CTSFO

CTSFO – İngiliz Terörle Mücadele Birimi

Terörle Mücadele Birimleri denilince akıllara polis ve askeri birimlerinin en donanımlısı gelmektedir. Bunun en büyük sebebi ise terörizmin dallara ayrılıp, ülkelerin kaderlerine direkt etki edebilmeleridir. Terörizm kavramının zaman içinde gelişmesiyle birlikte Birleşik Krallık, polis teşkilatı içinde CTSFO (Counter Terrorist Specialist Firearms Officer) birimini kurmuştur.

CTSFO
Bir sağlık çalışanının bıçaklanmasının ardından müdahaleye giden CTSFO birimleri

Birimin Tarihçesi

CTSFO, 2012 yılında Londra’da düzenlenen Yaz Olimpiyatları’ndan hemen önce kurulmuştur. Birimin kurulmasının en büyük sebebi artan terörizmin olimpiyatlara sıçramasını engellemekti. Metropolitan Polis Teşkilatı tarafından kurulan CTSFO birimi olimpiyatlarda görevlerini başarı ile yerine getirdikten sonra, birimin sadece olimpiyatlar için değil genel olarak kullanılmasına karar verildi ve birim kalıcılaştırıldı. Birim oluşturulurken Birleşik Krallık’a bağlı 5 bölgeden seçmeler yapılmıştır.

Birimin Eğitimleri

Birimi özel kılan en önemli durum ise aldıkları eğitimlerdir. Birleşik Krallık Özel Kuvvetleri tarafından eğitim almışlardır. CQB (Close-quarters combat  – Yakın mesafe çatışma) eğitimleri sırasında korumalı canlı hedeflere gerçeğe yakın ve gerçek mermiler kullanmaktadırlar. Helikopterden halatla inme (FAST ROPE) gibi eğitimlerle CTSFO birimi, Birleşik Krallık Özel Kuvvetleri’ne bağlı SAS (Özel Hava Birimi) ve SBS (Özel Deniz Birimi) ile hemen hemen aynı seviyeye yaklaşmıştır.

CTSFO
Londra Merkezine bağlı CT-SFO operatörleri operasyon sırasında

CTSFO Ağı

Bir ağ haline dönüşen CTSFO, ulusal bir seviyeye gelerek Londra dışında 6 merkeze daha sahiptir. Birimin başarısının dikkat çekmesinden sonra Metropolitan Polis Teşkilatı’ndan İçişleri Bakanlığı’na geçişi sağlanmıştır. Bu geçiş sonrası birimine talepler %63 oranında artış göstermiştir. Birleşik Krallıkları vatandaşlarının bir kısmı polislerin silahlı olarak görev yapmaması gerektiğini savunmaktadır. Halkın bir kesiminden bu ağa tepkiler gelmektedir. CTSFO gibi özel birimlerin dışındaki normal hizmet polisleri üstlerinde silah taşımamaktadırlar. Hepsinin zimmetli silahları bulunmaktadır ancak karakolda bulunmaktadır. Silah kullanılması gereken bir durum olursa karakoldaki birimler silahları devriye ekiplerine getirmektedirler.

Birimin Ekipmanları

CTSFO
Sig Sauer MCX tipi saldırı tüfeği kullanan CTSFO Operatörü

Operatörler genellikle Alman üretimi olan silahlar kullanmaktadırlar. Sig Sauer SG516, H&K MP5, H&K G36C ve Sig Sauer MCX tipi saldırı tüfekleri kullanmaktadırlar. Tabanca olarak ise Avusturya üretimi olan Glock markasının 17, 19 ve 26 modellerini kullanmaktadırlar.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıkla kalın!

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Kerem Akmil
Çankaya Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4. sınıf öğrencisiyim. NATO, Uluslararası Güvenlik ve Uluslararası Terörizm konuları özel ilgi alanım. Aynı zamanda askeri ve modern dünya orduları konularında da bilgili ve ilgiliyimdir. Bir Parça Tuhaftık.