David Fincher’ın En İyi Filmleri

David Fincher, günümüzün belki de film üretmeye devam eden en iyi yönetmenlerinden birisi. Ekim ayında çıkması beklenen ve hem yapımcılığını hem yönetmenliğini Fincher’ın üstlenmiş olduğu Mank filmi de eminim diğer filmleri kadar tatmin edecektir. Bu listemizde de kendisinin yönettiği tüm filmleri en iyiye doğru sıralandıracağız. Sıralama tamamen benim şahsi görüşümdür, hiçbir veriye dayanmamaktadır dostlar. Hazırsanız David Fincher’ın En İyi Filmleri yazımıza başlayalım!

David Fincher'ın En İyi Filmleri

Not: Yönetmenin tek izleyemediğim filmi Alien 3’ü bu listeye dahil edemedim, kusura bakmayın.

9- The Curious Case Of Benjamin Button (2008)

David Fincher'ın En İyi Filmleri

Yaşlı olarak doğan ve etrafındaki herkes yaşlandıkça, gençleşen Benjamin Button’ın hikayesi bana göre ne kadar David Fincher’ın kalitesinin aşağısında kalsa da anlatımıyla etkilemeyi başarıyor. Eğer güzel bir hikaye dinlemek istiyorsanız bu filmi izlemenizi tavsiye edebilirim.

David Fincher’ın En İyi Filmleri – 8- The Game (1997)

David Fincher'ın En İyi Filmleri

Her şeyi olan bir adama doğum gününde verilen bir oyun merkezi broşürünün Nicholas’ın hayatını değiştirmesini izliyoruz. Filmin çoğu yerinde “Bunu da yapmazsın yani” diyebileceğiniz film izleyiciyi içine çekmeyi başarıyor. Sonu ne kadar hayal kırıklığıyla bitse de, renkler ve çekimleriyle izlenesi bir film olduğunu düşünüyorum.

7- The Girl With The Dragon Tattoo (2011)

David Fincher'ın En İyi Filmleri

Türkçe ismiyle Ejderha Dövmeli Kız bugüne kadar birçok uyarlaması yapılmış olmasına karşın beklentilerimizi karşılayan bir film. Eğer “katil kim?” filmlerini seviyorsanız muhtemelen seveceğiniz film, 40 yıl önce kaybolan bir kadını arayan Mikael’in yolunun yetenekli ve soğuk Lisbeth ile kesişmesini anlatıyor. Daniel Craig ve Rooney Mara’nın oyunculuklarıyla güzelleşen bu film izlenmeye değer.

David Fincher’ın En İyi Filmleri – 6- Panic Room (2002)

David Fincher'ın En İyi Filmleri

Yeni taşındıkları evlerine, evin boş olduğuna inanan üç hırsızın girmesiyle panik odasında kapalı kalan anne kızı anlatan film bence David Fincher’ın en gerektiği değeri görmeyen (underrated) filmlerinden. Oyunculuklarıyla ve çekimleriyle bu filmin IMDB puanına kanmamanız gerektiğini söyleyebilirim:)

David Fincher’ın En İyi Filmleri – 5- Gone Girl (2014)

David Fincher'ın En İyi Filmleri

Karısının kaybolmasıyla medyanın odağı ve baş şüpheli haline gelen Nick’in başına gelenleri anlatan film çekimleri ve renkleriyle eminim sizi etkileyecek. Kafa karıştıran hikayesi ve (ne kadar kendilerinden haz etmesem de) başrollerin mükemmel seçimiyle David Fincher’ın en sevilen filmlerinden.

David Fincher’ın En İyi Filmleri – 4- Fight Club (1999)

David Fincher'ın En İyi Filmleri

Günümüzün en sevilen filmi olabilecek Fight Club, aynı zamanda Fincher’ın da en ses getiren filmi. Konusu kısaca uyku sıkıntısı çeken anlatıcımız ve sabun satıcısı Tyler’ın bir dövüş kulübü kurmasını anlatıyor. Senaryosu, oyunculukları ve yönetmenliğiyle mutlaka izlemeniz gereken bir film.

David Fincher’ın En İyi Filmleri – 3- Zodiac (2007)

David Fincher'ın En İyi Filmleri

Karikatürist Robert’ın Zodiac katilini araştırmasıyla kendi çapında bir dedektife dönüşmesini anlatan film, takıntıları, başa çıkma yöntemlerini, seri katilleri ve psikolojiyi çok iyi ele alıyor. Olağanüstü oyunculukları ve senaryosuyla filmin sizi soru işaretleriyle bırakması da muhtemel.

David Fincher’ın En İyi Filmleri – 2- The Social Network (2010)

David Fincher'ın En İyi Filmleri

Kısaca Facebook’un kuruluşunu ihanetlerle ve kaybedilen arkadaşlıklarla anlatan The Social Network, tümüyle izlemesi çok keyifli bir film. Bunun yanında harmonik diyalogları ve oyuncularıyla, Facebook kullanan herkesin izlemesi gerektiğine inandığım bir David Fincher eseridir.

1- Se7en (1995)

David Fincher'ın En İyi Filmleri

Bana sinemayı sevdiren film olarak adlandırabileceğim Se7en, 7 ölümcül günaha göre cinayet işleyen katili ve onu arayan iki dedektifi anlatıyor. Oyunculukları, renkleri, senaryosuyla abartıldığı kadar olan bu film bana göre David Fincher’ın en iyi filmi.

Bonus- Mindhunter (2017-)

David Fincher'ın En İyi Filmleri

David Fincher dediğimizde aklımıza sadece filmler değil Suit and Tie gibi müzik klipleri, Calvin Klein gibi markaların reklamları da aklımıza geliyor. Bunun yanında Netflix yapımı en iyi işlerden Mindhunter’ın da yedi bölümünü David Fincher yönetmekte ve dizinin yapımcılığını üstlenmekte. Bu diziyi Fincher’ın diğer işlerini sevdiyseniz mutlaka izlemelisiniz.

Listemiz bu şekildeydi. Siz David Fincher ve filmleri hakkında neler düşüyorsunuz? Sıralama hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın dostlar!

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!