Devletlerin Deniz Sınırları Nasıl Belirlenir?

Devletlerin Deniz Sınırları Nasıl Belirlenir?

Devletlerin Deniz Sınırları Nasıl Belirlenir? Her devlet kendi deniz sınırlarını belirlemekte özgürdür, uluslararası sularla çelişmediği ve 12 deniz milini (yaklaşık 22,2km) geçmediği müddetçe devletlerin deniz sınırları belirlenmektedir. Bir devletin deniz sınırları Esas Hat, Bitişik Bölge ve Kıta Sahanlığı olmak üzere toplam 3 bölgeden oluşmaktadır.

Esas Hat Nedir?

Esas Hat Nedir nasıl belirlenir

Esas hat, sahildar devletin Tam Deniz Egemenliğine sahip olduğu bölgedir. Bu bölge içerisinde sahildar devlet verdiği tüm kararlarda bağımsızdır. Bu egemenlik bölgesi devletin sadece deniz sınırlarını değil belirlenen kara suları üzerindeki hava sahasını ve bu suların altındaki deniz yatağını, toprak altını kapsar.

Türkiye Cumhuriyeti karasularının genişliğini 1964 tarihli ‘‘Karasuları Kanunu” ile Türkiye’nin esas hattı 6 deniz mili olarak belirlenmiştir.

Bitişik Bölge Nedir?

Bitişik Bölge, esas hattın bitiminden itibaren başlayan ve 24 deniz miline kadar uzanan tam egemenlik sağlamasa da sahildar devlete ilave haklar sunan bir bölgedir. Bitişik bölgeleri birbirine yakın olan bölgeler arasında Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlandırılmasında ”hakkaniyet” ilkesine uyulur.

Kıta Sahanlığı Nedir?

Kıta Sahanlığı, devletin denizin altında devam eden doğal uzantı olarak tanımlanır. Kıta sahanlığı denince deniz tabanı kastedilir. Kıta sahanlığı genişliği 200 deniz miline kadar, hatta coğrafi şartlara göre 350 deniz miline kadar uzanabilir.

Münhasır Ekonomik Bölge Nedir?

Münhasır Ekonomik Bölge, sahildar devletlerin belirlenen sınırlar içerisindeki deniz kaynakları hakkında araştırma yapabileceği su ve rüzgar enerjisi de dahil olmak üzere birçok özel haklara sahip olduğu deniz bölgesidir. Bu alanın uzunluğu 200 deniz milini (yaklaşık 370 kilometreyi) geçemez.

Devletlerin Deniz Sınırları Nasıl Belirlenir?

Görsel 1.1 Anadolu Ajansı’nın hazırlamış olduğu Deniz Hukuk terimleriyle ilgili bilgilendirici bir görsel.

”Devletlerin Deniz Sınırları Nasıl Belirlenir?” yazımızın sonuna geldik.
Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!