Denizcilik Tarihinde Bir Devrim: Dreadnought

Dreadnoughtlar (dretnot) askeri denizcilik tarihinin en önemli devrimlerinden biridir. Dreadnought devrimini ilginç kılan şey ise bu devrimi İngiltere’nin gerçekleştirmiş olmasına rağmen İngiltere’nin kendi ayağına sıktığı ve artık denizcilikteki rakipsiz liderliğini kaybettiği devrim olarak bilinir.

Şimdi Dreadnoughtlar nasıl ortaya çıkmış ve neden İngiltere’nin denizcilik konusunda liderliği kaybetmeye başlamasına sebep olmuş birlikte inceleyelim.

Dreagnought devrimiyle, dreadnought öncesinde savaş gemilerine göre top teknolojisinde de ufak çaplı bir devrim oldu denilebilir. Artık çok daha uzun mesafeli toplar yerleştirilmeye başlandı ayrıca Dreadnought öncesi gemiler kömürle çalışıyordu. Kömür, petrole göre daha ucuzdu ve zamanının bütün büyük devletlerinin topraklarında bulunuyordu. Petrol ise büyük güçlerin içinden sadece ABD’de bulunuyordu ve İngiltere dahil diğer büyük güçler petrolü ithal etmek zorundaydı.

Buna rağmen petrolle çalışan gemiler, kömürle çalışan gemilere göre daha hızlı ve güçlüydüler. Ayrıca kömürle çalışan gemilerin bacasından sis bulutu gibi büyük siyah bir duman çıkıyordu ve bu duman geminin yerini kilometrelerce öteden belli ediyordu. Kömürün gemiden gemiye ikmali de çok fazla insan gücü ve zaman isteyen bir işti. Bütün bu sebepler geleceğin yakıtının petrol olacağını ilan etmişti.

İngiltere dreadnought öncesinde kendisine en yakın iki donanmadan daha güçlüydü fakat dreadnought askeri denizcilikte yeni bir sayfa açmış ve bütün donanmalar sıfırdan gemiler inşa etmek zorunda kalmıştı. Bütün donanmalar kendilerini sıfırdan inşa etmek zorunda kalması İngiltere’nin denizlerdeki hakimiyetini baltalamış oldu.

Almanların büyük amirali Otto V. Bismarck bu fırsatı gördü ve hemen yeni tarz gemiler inşa ettirmeye başladı. İngiltere rakipsiz bir donanma kurmak isterken kendisine birden yeni bir rakip bulmuş oldu. 

Not: Eğer ki Yavuz zırhlısını parçalamasaydık şu anda tarihi önem olarak var olan en önemli dreadnought sınıfı savaş gemisi olacaktı.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!