Cyberpunk 2077 İlk İnceleme

Cyberpunk 2077 İlk İnceleme – Spoilersız

Aylardır çıkması ertelenen, birçok oyuncunun çıkmasını dört gözle beklediği, oyun camiasını görselliğiyle ve vadettiği imkanlarla sarsan Cyberpunk 2077 sonunda çıktı. Bilgisayar sürümü için Steam’de 249,00TL ve konsollarda ise Xbox’da 468,00TL ve Playstation Store’da ise 459,00TL’den satışa sunuldu. 10 Aralık 2020 tarihinde çıkan Cyberpunk, satışa sunulduğu dakika 1 milyon kullanıcı tarafından satın alınan, anında satışı 1 milyon barajını aşan tek oyun oldu. Bir önceki rekor oyun ise yaklaşık 450.000 kullanıcı ile Fallout 4′e ait. Peki Cyberpunk 2077 neden bu kadar fazla satıldı? Cyberpunk 2077 konusu nedir? Cyberpunk 2077 neden özel bir oyun? Cyberpunk 2077 ilk inceleme yazısı ile tüm bu sorularınıza cevap vereceğiz.

Cyberpunk 2077 İlk İnceleme

Cyberpunk 2077 İlk İnceleme: Konusu

İlk olarak oyuna ilk başladığımızda, oyun bize V’nin Hayat Yolu isimli bir pencereyle ana karakterimizin geçmişini yaratmamızı bile bize bırakıyor. Göçebe, Sokak Çocuğu ve Şirketçi. Bu üç seçenekten birini seçtiğimizde ise hikayemiz başlıyor. Ancak her bir geçmişin farklı bir kaderi var. Bu seçtiğimiz geçmişler, bize oyunu oynarken geçmişimize göre farklı etkinlikleri görmemizi ve diyaloglarda da farklı seçenekleri verebilmemizi sağlıyor. Kısacası geçmişimizde aldığımız kararlar, geleceğimizi de etkileyecek. Özgün başlangıçlardan sonra ise bu üç geçmişin de kaderi belirli bir noktada kesişiyor ve oyun tamamen bağımsız üç ayrı noktaya gitmiyor. Cyberpunk 2077 güç, gösteriş ve vücut modifikasyonu çılgınlığına kapılmış Night City eyaletinde geçen açık dünya aksiyon-macera tarzına sahip. Konusu hakkında çok detaya girmek istiyoruz, çünkü oyunun her görevinin verdiği muazzam detaycılıktan uzaklaşmanızı istemeyiz. Senaryonun içine girmekte zorlanmayacağınız oyunu oynarken sadece zevk almaya bakın.

Cyberpunk 2077 Neden Özel Bir Oyun?

Cyberpunk 2077‘nin çıkışını duyduğumuzda insanlar aşırı derece bir heyecana kapıldı ve sabırsızlıkla bekledi. Peki ama neden? Çünkü Cyberpunk 2077 oyun dünyası için farklı ve özel bir oyun olacaktı. İşte neden özel bir oyun olduğunun detayları.

Cyberpunk 2077 İlk İnceleme

Cyberpunk 2077: Karakter ve Görevler

Oyunun ilerlemesinde bize katkı sağlayan karakter gelişimini vücut, refleksler, teknik kabiliyet, serinkanlılık ve zeka yetenekleri sayesinde gerçekleştiriyoruz. Her bir yetenek ağacının içinde ise 2 veya 3 alt dalı bulunmakta. Bu da oyuncuya istediği karakteri yaratmakta büyük ölçüde bir bağımsızlık ve özgürlük sağlıyor. Ayrıca tabi ki Cyberpunk bir dünyada olduğumuzdan kendi vücut implantlarımızı da modifiye edebiliyoruz. Oyunun ilk başında ise çoğu senaryolu aksiyon oyunundan farklı olarak, ana karakterimizi tümüyle baştan aşağıya kişiselleştirebiliyoruz.

Oyunu bir başka özel yapan nokta ise yapımcılar, RPG oyun türünün özelliği olan seçimlerin oyuna etkisini kendilerine has tarzlarıyla oyunun içine eklemişler. Seçimler sırasında ara sahne gibi bir geçiş yok ve seçimleri yaparken karakteri kontrol etmeye devam edebiliyoruz. Bu da hem prodüksiyonun aşırı detaycı ve yapımcıların büyük bir özveriyle çalıştığını kanıtlıyor. Küçük bir detay gibi görünse de diğer oyunlarda görmediğimiz bu oyun içi diyaloglu ve çeşitlilik barındıran sahneleri tasarlamak hiç de kolay değil. Ayrıca seçimlerin etkisi farklılıklara yol açtığı gibi kritik anlarda seçim yapmama şansımız dahi bulunuyor.

Görevler konusunda Cyberpunk inanılmaz bir başarıya imza atmış diyebiliriz. Şehrin büyüklüğü ve Cyberpunk dünyadaki kalabalık metropol hissini görevlere bile entegre etmeye başarmışlar. Ana görevleri bile cidden fazla olan oyun, yan görevlerle de size heyecan katmaya devam ediyor. Genelde açık dünya oyunlarında haritaya baktığınızda görevlerin hepsini görebilirsiniz, ancak Cyberpunk’ı oynarken arabayla giderken bir anda uçan araçlardan inen kanun kaçaklarının sokak ortasında yaptığı hırsızlığı görüp müdahale etmeniz de mümkün. Bu tarz sürprizler de oyunu bir hayli güzelleştiriyor.

Cyberpunk 2077 İlk İnceleme

Cyberpunk 2077 İlk İnceleme: Çevre ve Grafikler

Oyunun geneli Night City merkezinde geçiyor ancak metropolden ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmanız da mümkün. Şehrin içi bir hayli kalabalık. Oyun tam anlamıyla size şehrin yoğunluğu ve yorucu hissini aktarıyor. Siz de açık dünyanın keyfine varıp etrafı sonsuz gezmeye çıkabiliyorsunuz. İsterseniz uçsuz bucaksız, kimsesiz çöllerde araba sürün. İsterseniz de yayan bir şekilde şehirdeki o muazzam Cyberpunk yaşantısına katılın. Grafikler konusunda ise oyun cidden çığır açıcı. Sokaklar, binalar, bölgeler, doğal manzaraların tasarımı cidden harika. Işıklandırmalar bile tam bir Cyberpunk tarzı. Çığır açıcı olmasının bir başka sebebi ise, oyunun grafikleri ve tasarımı RTX teknolojisi için tasarlanmış. Bu anlamda Cyberpunk 2077, RTX özel oyunların devamı için muazzam bir örnek olacaktır.

Son Olarak

Son yılların daha çıkmadan en ses getiren, anında satış başarısıyla rekorlar kıran, dönemimiz için en yeni teknolojiler barındıran, en yeni çıkan oyun Cyberpunk 2077 inceleme yazısı umarız hoşunuza gitmiştir. İçeriğimizde oyunun konusu, tarzı, görselliği, barındırdığı teknolojileri ve en önemlisi ise neden özel bir oyun olduğundan bahsettik. Eğer siz de Cyberpunk dünyasında yaşamak ve oyun oynamaktan hoşlanıyorsanız bu oyunu almanızı mutlaka öneririz.

‘Cyberpunk 2077 İlk İnceleme‘ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Efe Özay
Galatasaray Lisesi 150. Galatasaray Üniversitesi, İşletme. Bir Parça Tuhaftık Genel Yayın Yönetmeni