Ders Çalışırken İdeal Çalışma Ortamı

Ders çalışırken başarıyı etkileyen birçok çevresel faktör vardır. Şüphesiz ki bunlardan birisi de çalışma masası düzeni veya çalışma ortamıdır. Birçok adayın önemli görmediği ancak ders verimine doğrudan etki eden bu durum, başarı eğrinizi yükseltmekte size yardımcı olacaktır. Peki, ideal çalışma ortamı nasıl olmalıdır?

İlk olarak cep telefonunuzu veya dikkatinizi dağıtacak her türlü elektronik cihazınızı görüş alanınızdan uzak tutun. Her ne kadar iradeniz güçlü olsa da odaklanmanızı zorlaştıracaktır. “Acaba bildirim geldi mi?” düşüncesi bile aklınızı dersinizde değil orada tutacaktır. İkinci, imkânınız varsa çalışma masanız ve yatağınız yan yana olmasın. Yan yana olduğu zaman, uyuma veya yatağınıza uzanıp dinlenme isteğiniz oldukça güçlü oluyor. “Beş dakika dinlenip kalkarım” dediğiniz ama en az bir saat süren bu durumu yaşama olasılığınız epey yüksek. Üçüncü, çalışmanızı mutlaka masada gerçekleştirin. Yatar pozisyonda yaptığınız çalışmalar veriminizi düşürür ve uyku mekanizmanızı uyarır. Dördüncü, masanız kalabalık olmasın. Kalabalık ve dağınık masalar, gözünüzü yormakla beraber odaklanma sürenizi de uzatır. Ek olarak uzmanlar masa renginin koyu değil açık renk olmasını öneriyor. Tabii ki kişisel zevkler farklı olabilir bu noktada. Beşinci, odanızın sıcaklığı aşırı yüksek olmasın. Erkenden uykunuzu getirir sıcacık ortamlar. Bu istemediğimiz bir durumdur. Altıncı, masa lambası tercihinizi, gözünüzü yormayacak güçte olanlardan yana kullanın. Duvarınızdan yansıyan veya tavana sabitlenen ışık kaynakları daha rahat bir çalışma ortamı yaratacaktır. Yedinci, ders çalışma programınız veya hedeflerinizin yazılı olduğu kâğıt hep karşınızda olsun. Böylece ne yapmanız gerektiği aklınızdan çıkmaz asla. Sekizinci, masanıza sizi gerçekten motive edecek eşyaları koyun, aşırıya kaçmamakta fayda var. O yüzden dengeyi iyi kurmalısınız.

ders

Son olarak burada belirtilenler genel odaklı olan söylemlerdir, kişiyi baz almaz. “Ben aslında şöyle daha çok odaklanırım” dediğiniz kısımlar olmuştur. Bu oldukça normaldir. Herkesin hayat stili farklı olduğu gibi çalışma ortamı da farklı olabilir. Bazılarımız doğayı izlerken, dinlerken çalışmayı severiz, bazılarımız sessiz ortamda, kapalı ortamda çalışmayı severiz.

Kişisel farklılıklar hayatımızın her yerinde olduğu gibi burada da karşımıza çıkıyor. Tüm ders içeriklerine erişim sağlamak için bizim oluşumumuz olan Ders Otağ sayfamızı takip etmeyi unutmayın.