Covid19: Cerrahpaşa’da Bir Gün

BBC tarafından 17 Nisan 2020 tarihinde Cerrahpaşa’da Bir Gün isimli bir belgesel yüklendi. YouTube üzerinden izleyebileceğiniz bu belgeselde herkesin Covid19 sonrası merak ettiği, kimilerimizin ise deneyimlediği hastane ortamını bizlere sağlık çalışanlarımızın anlatımıyla sunmuşlar. Açıkçası böylesine soru işaretlerinin olduğu bu dönemde bu belgeselle birlikte birçok cevaba da ulaşmış olduk. Ben de bu belgeselde yer alan, sağlık çalışanlarımızın anlattığı bazı şeylere Covid19: Cerrahpaşa’da Bir Gün başlığı altında yer vermek istiyorum.

Ameliyathanelerin Mevcut Durumu

Cerrahpaşa'da Bir Gün

Belki sadece Cerrahpaşa için söylenebilir ama belgeselde ameliyathanelerin Covid19 hastaları için bir yoğun bakım yeri hâline getirildiği anlatılıyordu. Aynı zamanda birçok servis de Covid19’a özel olarak ayrılmıştı. Bu şekilde sistemli bir biçimde sağlık çalışanları hastalara müdahale ediyorlardı. Aynı zamanda yataklarda hastanın durumu değiştiği zaman bir alarm sistemi de vardı. Kontrol her hasta için canlı bir şekilde tutuluyordu. Mesela alarm çaldığı zaman hastaya direkt müdahale eden bir ekip toplanıyordu o anda.

Kimliksizlik

Yoğun bakım yerine girildiği andan itibaren bir kimliksizlik durumu yaşanıldı çokça dile getirildi. Covid19 ile mücadele eden tüm sağlık çalışanları yoğun bakımda eşitleniyordu. Aynı zamanda Covid19 ile mücadelede yetersiz hemşire sayısından dolayı farklı servislerden de hemşireler eğitilmiş ve mücadeleye dahil edilmişler. Bu noktada ne kadar sistemli ve yerinde kararlar alındığını belgesel boyunca izlemiş olduk.

Tıbbi Malzemeler Yeterli Mi?

Özellikle dünyanın birçok yerinde malzemelerin yetersizliğine dair duyumlar almaktayız. Böyle olunca ülkemizde son durum nedir, malzemeler var mıdır, yok mudur sürekli bir tedirginlik hâlindeyiz. Bu noktada belgeselde sağlık çalışanları içimizi rahatlatıyor. 13 Nisan’da çekilmiş olan bu belgeseldeki sağlık çalışanı 10 günlük malzemelerinin olduğunu, aynı zamanda gerek devletten gerekse hayırsever vatandaşlardan ve derneklerden destek aldıklarını söylüyor. Yani herhangi bir kaygılarının olmadığını görebiliyoruz.

Hastanenin Doluluğu

Hastanenin doluluğuyla ilgili yine içimizi rahatlatan açıklamalar var belgeselde. Evet bazı kısımlar yoğun bakıma dahil edilmişler ama son günlerde iyileşen sayısının daha fazla olduğu yönünde ve ayakta tedavinin daha yoğun olduğu yönünde açıklamalar var. Bu da yataklı hasta sayısının böyle devam ederse bir noktada azalacağına dair umudumuzu artırıyor. Sağlık çalışanlarının en büyük kaygısı sokağa çıkma noktasında insanların yavaş yavaş bu durumu ihmal etmeye başlamaları yönünde. Eğer vatandaşlar gereken tedbiri alınsa Covid19 ile mücadelenin daha kısa bir sürede sonuçlanacağını söylüyorlar.

Hastalıkla Mücadelede Ruh Sağlığı

Bu başlığın altını daha çok şeyle doldurabiliriz ama şunu diyebiliriz ki, gerek sağlık çalışanları gerekse hastalar için çok zorlu bir psikolojik süreç var. Özellikle belgeselde bir sağlık çalışanımız hastaların üstlerini yırtmaya, solunum tüpünü çıkarmaya çalıştıklarını; bu tip davranışların olduğunu ve normal karşıladıklarını çünkü çok acı çektiklerini ifade ediyordu. Aynı zamanda buna tanıklık etmek de bir travmatize durumuna sokacaktır insanı. Belki ilk defa bu konular konuşuluyor ama normalde sağlık çalışanları ya da afet çalışanları sürekli bir travma ile yüz yüzeler. Covid19 da bir travmadır ve aslında hepimiz toplumsal olarak bir travma içerisindeyiz. Bu yüzden psikolojik bir anlamda da mücadele edildiğini söyleyebiliriz. Hele ki sosyal destek bu tip travma durumlarında çok önemliyken sağlık çalışanlarının ailelerinden uzak olduğunu da düşünürsek mücadelelerin ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha anlayabiliriz.

Sağlık Çalışanlarının Mücadelesi

Bugüne kadarki salgında bir ay geçti artık, hiçbir kimsenin “Of” dediğini ya da bir kişinin o ilk günkü şevkinden bir şey kaybettiğini görmedim.

Haftalardır mücadele eden sağlık çalışanlarımıza en büyük teşekkürümüz dışarı çıkmama hassasiyetinde olmamız olacaktır. Bu kısa belgeselde onların bir gününe tanıklık ediyoruz. Durmadan çalışıyorlar ve her an tetikteler. Üstelik ailelerini haftalardır görmüyorlar, onlardan uzaklar. Bu fedakârlıklar karşısında bizim hâlâ Covid19’u ciddiye almadan sokaklara çıkmamız, etkinlikler düzenlememiz onlara karşı çok büyük haksızlık olacaktır.

Şimdi sizlerle o belgeseli paylaşıyorum.
Video-haber: Neyran Elden, Mahmut Hamsici


Nida Nur Yağız
Araştıran, öğrenen ve aktarmayı seven; bilginin paylaşılması gerektiğine inanan biri. İletişim için: [email protected]