Crysis Remastered Duyuruldu

Crysis, birçok oyuncunun kalbinde harika grafikli bir shooter oyunu olarak taht kurmuş durumda. Türk asıllı Yerli kardeşler tarafından Almanya’da kurulan Crytek stüdyosunun bir eseri olduğu için de özellikle oyunun bizdeki yeri çok ayrıdır. Crysis, en son 2013 yılında çıkan Crysis 3 ile bizlerle buluşmuştu. Dönem teknolojisinin Crytek’i kısıtlaması, konsol baskısı, çok küçük bir hedef kitleye hitap etme durumu vb. sebeplerden dolayı Crysis 3’ü başarısız kabul etmiş ve uzun süredir yeni bir Crysis oyunu görememiştik. Geçtiğimiz günlerde Crysis Remastered duyuruldu ve yıllar sonra yeniden yeni bir Crysis oyunu görecek olmanın heyecanı içerisindeyiz. Crysis markasının neden uzun süredir piyasada olmadığından, Crysis 3’ün neden başarısız kabul edildiğinden ve Crysis Remastered ile Crytek’in muhtemel yeni hedeflerinden bahsedeceğimiz yazıya hoş geldiniz.

Crysis ve Crytek

Mükemmel grafiklerle oyunlarda sanat icra etmeyi kendisine görev bilmiş olan Crytek, üç Crysis oyunuyla beraber de bizleri şaşırtmamıştı. Üç oyununda çıktığı tarihlerde grafik konusunda çıtayı belirlediği eminim ki herkesin hafızlarındadır. Ancak Crysis 3; shooter mekanikleri konusunda yenilikçi olamaması, EA Games tarafından konsol çıkışına zorlanması, PC platformunda DirectX 11’in zorunlu kılınması gibi etkenlerden dolayı beklenen satış fiyatlarına ulaşamamış ve başarısız kabul edilmişti.

crysis remastered

Özellikle Crytek’in her fırsatta konsollarda istedikleri kalitede grafik seviyelerine varamadıklarını belirtmesi oyuncularda negatif algı yaratmış ve oyunu PC’de oynamak için DirectX 11 şartı konulması inanılmaz kötü geri dönüşlere sonuçlanmıştı. DirectX 11 destekeleyen ekran kartları olmadığı için oyunu oynamak istemelerine rağmen oynayamayan oyuncuların firmayı topa tutması bir yana, o dönemde piyasada DirectX 11 destekleyen PC’nin çok az olduğunu da kesinlikle not düşmek gerekir. Haliyle, bu durum satışlara fazlasıyla yansıdı ve Crytek’in başarısızlığına sebep oldu. Sonrasında çıkardıkları Ryse: Son of Rome ile de istedikleri başarıyı yakalayamadılar.

crysis remastered

CryEngine

Crysis oyunlarını günümüzde hala oynarsanız grafiklerini yadırgamayacağınıza oldukça eminiz. Bunun sebebi Crytek’in oyunlarında kullandığı CryEngine grafik motorudur. Özellikle çıkardıkları oyunlardan istedikleri başarıları alamadıktan sonra Crytek, yoğunluğunu CryEngine grafik motoruna vererek AAA oyun stüdyosundan daha çok grafik motoru geliştiriciliğine evrildi. Grafiksel anlamda, geliştirdikleri oyun motoruyla beraber, hala mükemmel işler çıkartan şirketin tanıttıkları yeni CryEngine sürümüyle beraber oyun motorunun yapabileceklerini göstermek adına da yeni bir oyun açığı oluştu. Görülen o ki bu oyun açığını Crysis Remastered ile kapayacaklar.

Crysis Twitter hesabının Crysis Remastered duyurusu öncesi aldığı hareketlilik

Crysis Remastered

Yenilenmiş CryEngine’nin tanıtım videosunun sonunda, ayrı bir özen ve uzunluk verilerek, Crysis oyun içi görüntülerinin gösterilmesi akıllara “Acaba yeni bir Crysis oyunu mu geliyor?” sorusunu getirmişti. Yıllar sonra Crysis Twitter hesabının tekrardan aktif olmasıyla beraber bu soru cevabını da bulmuş oldu. Devam oyunu mu, reboot mu yoksa remastered mı derken en sonunda da merakımız giderildi ve Crysis Remastered ile tanıştık.

Birçok oyuncu Crysis için remastered’a gerek olmadığını, oyunun halen iyi grafiklere ve oynanışa sahip olduğunu düşünmekte. Biz de bu görüşe az çok katılıyoruz. Bizler de yeni bir Crysis hikayesi oynamak istiyorduk açıkçası. Ancak şunu iyi kavramalıyız ki yeni oyun Crytek’in gelecekteki pazar stratejisini belirlemede oldukça etkili olacak. Crysis Remastered sayesinde hem CryEngine tanıtımı, hem de Crysis markası adına piyasa yoklaması yapılmış olacak.

crysis remastered

Yazımızın bu noktasında sizlere Crytek’in yıllar önceki öngörülerini tekrardan hatırlatmak isteriz. Crytek konsolların yapımcıları (özellikle de kendilerini) çok sınırladığını, bu düzenin devam etmeyeceğini ve dolayısıyla da gelecekte oyunculuğun PC platformunda yoğunlaşacağını söylüyordu. Bu öngörülerinde hemen hemen haklı çıktılar ki, özellikle PS4 ve XOne’ın performans sıkıntıları sonucu, birçok konsol oyuncusu PC platformuna geçiş yaptı. Crysis 3’ün çıktığı zamanlarda ortalama bir AAA oyunun %70’lik satış payı konsol tarafında oluyordu (Crysis 3’ün de öyle olmuştur) ancak artık şartlar değişti. Oyun dünyası şu anda tamamen Crytek’in istediği konuma gelmiş, PC oyunculuğuna kaymış durumda. Oyunun güzel satış fiyatlarına ulaşması halinde bu şartlar altında tamamen yeni bir Crysis oyunu görmemiz de son derece olası. Crytek’in tekrardan sahneye çıkıp AAA oyun yapmaya geri dönmesini ve piyasayı sallamasını bütün kalbimizle istiyoruz. Bakalım gelecek bizlere neler getirecek.


Emrecan Ulu
Krypton'un oğlu, Gotham'ın yarasası.