Değeri Bilinmeyen Birbirinden Kaliteli 5 Dizi Önerisi

Geçen sene yine böyle bir listenin videosunu yapmıştık. İçerisinde Peaky Blinders, Rick and Morty gibi diziler vardı. Mutluyuz ki artık dizi severler, bu dizilerin değerini biliyor ve izliyor. Biz de bu listeyi tekrar yapma ihtiyacı duyduk ki bu güzelim dizileri ilgisini çeken dostlarımız izlesin.

5. Outlander

Outlander dizi
Outlander – IMDb: 8,4

Bu diziye başlarken öyle çok fazla seveceğinizi düşünmezsiniz. Kendine has atmosferi, konusu, özellikle de müzikleri ile ne olduğunu anlamadan sizi kendine aşırı derecede sevdirebilir, bir sonraki izleyeceğiniz diziyi Outlander’a benzer olmasını isteyebilirsiniz. Konusu, 1945 yılında yaşayan, evli bir savaş hemşiresi olan Claire Randall; gizemli bir şekilde 1743 yılına yolculuk eder ve o dönemdeki  romantik bir İskoç savaşçısı olan Jamie Fraser ile tanışmasını, Jaime ile olan muhteşem öyküsünü anlatır. Öyle salt bilim-kurgu değil kesinlikle. Dönem ve aşk dizisi olarak da sınırlandıramayız. Birçok temayı bir arada barındırıyor, ve sanırım tam da bu yüzden diziyi izlenebilir kılıyor. Sosyo-antropolojik açıdan da enteresan ve ilgi çekici ögeler barındırıyor. Kültür, medeniyet, dini inançlar ve gelenekler, kadının ailede ve toplumdaki yeri… Değeri bilinmeyen dizilerin başında gelen Outlander’ı kesinlikle izlemenizi öneriyoruz.

4. Better Call Saul

Better Call Saul Dizi
Better Call Saul – IMDb: 8,7

Breaking Bad efsanesini bilenler bilir. O efsane diziyi izlediyseniz size sadece şunları demem yeterli galiba, yönetmenleri aynı. Yönetmenin usta teknikleri bu dizide de devam ediyor. Better Call Saul, Breaking Bad evrenindeki yan karakter olan Saul Goodman’ın geçmişini anlatıyor. Breaking Bad karakterlerinin zamanla oyuncu kadrosuna katıldığını da es geçmeyelim. Kesinlikle komedi değil. Belki biraz kara mizah ama bol bol dram… Aslında en başından beri doğru yönlendirilebilseydi çok başka yerlerde olacak bir adamın zekasını ve iş bitiriciliğini bir türlü doğru zaman, doğru yöntem ve doğru kişiler üçlüsünü birleştirip kullanamadığını gördüğümüz hayatının bir kesiti. Hiç abartısız bir çırpınış, topluma dahil olabilmek ve kabullenebilmek için kendini törpüleme fedakarlığı ve sonunda bir türlü başaramama hikayesi… Heyecanlı değil de samimi bir şeyler izlemek istiyorsanız bizce izlenecek dizilerin en başında. Fakat bu bildiğimiz insan hayatından kesit, sizden bizden daha abartı şeyler pek fazla yok. Doğallık dizinin ana teması. Her şey çok doğal, bu yüzden de hüzünlü…

3. Fargo

Fargo Dizi
Fargo – IMDb: 8,9

Bu bir dizi değil, tamamen sanat. Böyle bir dizi büyük bir ihtimalle daha önce izlemediniz. Birçok ödül kazanan, yüksek puanı ile takdire layık olan bu diziyi koymamak olmazdı. Fargo’yu isterseniz yaz aylarında izleyin, terden ölün. Hiçbir şey farketmez. Bu diziyi izlerken üşüyeceksiniz, net. Atmosferi çok farklı bir detay, hikaye çok farklı bir detay. Her sezon farklı bir hikaye anlatan, fakat ufak detaylar ile birbiri ile bağlantı kurmasına neden olması, size kendine hayran bırakmasına yetiyor. Kesinlikle öneririz.

2. Preacher

Preacher Dizi
Preacher – IMDb: 8,0

Bu dizi çok farklı. Biraz açık konuşalım, çok çok farklı. Neden mi? Çünkü başrol karakteri bir Tanrı. Önceden belirtelim, dini konuları benimseyen bir insansanız direkt olarak bu diziyi es geçin. Eğer dini konularda hassas değilseniz, bu dizi sizi güldürebilir, dini mesajlar vererek ufkunuzu açabilir veya az da olsa mükemmel dövüş sahneleri ile sizi mest edebilir. Gününüzün güzel geçmesini isterseniz, bu diziden bir bölüm izleyebilirsiniz. 

1. Silicon Valley

Silicon Valley dizi
Silicon Valley – IMDb: 8,5

Sona bırakılanın her zaman yeri özel olmuştur. Silicon Valley, şu an içinde bulunduğumuz teknoloji devrini en iyi özetleyen yapımdır. Biz bu diziyi çok seviyoruz. İçinde yok yok. Bir şirket yönetmek, sanal borsa, kod yazma, tasarım. Kısaca şu an Silikon Vadisi’nde olmak isteyen herkesin bu diziyi izlemesini şiddetle öneriyoruz. Hayallerinizi bu diziden varsayımlayabilirsiniz.

Ayrıca Dizi Otağ sayfamızın hazırlamış olduğu Son 5 Yılın En İyi Yabancı Dizisi: See adlı yazımıza göz atmayı unutmayın. Keyifli seyirler.