Cüzzamlı

Cüzzamlı Kral: 4. Baudouin

Cüzzamlı

Kudüs Kralı 4. Baudouin ya da bilinen adıyla Cüzzamlı. 1174-1185 yılları arasında Kudüs Haçlı Krallığının kralıdır. Bir çoğumuz onu ” Cennetin krallığı” filmindeki maskeli hali ile anımsayacaktır. Kendisi cüzam gibi ağır bir hastalık ve Sefahattin Eyyubi gibi zorlu bir rakibe karşı 11 yıl gibi bir süre mücadele etmiş ve genç yaşında da hastalığa yenik düşmüştür. Tarihin bu istisnai kişiliğini anlattığımız yazımızla sizlerleyiz.

Çocukluğu Ve Tahta Çıkışı

1161 yılının yaz başlarında Kudüs Kralı Amalrik’in oğlu olarak Kudüs’te dünyaya geldi. Çocukluğu babasının Kudüs’teki sarayında geçen Baudouin’in eğitimini Surlu William üstlendi. William bir gün genç prensi izlerken üzücü bir şey keşfetti. Prens ve arkadaşları ile birbirlerinin kollarına tırnak geçirmek ve kanatmak üzerine bir oyun oynamaktaydı ancak ilginç bir şekilde prensin canı yanmıyordu. William bunun ağır bir hastalığın emaresi olduğunu hemen anladı ancak Cüzzam teşhisi bir kaç yıl sonra ancak konulabildi.

Cüzzamlı
Surlu William’ın gözlemi

Baudouin’in babası 1174 yılında öldü ve yerine oğlu 13 yaşında tahta geçti ancak art erişkin olana dek arda 2 taht naibi tarafından tarafından yönetildi. Baudouin cüzzamlı olduğundan yönetimde fazla kalması ve evlat edinmesi beklenmiyordu. Bu nedenle siyasi kozlar kız kardeşleri İsabella ve Sibylla üzerine yoğunlaştı. Babasının kuzeni olan Trablus Kontu 3. Raymond’un naipliği sırasında Prenses Siyblla’nın Kutsal Roma İmparatoru Frederick veya Fransız Kralı 7. Henry’nin kuzeni William ile evlenmesi için temasa geçmişti.

William ile evliliğin gerçekleşmesi üzerine William Aşkelon ve Yafa kontu ilan edildi. İlerde Kral yönetemeyecek kadar hastalandığında William ve Sibylla’nın ülkeyi beraber yönetmesi umuluyordu ancak işler öyle gitmedi evlilikten kısa bir süre sonra hastalanan William haftalar sonra karnında geleceğin 5. Baudouin’ini taşıyan Siyblla’yı dul bırakarak Aşkelonda öldü.

Cüzzamlı Hükümdarlığı

Boudouin 2. tahta çıkış yıl dönümünde yönetimi 3. Raymond’dan devraldı. 3. Raymond’un naipliği sırasında Selahattin Eyyubi ile bir anlaşma yapılmıştı. Baudouin tahta çıktığında bu anlaşmayı yok sayarak Şam ve Bekaa Vadisine akınlar düzenlemeye başladı.

Cüzzamlı
Montgisard Savaşı

25 Kasım 1177 yılında Renaud de Chatillion ile birlikte Tapınak Şövalyelerinin desteğini de alarak Selahattin Eyyubiyi Montgisard Muharebesinde büyük bir yenilgiye uğrattı. Öyle ki Selahattin 26.000 kişilik ordusundan sadece 6.000 kişilik Memluk ordusu ile geri çekildi. Bu zafer Baudouin’in yıldızın parlama anıydı. Ne var ki bu parıltı kısa sürdü. 1179 yılının Nisanında Baniasa bir akın düzenlerken Selahattin’in kuzeni Faruk Şah tarafından saldırıya uğradı. Şans eseri kurtuldu. Aynı yılın haziran ayında ise 2 sene önce yenilen Selahattin Eyyubiye Manj Ayyun Muharebesinde yenildi. Atsız olarak yakalanan Kral başka bir şövalyenin arkasına bindirilerek uzaklaştırıldı.

Cüzzamlı
Lüzinyanlı Guy’

Art arda gelen yenilgilerin ardından Krallığa dışarıdan destek bulmak amacıyla 1180 yılında acele bir kararla kız kardeşi Siyblla ile Lüzinyanlı Guy’u evlendirdi. 1182 yılında Baudouin tamamen güçten düşmüştü. Net göremiyor ve yürüyemiyordu. Bu nedenle taht naibi olarak Lüzinyanlı Guy’u tayin etti. Ancak kısa süre sonra Lüzinyanlı Guy onu hayal kırıklığına uğrattı.

1183 yılında Baudouin’in bir diğer kardeşi İsabella ile Renaud de Chatillion’un oğlu Kerakta evleniyordu ve Lüzinyanlı Guy ve tüm Kudüs sosyetesi oradaydı. Düğün Selahattin’in Kerağı kuşataması ile bölündü. Hasta hali ile elinde kalan birlikleri toplayan Boudouin Keraka gelerek kuşatmayı kırdı. Tam bu sırada Lüzinyanlı Guy savaşmayı reddederek adamlarını öne sürmedi. Böylece Selahattin kolayca geri çekilebildi.

Cüzzamlı
Kerak Kalesi

Buna Lüzinyanlı Guy’u naiplikten aldı. Lüzinyanlı Guy karısı ile Aşkelonda inzivaya çekildi. Baudouin kız kardeşine kin duymasa da onu verasetten alarak 5 yaşındaki yeğeni 5. Baudouin’i varis ilan etti. Sıklıkla cüzzam yüzünden acı çekmesine ve naipler aracılığı ile yönetmesine rağmen Boudouin tahta beklenenden fazla kaldı. Ancak Keraka yapılan harekat ve hanedan içi çatışmalar onu çok zayıflattı. 1185 yılında Kudüste öldü ve Kutsal Kabir Kilisesine gömüldü.

Cüzzamlı Öldükten Sonra

Kendisinin ölümünden sonra tahta çıkan yeğeni 5. Baudouin çok yaşamamış 1 yıl tahtta kaldıktan sonra ölmüştür. Onun yerine 1186 yılında tahta çıkan Lüzinyanlı Guy ise sergilediği agresif politika ve aldığı yanlış kararlar sonucu Hıttin Muharebesinde Selahattin Eyyubiye yenilmiş dahası Kudüs ordusu bu yenilgi sonucunda imha edilmiştir. Bu durum 3 ay gibi kısa bir süre sonra Selahattin’in Kudüs’ü fethetmesine zemin hazırlamıştır.

Cüzzamlı
Selahattin Eyuubi

Sonuç Olarak

Genel olarak bakıldığı zaman; çocuk yaşta tahta çıkan ve 24 gibi genç bir yaşta ölen Baudouin genç yaşına ve hastalığına rağmen istikrarlı bir politika izlemiş ve krallığın dağılmasını engellemiştir. Kendisi aynı zamanda Selahattin Eyyubi gibi bir komutanı yenilgiye uğratmış bir komutandır. Ne var ki bir kaç kere başarısızlığa uğramaktan kurtulamamıştır. Onun belki de en önemli özelliği gerekli yerde gerekli adımı atacak cesaret ve ferasete sahip olmasıdır. Hastalığı dolayısı ile çok atılgan bir politika izleyememiş olması büyüyen güç Selahattin Eyyubi için büyük bir fırsat olmuştur. Bunun yanı sıra acele bir kararla kız kardeşini Lüzinyanlı Guy ile evlendirmesi tacın dolaylı yoldan ona kalmasını sağlamıştır. Daha sonra yaşanan olaylar ise onun doğru tercih olmadığını daha 4. Boudouin hayattayken ortaya koymuştur.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Kaynakça

  • www.wikipedia.org/wiki/IV._Baudouin
  • Hamilton, Bernard , 2000 , Cüzamlı Kral ve Varisleri : 4. Boudouin ve Kudüs Haçlı Krallığı
  • Ranciman, Steven , Haçlı Seferleri Tarihi Cilt 2 : Kudüs Krallığı ve Frank Doğu