Cüretkâr Cahiliyet

Din, dil, ırk, mezhep derken futbol takımlarına kadar ulaşan ayrımcılık, gün geçtikçe daha da fazla meşrulaşmaya başladı. Yaşadığımız bilim ve teknoloji çağının gerisinde kalmak konusunda ısrar eden belli bir kesim hep oldu ve var olmaya devam ediyor. Cüretkâr Cahiliyet başlığının da temeline inince, geri kalmak için ısrar eden toplumun ta kendisine ulaşıyoruz.

Belirli bir fikre fanatik bir şekilde bağlanmış insanlar belirli bir yere kadar katlanılabilirlerdir. Ancak eğer bu kişiler cahiliyetlerine cüretkârlıklarını da eklemişlerse, işte asıl tehlike o zaman kendini belli etmeye başlar.

2 gün önce Yeni Zelanda’da bir camiiye silahlı saldırı düzenlendi. Teröristin katliamı canlı yayında insanlara izletmesiyle olay tüm dünyada gündem oldu.

Cahiliyet
Terörist’in kullandığı silah

Burada sorulması gereken ciddi bir soru var: Bu katliam bir psikopatın nefret ettiği her şeyi öldürme hırsından kaynaklanan tek seferlik bir olay mıydı; yoksa silah ve şarjörlerine yazdıklarında ve canlı yayında savurduğu tehditlerde bunun devamının geleceği mesajı mı saklıydı? Bu katliamın tek amacı onlarca müslümanı katledip hapse girmek miydi?

Eğer sadece cüretkâr bir cahilden bahsediliyorsa bu sorulardan korkmaya gerek yok, ancak durum tam tersiyse ve bu şahıs tek başına değilse işler gerçekten karışır. Müslümanları kışkırtıp tüm dünyayı bir kaosun içine sürüklemeleri işten bile değil. Bu yüzden müslüman yoğunluklu ülkelerdeki halkın bu olaya tavrı çok önemli. Şiddete şiddetle karşılık verilirse eğer, bu iki taraf için de kötü sonuçlar doğuracaktır. Zira ‘biz de kiliselere saldıralım!’ fikrine karşı çıkmayan azımsanamayacak kadar çok insan var. İşte cahiliyet kavramı burada devreye giriyor.

Cahiliyet

Brenton Tarrant; saldırıyı gerçekleştiren terörist. İslam, Türkler, mülteciler… Kendisinden olarak görmediği herkese karşı bir nefreti var. Bu nefreti cüretkârlık ve cahiliyet etkeni ile bir katliama dönüştürdü, yakalandı ve tutuklandı. Peki bunun ilk ve son olduğu konusunda nasıl içimiz rahat edecek? Daha önce Türkiye’de de bulunan bu teröristin bu derece iyi planlanmış bir katliamı tek başına sürdürdüğünden nasıl emin olunacak? 

Ve en önemlisi: insanlar artık nasıl içleri rahat bir şekilde ibadet edebilecek? 

Bu katliamın ilk ve son olmuş olması, insanların bu olay yüzünden ayrışarak onlara istediklerini vermeyip birleşmesi dilenebilecek en iyi şey.