deprem

Deprem ve Sonrası (24-25 Ocak Türkiye Gündemi)

Uzun bir aradan sonra, 26 Eylül 2019’da İstanbul’da yaşanan 5.8 şiddetindeki depremle beraber bize ”Büyük İstanbul Depremi” için hazırlıksız olduğumuz ve deprem sonrası yaşanacak facialara karşı ne yapacağını bilmeyen bir toplum olduğumuzu hatırlattı. Özellikle Türkiye’de hizmet veren dev telekomünikasyon şirketlerinden; Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone’nin baz istasyonlarının çökmesiyle beraber insanlar sevdiklerine ulaşamamanın korkusunu yaşadılar. İçinde bulunduğumuz haftada ise, 22 Ocak 2020 tarihinde yaşanan 5.6 şiddetindeki Manisa depremi ve 24 Ocak 2020 tarihinde yani yaklaşık 3 saat önce yaşanan 6.8 şiddetindeki Elazığ depremiyle beraber insanların gündemi tekrar Deprem oldu. Bu deprem öncesinde Tayvan ülkesinde bulunan Dyson Lin, daha önceden bizi uyarmıştı.

deprem
https://twitter.com/dyson_lin/status/1219623070270251008

Bu yazıda deprem sonrasını ele alacağız. Deprem olduktan sonra ilk 24 saat ve ardından gelecek ilk 72 saat çok önemli. İnsanların olabildiğince çabuk şekilde arama kurtarmaya katılması ve kolluk kuvvetleriyle organize hareket ederek depremzedeleri olabildiğince hızlı şekilde enkaz altından kurtarılması için destek vermesi gerek. Bunun dışında gelişecek olan market stoklarının yağmalanması, tecavüz, cinayet, virüs yayılması, enfeksiyon kapma gibi şeyler var peki bu hangi evrelerde, nasıl yaşanır?

Yaşanacak büyük bir depremle beraber can pazarına dönecek olan depremin yaşandığı şehir, depremden sonra ise hayatta kalan insanların yaşam savaşına tanıklık edecektir. İstanbul’u ele alırsak gıda ve giyim yardımlarının hemen tüm şehre ulaşmaması çok muhtemel. İnsanlar ilk 2 gün yardım gelmediğini görünce en yakındaki marketleri yağmalayacak ve ihtiyacından fazla olan tüm gıda, giyim ve içecek ürünlerini alacaktır. Muhtemeldir ki su boruları patlayacak ve içme suları kirlenecektir. Diğer safhada ise 1.hafta atlatılmış olacak, artık insanlar dışarıya dönemsel olarak geçici yerleşimler kuracak, bu yerleşimler kendi evimiz gibi güvenli olmayacağı hırsızların gözdesi haline gelecektir. Bu da hırsızlık ve gaspa davetiye çıkartacaktır. Bununla beraber depremden sonraki 2.haftaya girdiğimizde, enkazdan kurtulamamış kimsenin maalesef ki yaşama şansı çokta olmayacaktır, Ölümler havadaki ve sudaki virüs oranını arttıracak ve tedavi sürecindeki depremzedelerin enfeksiyon kapmasına neden olacaktır.

Depremden sonraki 3.haftada ise, hükûmet deprem alanlarını kontrol altına almış olsa dahi mutlak güvenlik zafiyetlerinin yaşanmasından kaynaklı olarak suçların yaşanmasına %100 oranında engel olamayacaktır. Bu suçlardan biri ise hırsızlık: Depremin yarattığı güvenlik zafiyetini fırsat bilen hırsızlar bunu kullanmaya çalışacaktır. Bu durumlarda karşı karşıya kalmamak için ulaşabildiğiniz en yakın kolluk kuvveti veya yardım ekiplerinden yardım isteyin. Depremden daha çok deprem sonrası yaşananların sonuçları toplumda psikolojik olarak infial yaratabilir ya da buhrana sebep olabilir bu durumda ise en önemli şey toplumdan bağımsız kalmayarak halkla beraber kolektif biçim de çalışmalara katılmalı ve hayata yaşam katmalısınız.

Gelişmelerden haberdar kalmak için İnstagram ve Twitter hesaplarımızı takibe almayı unutmayın.