı gibi dinler ilk geldiğinde de büyük bir kesim inanmamıştı. Dizi bunu kabul edilmesi çok daha kolay bir konuda işliyor. Yani zaten dinlerde olacağı söylenen bir olay gerçekleşse bile inanmayanların olabileceğine dikkat çekiyor.

İnanç Analizi

Peki, inançlarımıza ters düşen şeylere her ne kadar mucizevi ve ilahi olsalar da inanmak bu kadar güçken zamanında dinler ilk ortaya çıktığında peygamberlere inanmayan insanlara karşı ne düşünebiliriz? Bu soruları kendime ve sizlere sormamdan da anlaşılacağı gibi Mesih dizisinin benim için en etkileyici yanı inanmamanın ne kadar doğal bir davranış olduğunu gösterişi oldu.

İnanç Analizi

Gerçeğin Birçok Farklı Versiyonu Vardır

Diziyi izlediğim sırada bölüm aralarında kendime sorular sorarken inancın veya inançsızlığın bizleri kötü yapıp yapmadığını da sorgulamaya başladım. Bugün gerçekten Mesih gelse inanmayan insanlar kötü müdür mesela. Benim düşüncem Mesih bugün dünyaya kurtarıcı olarak inse ona inanmamak da inanmak kadar doğal bir tepki olurdu. İnanmamak sizlere doğal gelmiyorsa şunu düşünün, günümüzde hali hazırda Mesih olduğunu iddia eden insanlara çoğumuz inanmazken gerçekten Mesih gelmedi diyebilir miyiz? Peki Mesih olduğunu iddia eden insanlara inanıp onları takip edebilir miyiz?

Yazımı bu sorularla sonlandırarak tıpkı dizinin cevaplanmayan sorular bırakıp beni düşünmeye teşvik etmesi gibi sizleri de düşüncelerinizle baş başa bırakmak istiyorum. Kendi cevaplarınızı bulmak size kalıyor.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!