ABD Başkanlık Seçimi Krizi

Demokrasiyi Bitiren Ülke: ABD Başkanlık Seçimi Krizi

Amerika Birleşik Devletleri 2020 yılında eşi benzeri görülmemiş bir başkanlık seçimi süreci geçirdi. Amerika’daki seçim süreci o kadar etkileyiciydi ki etkisi Corona virüsü salgınını bile geride bırakmaya yetti. Mevcut Başkan Donald Trump seçimleri kaybederken sonuçlara itiraz etse de bir sonuç alamadı. 20 Ocak 2021’de iktidarı devralacak Joe Biden’a karşı Donald Trump ABD tarihinde ilk kez hükümetin barışçıl şekilde devredilmesini tartışmaya açtı. Dünya ve ABD için sıra dışı yaşanan ABD Başkanlık seçimi krizi detaylarını ve seçim sürecinden önemli satır başlarını bu makalede topladık.

Seçim 2020

ABD Başkanlık seçimi 3 Kasım 2020 Salı günü gerçekleştirildi. Tarihte ABD’ye ait 59. Başkanlık seçimi olarak yerini alan Seçim 2020 Joe Biden ve Donald Trump’ın mücadelesine sahne oldu. Katılımın %66.4 olduğu Seçim 2020’de demokratların adayı Joe Biden, cumhuriyetçilerin adayı ise görevdeki başkan Donald Trump’dı. Biden ile seçim kampanyasına katılan başkan yardımcısı adayı Kamala Harris iken, Trump ile kampanyaya katılan başkan yardımcısı adayı ise Mike Pence‘di.

ABD Başkanlık Seçimi Krizi

Seçim Kampanyaları

Seçim sürecinin hem dünyada ilgi uyandırmasının hem de ABD’yi bu kadar etkilemesinin sebebi ise adayların seçim kampanyalarını fazlasıyla sert bir şekilde uygulamasından kaynaklanıyordu.

Başkan adayı Joe Biden ve kampanyayı birlikte yürüttüğü Başkan Yardımcısı adayı Kamala Harris, Donald Trump’ı onun corona virüsü hafife alan açıklamalarıyla hedef aldılar. Bununla birlikte Demokrat aday, Başkan Trump’ı George Floyd’un acı ölümünden dolayı yapılan gösterilere olan tutumundan ötürü de hedef aldı. Joe Biden seçim kampanyası süresince kalabalık mitingler düzenlemedi, sosyal mesafeye uyarak hareket etti ve maske taktı.

Mevcut Başkan ve Seçim 2020’de cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump ise, kalabalık mitingler düzenledi ve maske takmayı hoş karşılamadı. Trump’ın maske takmaya karşı olan duruşu çoğu zaman seçmenlerine de yansıdı ve mitinglere katılan seçmenler çoğu zaman maske takmadı.

ABD Başkanlık Seçimi Krizi

Seçim Sonuçları

Joe Biden’ın başkan adayı olduğu Demokrat Parti oyların %51,31‘ini alarak 306 delege kazandı. Donald Trump’ın başkan adayı olduğu Cumhuriyetçi Parti ise oyların %46,86‘sını alarak 232 delege kazandı. Uzun soluklu geçen seçim sürecinin kazananı Demokrat Parti ve başkan adayı Joe Biden oldu.

ABD Başkanlık Seçimi Krizi

İtiraz

Amerikalı seçmenler iki farklı şekilde oy kullandı. Seçmenlerin bir kısmı sandığa giderek oy verdi, bir kısmı ise posta yoluyla oy kullandı. Başkan adayı Trump daha önce posta yoluyla oy kullanmasına rağmen bu şekilde uygulanacak yöntemin usulsüzlüğe yol açacağını öne sürdü. Bununla birlikte Trump posta yoluyla kullanılan oylar yüzünden seçimin kendisinden çalındığını da öne sürdü. Bu yüzden mevcut başkan seçim sonuçlarını kabullenmedi. Trump’ın bu tutumu seçmenlerine de yansıdı ve seçim süreci Amerika’da bir kaos ortamı yarattı.

Washington’da miting düzenleyen Trump taraftarları polis barikatlarını aşarak Kongre Binası’na girmeye çalıştılar. Çıkan olaylar sonucunda Kongre Binası’nda görevli bir kadın vurularak öldürüldü. Bununla birlikte Trump seçimin çekişmeli geçtiği eyaletlerle ilgili olarak çeşitli itirazlarda bulundu. Fakat itirazları sonucu değiştirmeye yetmedi. Seçiciler Kurulu, 14 Aralık’ta toplanarak Joe Biden’ın zaferini resmi olarak onayladı, ABD tarihinde daha önce görülmemiş bir seçim sürecine son noktayı koydu.

ABD Başkanlık Seçimi Krizi

20 Ocak Tarihi Gün

20 Ocak ABD’deki gergin seçim sürecini sonlandıracak tarih olma niteliğini taşıyor. ABD Başkanı Donald Trump koltuğunu yeni Başkan Joe Biden’a devredecek. Fakat devir teslim töreni ile ilgili güvenlik önlemleri sıkı şekilde alınmış durumda. Seçim kampanyalarının sert geçmesinden ve seçim sonuçlarından sonra yapılan gösterilerin etkisinden ötürü olağanüstü önlemler alındı. Bu yüzden ABD ordusu Washington’a 25 bin Ulusal Muhafız sevk etti.

‘Demokrasiyi Bitiren Ülke: ABD Başkanlık Seçimi Krizi adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Oğulcan SARI
Siyaset Bilimi & Uluslararası İlişkiler Uzmanı / Siyaset, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler ve Fotoğraf’a ilgili / İnstagram: @benogulcansari / mail: [email protected] / Bir Parça Tuhaftık